בישיבה שכינס ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני כשבועיים הוחלט להעניק מעמד תושב ארעי ל-300 מסתננים סודנים. כך דיווחה אתמול (שישי) ירדן צור ב"הארץ". כמו כן פורסם כי טרם הוחלט לגבי התנאים במסגרתם יוענק המעמד למסתננים.

מסתננים מפגינים מחוץ לבג"ץ, בחודש ינואר. צילום: פלאש 90
מסתננים מפגינים מחוץ לבג"ץ, בחודש ינואר. צילום: פלאש 90

על פי הדיווח, ההחלטה היא חלק מתשובת המדינה לעתירה לבג"ץ, במסגרתה נדרש מהמדינה להכריע בעניין מעמדם של המסתננים. את העתירה לבג"ץ שנעשתה בשמם של 24 סודנים מדארפור הגישו לבג"ץ עורכות הדין מיכל פומרנץ וכרמל פומרנץ.

 מלבד נתניהו, בישיבה בה הוחלט על מתן המעמד למסתננים נכחו גם שר הפנים אריה דרעי, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ומנכ"ל רשות האוכלוסין שלמה מור-יוסף.

דרעי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
שר הפנים אריה דרעי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

תושב ארעי היא ההגדרה החוקית למי שגר בישראל אך אינו תושב קבע. מי שזוכה להגדרה בישראל מלבד העובדה שיקבל אישור עבודה, נהנה מזכויות כגון קבלת דמי אבטלה, הבטחת הכנסה, קצבת נכות וזכאות לביטוח בריאות ממלכתי. כמו כן, יכולים התושבים הארעיים לקבל תעודת מעבר שתאפשר לצאת מישראל ולחזור אליה.

במהלך חודש יוני העניקה המדינה מעמד תושב ארעי ל-200 מסתננים נוספים מסודן. זאת, לאחר פנייה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב. ב"הארץ" פורסם גם אז כי ההחלטה נעשתה בלחץ של מנדלבליט, וכי גם אז נערך דיון בו נכחו דרעי ונתניהו.

בתגובה שנמסרה מטעמו של שר הפנים נאמר: "זה נכון, מדובר בהחלטה של ראש הממשלה והיועץ המשפטי לממשלה".

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20