נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן ביקש לשוחח עם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אודות המתיחות סביב הר הבית בשבוע האחרון. יועצו המדיני של ריבלין שוחח עם בכירי משרד החוץ שהעבירו לו חוות דעת שלא נכון לקיים את השיחה בשל "ההסתה והמעורבות הטורקית". הטענה היא שטורקיה מתסיסה מזה זמן את ערביי ישראל ומזרח ירושלים ולכן אין לתת להם להיכנס לתהליך הרגעה שמובילים האמריקנים והירדנים. גם משרד ראש הממשלה העביר עמדה דומה ללשכת הנשיא. בנוסף, בתחילת השבוע הזמין מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם, בהנחיית רה"מ, את שגריר טורקיה בישראל ודרש ממנו שטורקיה תפסיק עם ההתססה.

אולם ריבלין, שעמדתו שונה, הבהיר כי לא יסרב והשיחה נערכה. משלכתו של הנשיא מחו על כך ש"גופים האמורים להיות שותפים, מעדיפים להשחיר את פניו של הנשיא במקום לפעול למען טובת המדינה".

ארדואן וריבלין. צילום: רויטרס ופלאש 90 (בהתאמה)
ארדואן וריבלין. צילום: רויטרס ופלאש 90 (בהתאמה)

 

בשיחתם, הבהיר ריבלין לנשיא הטורקי כי "מתקפת הטרור שהתרחשה ביום שישי שעבר בהר הבית, מקום קדוש עבור כולנו, היא חציית קו אדום בלתי מתקבלת המעמידה בסכנה את היכולת שלנו לחיות יחד". הנשיא הזכיר לארדואן כי לאחר מתקפות הטרור בטורקיה, "מיהרה מדינת ישראל לגנות בתוקף מעשים נפשעים אלו וכי אנו מצפים לשמוע גינוי דומה גם מטורקיה מפני שטרור הוא טרור בכל מקום בו הוא מתרחש, בירושלים, איסטנבול או פריס".

הנשיא הדגיש כי "ישראל שומרת ותמשיך לשמור על הסטטוס קוו במקומות הקדושים והוסיף כי הצעדים שננקטו בהר הבית נועדו להבטיח כי מעשי טרור שכאלה לא ישנו וכי חובתנו הקודמת לכל היא השמירה על חיי האזרחים העולים אליו".

על פי הדיווח, עמדתו של משרד החוץ היא שצריך למנוע מטורקיה להפוך למתווכת במוקד הרגיש הזה לאור ניסיון העבר, וכי ישנם מספיק גורמים מתווכים, כמו ארה"ב. במשרד החוץ טוענים כי בקשת ארדואן היא "ניסיון תעלולני" להיכנס לתפקיד המתווך ולקבל את ההילה של מי שמרגיע את הרוחות.

לאחר הפרסום בחדשות 2, הסבירו בבית הנשיא: "התקבלה אמש בקשתו של נשיא טורקיה לשוחח עם נשיא המדינה. כנהוג בשיחות עם מנהיגי מדינות המצויות בקשרים דיפלומטיים עם מדינת ישראל, תקבע השיחה, וזאת כאמור בהמשך לבקשתו של ארדואן. כמו בכל שיחה מדינית, גם בשיחה זו, יעביר הנשיא לארדואן את עמדתה של מדינת ישראל באופן המוסכם והמתואם עם כלל הגורמים הרלוונטיים. בשום שלב לא הועברה אל בית הנשיא עמדה מדינית לפיה מדינת ישראל אינה באה בדברים עם טורקיה בשל 'תמיכתה של זו בטרור או בשל הסתה', כפי שנטען.

"נשיא המדינה עושה מאמצים כבירים, יחד עם ההנהגה בישראל כולה, להרגעת הרוחות באזור ולהשבת השקט ושגרת הביטחון לאזרחי ישראל. צר לנו כי גופים האמורים גם הם להיות שותפים לאותה המשימה, מעדיפים להשחיר את פניו של הנשיא במקום לפעול למען טובת המדינה".

ארגון טורקי השקיע מיליונים בהפלת "הכיבוש" בהר-הבית

ארגון טורקי בשם 'מורשתנו' (Mirasimiz), הממומן חלקית בידי ממשלת טורקיה, הקצה כ-11.5 מיליון שקלים לפרויקט שנועד להסיע כחצי מיליון ערבים ישראלים למסגד אל־אקצא "כדי להגן מפני הפלישות הישראליות והאיום להחריבו", כך פורסם ב'ישראל היום'. בתכנית שולבו בין היתר בתי- ספר רבים מהמגזר הערבי בישראל.

דגלי טורקיה והרשות הפלסטינית מונפים בהפגנה בבילעין ביול 2016. צילום: פלאש 90
דגלי טורקיה והרשות הפלסטינית מונפים בהפגנה בבילעין ביול 2016. צילום: פלאש 90

 

הארגון המדובר ממומן בין היתר על ידי 'טיקא' סוכנות סיוע טורקית ממשלתית הכפופה למשרד ראש הממשלה הטורקי.  מהתחקיר עולה כי האגודה תכננה פרויקט ההסעות שהיה אמור להימשך חודשים רבים, ולהפעלתו רכשה 11 אוטובוסים ואף שכרה מדי שבוע עשרות אוטובוסים נוספים. בין הפעילים שהוסעו היו אלפים מאנשי ה'מוראביטון' וה'מוראביטאת', ארגוני הבת של הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בישראל – הנמצא כיום מחוץ לחוק. הארגון דאג לחלק משקאות ומזון לציבור שהסיעה  בעלות של כ- 7.5 מיליון שקלים.

מטרת הפעילות של 'מורשתנו', כפי שהיא מוצגת בפרסומיה, היא:  "הגנה על אל־אקצא מפני הפלישות הישראליות והאיום להחריבו", וכן "הפלת הכיבוש והמצור". בפרסומי האגודה, שקמה לפני כעשר שנים, מואשמת ישראל בניסיון להפוך את מסגד אל־אקצא למקום שאליו יכולים להיכנס רק נוצרים ויהודים וכן ברצונה להרוס את מסגד אל־אקצא ולבנות תחתיו את בית הכנסת הגדול בעולם. 'מורשתנו' עוסקת גם בפעילות של קנייה, שיפוץ ושימור מבנים באזור העיר העתיקה הסמוך להר הבית.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20