הסלמה בדרום

  • תקרית קשה בגבול עזה: כוח צה"ל זיהה דגל חשוד שהתגלה כמטען, 4 חיילים נפצעו כתוצאה מהפיצוץ
  • בעקבות הפיגוע, מטוסינו תקפו 6 יעדים ברצועת עזה, בהם מנהרת טרור
  • חמאס: ירינו נ"מ לעבר מטוסי חיל האוויר
  • אזעקות צבע אדום נשמעו ביישובי עוטף עזה: זוהתה נפילה במועצת שער הנגב
  • אחת האזעקות – אזעקת שווא
  • כוחותינו זיהו ניסיון חדירה באזור רפיח וסיכלו אותו
  • כוחותינו המשיכו לתקוף ברצועה
  • אזעקות צבע אדום רבות ביישובי עוטף עזה, כולל אשקלון ושדרות

דובר צה"ל מוסר כי הלילה(א') תקף צה"ל באמצעות מטוסי קרב מטרות טרור נוספות אשר שייכות לארגון הטרור חמאס ברצועת עזה, בתגובה לפעולות הטרור מוקדם יותר היום.

במהלך התקיפות נשמעו אזעקות צבע אדום. אזעקות אלו הינן אזעקות שווא ולא בוצע ירי תלול מסלול לשטח הארץ.

בתקיפות נתקפו שמונה יעדים נוספים במתחם צבאי במרחב נצרים השייך למערכים צבאיים ייחודיים של ארגון הטרור חמאס וביניהם גם תשתיות לייצור אמצעי לחימה ואימונים. כמו כן, נתקפו באמצעות טנק שתי עמדות תצפית. סך הכל הותקפו במהלך הערב 18 יעדי טרור השייכים לארגון הטרור חמאס.

בצה"ל ביקשו גם להעביר מסר לארגון הטרור העזתי ואמרו כי "צה"ל רואה בחומרה רבה את הניסיון של ארגון הטרור חמאס לביצוע הפגנות עממיות וספונטניות לכאורה שנועדו להפוך את מרחב הגדר למרחב עימות ולבצע בו פעולות טרור שיביאו לערעור היציבות במרחב הרצועה".

מפת התקיפות של צה"ל אתמול. צילום: דו"צ

רקטה פגעה בבית במועצה האזורית שער הנגב

אזעקות "צבע אדום" נשמעו מספר פעמים אמש (ש') ביישובי עוטף עזה, במועצת האזורית אשכול ובמועצת שער הנגב. אותרה נפילה בבית פרטי באחד מישובי המועצה, אך אין נפגעים בנפילה. מאידך, בהמשך לדיווח אודות אזעקת צבע אדום שהופעלה במועצה האזורית אשכול, מבדיקה עולה כי האזעקה הינה אזעקת שווא.

התקרה שנפגעה מהטיל ביישוב במועצת שער הנגב. צילום: המועצה האזורית שער הנגב
התקרה שנפגעה מהטיל ביישוב במועצת שער הנגב. צילום: המועצה האזורית שער הנגב

ניסיון חדירה סוכל

טנק של צה״ל ירה פגז לעבר ארבעה מחבלים שהגיעו לגדר המערכת באזור רפיח. הפלסטינים מדווחים ששניים מהם חוסלו ושניים נפגעו.

מוקדם יותר הערב, בעקבות פיגוע המטען בדרום רצועת עזה, תקפו מטוסינו מטרות משמעותיות ברצועה, בהן גם מנהרת טרור. חמאס טוענים כי הם שגרו אש נ״מ לעבר מטוסי חיל האוויר. אין אישור לכך מצה״ל. יתכן שזה מה שהפעיל את האזעקות.

פיצוץ מנהרת טרור בחודש דצמבר. צילום: דו"צ

 

הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה באופן רשמי כי אנשיה ירו על מטוסי חיל האוויר שתקפו ברצועת עזה. מדובר בהודעה הראשונה של חמאס המייחסת פעולה התקפית נגד ישראל מאז מבצע צוק איתן.

בתקיפה רחבת היקף של כוחותינו, נתקפו אתרי טרור ובהם: מנהרת טרור התקפית שבונה ארגון הטרור חמאס משכונת זיתון לעבר שטח מדינת ישראל. מתחם צבאי במרחב נצרים השייך למערכים צבאיים ייחודיים של ארגון הטרור חמאס וביניהם אתרים לייצור אמצעי לחימה. מתחם צבאי במרחב חאן-יונס השייך לארגון הטרור חמאס. סך הכל הותקפו שישה יעדי טרור השייכים לארגון הטרור חמאס.

דגל חריג התגלה כמטען צד

מוקדם יותר היום, בזמן שאלפים מטיילים ברחבי הדרום במסגרת פסטיבל "דרום אדום", מטען חבלה הופעל כנגד כוח סיור של צה״ל בדרום רצועת עזה. שני חיילי צה"ל נפצעו באורח קשה כתוצאה מהפעלת מטען ושני חיילים נוספים באורחים בינוני וקל. החיילים פונו לקבלת טיפול רפואי בבית חולים. הודעה נמסרה למשפחות הנפגעים.

עמדת תצפית שהופצצה. צילום: ערבי.

 

מבית החולים סורוקה נמסר כי "מהאירוע בגבול רצועת עזה פונו לחדר הטראומה בשני מסוקים 4 פצועים. שניים מהם במצב קשה, שניים במצב בינוני. כולם קיבלו טיפול ראשוני בחדר הטראומה. הפצועים הועברו לחדר ניתוח".

מתחקור ראשוני עולה כי הכח הגיע לזירה במטרה לטפל במטען שנמצא במקום בנוהל ״זיכוי מטען״, אך מסיבה שאינה ברורה בשלב הזה המטען התפוצץ.

כאמור, בצה״ל הגיבו מיד בירי פגז טנק לעבר עמדת תצפית של ארגון הג׳יאהד האיסלמי. העמדה ממזרח לחאן יונס הושמדה לפי דיווחים פלסטינים. כמו כן נבדק האם המטען הונח על ידי ארגוני טרור סוררים והאם הייתה כוונה להשתמש במטען היום או לשמור אותו לפיגוע בזמן אחר והכח איתר את המטען מבעוד מועד.

מדובר צה״ל נמסר כי "מטען הופעל על כוח צה"ל בסמוך לגדר הגבול בדרום רצועת עזה". עוד נמסר מדובר צה״ל כי "צה"ל תקף באמצעות טנק עמדת תצפית בדרום רצועת עזה".

מהמועצה האזורית אשכול נמסר "אין שינוי בהנחיות לתושבים. אנחנו בשגרה".

עמדת תצפית של הג'האד האיסלאמי שהופצצה. צילום: ערבי.
נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון