שבוע לפני יום האדמה, בו הכריז חמאס כי הוא קורא למאה אלף פלסטינים לפרוץ את הגדר בגבול רצועת עזה – הערב אירוע חמור על הגבול. ארבעה מחבלים פלסטינים חדרו סמוך לשעה 17:00 לשטח ישראל וניסו לחבל בכלים הנדסיים שפועלים במקום כחלק מבניית המכשול על גבול הרצועה. כוח צה"ל שהוקפץ למקום לא הצליח לעצור אותם והארבעה הצליחו לברוח חזרה לתוך הרצועה. ברצועה מדווחים על תקיפות של כלי טייס בתגובה לחדירת ארבעת המחבלים. בצה"ל בשלב זה לא מתייחסים לדיווחים.

הכלי ההנדסי שהוצת ע"י המחבלים

 

נזק קל נגרם לכלי הנדסי שהמחבלים הצליחו להצית. האש שכובתה על ידי הכח הצבאי במקום. מתחקור בזירה מתברר כי הכוח מצא בזירה בין היתר בנזין, סכין גדולה, דבק מגע, קאטר וכאפייה בתוך תיקים שנשאו על גבם. בצה"ל פתחו בתחקור של האירוע החמור ופועלים לתקן את הפרצה בגדר ממנה נכנסו המחבלים.

חיילים בעימותים עם מפגינים מול גדר המערכת סמוך לחאן יונס ביום שישי האחרון. צילום: עבד רחים חאטיב, פלאש 90

 

ממחר יחלו בצה"ל שורה של היערכויות לקראת תקופה רגישה ונפיצה מאוד מחשש שקריאת החמאס אכן תוביל להתלקחות בדרום. בעוד בישראל כבר מגדירים את האירוע כ"צעדת המיליון", בחמאס מכנים את האירוע "כצעדת השיבה" ומכוונים להביא אל הגדר החל מה-30 לחודש, יום שישי הבא, צעדה של לפחות 100 אלף פלסטינים.

מחבלים פלסטינים בהפגנה מול גדר הגבול, סמוך לחאן יונס ביום שישי האחרון. צילום: עבד רחים חאטיב, פלאש 90

 

ביום חמישי האחרון הגיע הרמטכ"ל גדי איזנקוט לגבול הרצועה וקיים סקירת מצב מול מפקדי השטח. בפיקוד הדרום יתגברו כוחות ויקיימו הערכות מצב על בסיס יומי.

"חמאס מנצל את ההפגנות מול הגדר כדי לשלב בתוכן פעילי חמאס, שיטמעו בביגוד אזרחי"

בפוסט שפורסם ב'אלמונסק', עמוד הפייסבוק של מתאם פעולות הממשלה בשטחים בערבית, כתב הערב האלוף יואב (פולי) מרדכי: "ברור שחמאס נכשל בניהול הרצועה. ידוע שחמאס מתעדף את צרכיו על פני האוכלוסייה. חמאס מעודד את יציאת האוכלוסיה להפגנות ולהפרות סדר על הגדר לעבר הצד הישראלי".

מרדכי המשיך וכתב בפנייה לפלסטינים כי "חמאס מנצל וינצל את ההפגנות כדי לשלב בתוכן פעילי חמאס, גם אם הם יטמעו בביגוד אזרחי, מהלך שקוף וברור.  חמאס משקיע כסף בהפגנות במקום שישקיע זאת בבריאות ותשתיות מים ואיכות הסביבה.

"לכן, אל תאפשרו לחמאס להשתמש בנשים, ילדים ואוכלוסיה תמימה. נפעל בנחישות וביד קשה נגד כל פגיעה בתשתיות בטחוניות ישראליות ובניסיון כניסה לעבר ישראל".

הכלי ההנדסי שהוצת ע"י המחבלים
הכלי ההנדסי שהוצת ע"י המחבלים
נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון