למעלה מחצי מהיהודים בישראל שומרים על כשרות, אולם רק מעטים מהם מסתפקים בתעודות של ארגונים פרטיים כמו 'צהר' ומעדיפים תעודת הכשר של הרבנות הראשית או של גופי בד"ץ. כך עולה מסקר של 'המכון הישראלי לדמוקרטיה'.

הציבור לא סומך עליהם? ארגון 'צהר' במסיבת עיתונאים שערך לרגל פתיחת מערך הכשרות האלטרנטיבי. צילום: פלאש 90

 

לפי הסקר, שנערך לקראת הכנס השנתי של המרכז לדת, לאום ומדינה ב'מכון הישראלי לדמוקרטיה'רוב שומרי הכשרות מסתפקים בתעודת כשרות רגילה מהרבנות הראשית (46.5) לעומת שציינו כי הם צורכים רק כשרות בד"ץ או מהדרין, המהווים כשליש מהציבור(33%).

מנתוני הסקר עולה כי רק 8% סומכים על תעודת הכשר של ארגון 'צהר', המנסה באמצעות תכנית 'השגחה פרטית' להתחרות ברבנות הראשית ולהציג אלטרנטיבה לשירותיה. נתון זה מהווה מכה נוספת לארגון אחרי שבקיץ האחרון קבע בימ"ש כי גופי השגחה פרטית לא יוכל לנפק תעודות תחת המילה 'כשר'.

התנועה הקונסרבטיבית מפגינה מחוץ למשרדי הרבנות הראשית בירושלים. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

גם כאשר מנפים את האוכלוסייה החרדית והדתית ובוחנים רק את המסורתיים והחילונים שומרי הכשרות, מצב האמון בגופים הפרטיים נמוך כאשר רק 38% יסתפקו בכשרות שהם מנפיקים.

גופי הכשרות הפרטיים קמו בעקבות ביקורות על מונופול הכשרות בו אוחזת הרבנות הראשית מיום הקמת המדינה, אך נראה כי הם סופגים מכה אנושה והעם בישראל ממעט לסמוך עליהם.

בתוך כך, בסקר שנערך לקראת הכנס על ידי מכון הסקרים Panels LTD, עלה כי מחצית מהישראלים לא חושבים שמדינת ישראל צריכה להתחשב ביהדות התפוצות בכל נושאי דת ומדינה לעומת 38% בלבד שסבורים שיש להתחשב בדעתם.

 

 

אלון מליק

אלון מליק