יושב ראש הכנסת חבר הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין יצא מחר בבוקר (ג') לביקור רשמי ראשון במוסקבה. הביקור, בו יישא נאום מיוחד במליאת הפדרציה, יתרחש, באופן סמלי, בדיוק 30 שנה לאחר שחרורו כ"אסיר ציון" מהכלא הסובייטי.

אדלשטיין יהיה אורחה של ולנטינה מטווינקו, יושבת ראש מועצת הפדרציה של רוסיה (הבית העליון של הפרלמנט הרוסי). זהו ביקור גומלין לביקורה של מטווינקו בכנסת בשנה שעברה, אז גם נחתם הסכם לשיתוף פעולה בין הכנסת לבין הבית העליון של הפרלמנט ברוסיה. יו"ר הכנסת גם ינאם ביום רביעי בפני חברי מליאת מועצת הפדרציה, זכות מיוחדת ויוצאת דופן ליושב ראש הכנסת ולמנהיג ישראלי, השמורה בדרך כלל רק לראשי מדינות. הוא צפוי לפתוח את נאומו באולם המליאה בשפה העברית, לפני שיעבור לדבר בשפה הרוסית.

יולי אדלשטיין. צילום: פלאש 90
"מי שהיה 'אסיר ציון', יעמוד על בימת הפרלמנט במוסקבה וינאם בעברית כיושב ראש כנסת ישראל". יולי אדלשטיין. צילום: פלאש 90

 

ביקורו של אדלשטיין, יליד אוקראינה, יימשך שלושה ימים ובמהלכם הוא צפוי להיפגש גם עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, עם יושב ראש הדומא (הבית התחתון של הפרלמנט) ויאצ'סלב וולודין ועם חברי הפרלמנט ברוסיה החברים באגודת הידידות עם הכנסת. כמו כן, צפויה פגישה עם ראשי הקהילה היהודית במוסקבה וביקור ב'מוזיאון היהדות והסובלנות', המנציח את ההיסטוריה של העם היהודי עד התפרקות ברית המועצות.

יו"ר הכנסת אף יערוך סיור אישי בעיר מוסקבה, בתחנות משמעותיות בסיפור חייו: בית הכנסת המרכזי בו היה אדלשטיין פעיל כ'סרובניק', הדירה בה ערכו שלטונות ברה"מ דאז חיפוש בעקבותיו נעצר, בבית המשפט בו נערך המשפט ובבית הכלא במוסקבה בו נכלא. תתלווה אליו משלחת בה ייטלו חלק גם חברי הכנסת רוברט אילטוב ויואל רזבוזוב ומנכ"ל הכנסת אלברט סחרוביץ'.

"ברור שזה ביקור מיוחד והתרגשות עצומה בצדו. המטרה היא לפתח עוד את הקשרים המצוינים בין המדינות ובמיוחד הקשרים בין הכנסת לפרלמנט הרוסי שפיתחנו. הם טובים מאי פעם עם שיתוף פעולה מצוין בתחומים שונים וידידות עמוקה", אמר אדלשטיין לקראת הביקור, והוסיף: "אבל ברור שלא ניתן להתעלם מהסמליות, שיכולה הייתה להיחשב כחזיון תעתועים רק לפני כמה שנים, שמי שהיה אסיר ברית המועצות יעמוד על בימת הפרלמנט במוסקבה וינאם בעברית כיושב ראש כנסת ישראל".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20