על רקע פריחת המסחר המקוון בשנים האחרונות והצמיחה במספר העסקים הישראליים המוכרים מוצרים ברשת, דואר ישראל ו- eBay ישראל משיקים לראשונה פלטפורמת משלוחים משותפת עבור מנהלי חנות מקוונת באתר eBay, ומוכרים באמצעותה מוצרים לחו"ל. הפלטפורמה, אשר פותחה בשנה וחצי האחרונות במשותף על ידי החברות, תוצג בכנס 2016 Go-ecommerce שיערך ב28/7 בתל אביב, על ידי מנכ"ל דואר ישראל, דני גולדשטיין ואלעד גולדנברג, מנהל הפעילות העסקית של eBay ישראל.

בדואר ישראל מעריכים כי בישראל יש כיום כ-200 אלף עסקים קטנים ובינוניים שמוכרים פריטים לחו"ל. האסטרטגיה העומדת בבסיס הפלטפורמה החדשנית היא הרחבת מגמת הפרסונליזציה והעצמאות המתאפשרת במסחר המקוון, תוך העברת השליטה של תהליכי וזמני המסחר לידי המוכרים עצמם. הפלטפורמה נבנתה כך שהממשק בין דואר ישראל לבין eBay תאפשר למוכרים הישראלים ברשת לקבוע לעצמם את תהליך השילוח של המוצרים, לרבות בחירת סוג המשלוח, שקילתו, בחירת מדינת היעד ועד התשלום מראש עבור החבילות, באמצעי תשלום שונים והדפסת תעודות המשלוח.

הפלטפורמה החדשה תאפשר למוכרים לשלם עבור המשלוחים ולהדפיס בביתם או בבית העסק שלהם את תעודות המשלוח בזמנם החופשי, ואף לשלוח את המוצרים באמצעות שליח דואר שיגיע לאסוף אותם מביתם או מבית העסק. התהליך יחסוך למוכרים זמן יקר, יקל על קליטת המשלוחים ויאפשר תהליך ניטור של הפריטים כבר משלב המשלוח. הפלטפורמה הנה חינמית ואינה כרוכה בתוספת תשלום מעבר לעלויות השילוח, וזמינה למוכרים בשפה העברית, כך שכל שעליהם לעשות הוא להירשם לפלטפורמה בפורטל המוכרים באתר sell.ebay.co.il

 פלטפורמת המשלוחים של המוכר בebay שבו מוצגים לו סוגי השילוח בדואר ישראל לפי מדינת היעד והמשקל
פלטפורמת המשלוחים של המוכר בebay

בשנתיים האחרונות ישנו גידול משמעותי ביצוא מוצרים של מוצרי e-commerce קטנים ובינוניים למדינות העולם, בעיקר לקראת תקופת חג המולד, בחודשים נובמבר ודצמבר, וכן לקראת חג האהבה העולמי, בפברואר. המדינות הפופולריות אליהן ישראלים מוכרים: ארה"ב, קנדה, גרמניה, צרפת ואוסטרליה. הקטגוריות המרכזיות הן: אופנה, מוצרי יודאיקה וקוסמטיקה אך גם מוצרי אילוף כלבים, נרתיקי נשק ועוד. בשנת  2016 צפוי גידול של למעלה מ30% בפעילות סחר החוץ של הדואר הן בפרטי הסחר המקוון הנכנס והן בפרטי הסחר המקוון היוצאים מישראל.

 "שיתוף פעולה אסטרטגי"

LogoPostדני גולדשטיין, מנכ"ל דואר ישראל: "שיתוף הפעולה עם eBay  הוא שיתוף פעולה אסטרטגי והכרחי, שיאפשר לנו להציע לקהל הסוחרים המקוון ההולך וגדל בישראל, מגוון כלים, באמצעותם ימכרו את המוצרים שלהם בכל העולם בפשטות ובנוחות. אנו מברכים על שיתוף הפעולה עם  eBay ורואים בפלטפורמה החדשה צעד נוסף בהתאמתנו לשוק הסחר המקוון ולצרכי היצואנים הישראלים. אנו מעריכים שעד שנת 2020 35% מהכנסות דואר ישראל יגיעו ממסחר מקוון נכנס ויוצא".

eBay_logoבסקר מוכרים שבוצע אשתקד על ידי מכון ASKEM Know בשיתוף TNS, נמצא כי ל-62% מכלל העסקים הקטנים והבינוניים בארץ יש פעילות מכירות גם באינטרנט. 16% מתוכם העידו כי הם משתמשים ב-eBay כפלטפורמת המכירות המקוונת העיקרית שלהם, כאשר 50% מהיקף המכירות שלהם מגיע מסחר מקוון.

אלעד גולדנברג, מנהל הפעילות העסקית eBay ישראל, אמר כי "מרבית סוחרי eBay ישראל מבצעים שילוח באמצעות דואר ישראל, ולכן חשוב לנו להעמיק את שיתוף הפעולה ולאפשר למוכרים ליהנות מחוויה פרסונלית ונוחה עם שליטה מרבית בתזמון השילוח ובניטורו, בהתאם לצורכיהם ולפעילותם העסקית. אנו בוחנים אפשרויות נוספות להרחבת שיתוף הפעולה עם דואר ישראל גם בעתיד".

בנוסף דואר ישראל הודיעה על הוזלה בשירות השילוח מהארץ לחו"ל, המאפשר לבצע מעקב וניטור של החבילה משלב המשלוח ועד הגעתה לחו"ל ומאפשר איסוף חינם מבית העסק.

 

חיים בהגאון

חיים בהגאון