קברי יהודים הושחתו ורוססו בצלבי קרס וכתובות נאצה בבית העלמין היהודי בקווצנהיים, ליד שטרסבורג שבמזרח צרפת. זאת מספר שעות בלבד לפני עצרות הזדהות עם היהודים שמתוכננות להתקיים בערים שונות ברחבי המדינה בעקבות ריבוי מקרי האנטישמיות לאחרונה.

כתובת "הזאבים השחורים" על מצבה בבית העלמין בקואטזנהיים, צרפת. צילום: רויטרס

 

צלבי קרס רוססו גם על האנדרטה לזכר קורבנות השואה. על אחת המצבות רוססה הכתובת "הזאבים השחורים". למקום הוזעקה משטרת הז'נדרמריה שסגרה את בית העלמין. אנשי המחלקה לזיהוי פלילי אוספים במקום ממצאים. עפ"י הערכת המשטרה, הפשע האנטישמי בוצע על ידי שני אנשים.

לדברי רבה של שטרסבורג וחבר הועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה', הרב אברהם ווייל, "ככל הנראה מדובר בפושעים מהימין הקיצוני המבקשים בדרך זו להביע את זעמם לקראת ההפגנות הערב".

הקברים שחוללו בבית העלמין בקווצנהיים, צרפת. צילום: הקונסיסטואר של הריין התחתון בצרפת

 

היום בערב (יום ג') עורכות כל המפלגות ברחבי צרפת עצרות עם בכיכרות המרכזיות בערים נגד האנטישמיות. העצרת המרכזית תתקיים בפאריס בהשתתפות ראש הממשלה מר אדוארד פיליפ. היוזמה אליה הצטרפו כל המפלגות הייתה של מפלגת השמאל הסוציאליסטים

"כאילו חזרנו 70 שנה אחורה בזמן"

חבר הפרלמנט הצרפתי, מאיר חביב, תהה בתגובה "כמה אפשר להזדעזע ממראות אלו?". לדבריו, "צלבי קרס על קברים יהודים, על כרזות ברחובות פריז, תקריות אניטשמיות ואלימות על בסיס יומי. כאילו חזרנו 70 שנה אחורה בזמן. אני מזועזע! צרפת צריכה לעשות חשבון נפש עמוק, ולא רק ברמה הפוליטית והציבורית. זה חייב לחדור גם לכל שכבות העם הצרפתי.

הקברים שחוללו בבית העלמין בקואטזנהיים, צרפת. צילום: רויטרס

 

חביב הוסיף כי "לא יתכן שרוב המפלגות הפוליטיות ואנשי ציבור מכל צרפת מתאחדים וצפויים לצעוד יחד הערב בעצרות נגד האנטישמיות ובאותם רגעים ממש, שונאי יהודים מסתובבים חופשי ומרימים ראש ללא בושה וללא פחד. אירועים אלה לצערי מעלים סימני שאלה קשים לגבי עתיד היהודים בצרפת".

צלבי קרס בבית העלמין בקווצנהיים, צרפת. צילום: הקונסיסטואר של הריין התחתון בצרפת
עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20