מתקן חולות הוקם לפני 3 שנים בסמוך לגבול המצרים. מאז ועד היום מוחזקים במתקן מסתננים בלתי חוקיים ממדינות אפריקה, בעיקר מאזור אריתראה וסודן.

עיתון "הארץ" פרסם היום (ב') כי 12 אלף מסתננים עזבו את ארץ ישראל וחזרו לארץ מולדתם מאז פתיחת המתקן.

חולות. צילום: פלאש 90
חולות. צילום: פלאש 90

שירות בתי הסוהר מתחזק את מתקן חולות. נכון להיום, כ-1,100 מסתננים שוהים במתקן. לפי הנתונים בשב"ס, 10,500 מסתננים הוחזקו במתקן מיום הקמתו.

אלי ישי, יו"ר יחד ושר הפנים לשעבר, הבטיח בתקופת כהונתו לטפל בבעיית המסתננים. "עד שתהיה לי אפשרות לגרש אותם, אכלא אותם כדי להמאיס עליהם את חייהם" אמר ישי ב-2012. לאחר יציאתו של אלי ישי מהתפקיד, גדעון סער המשיך באותה מגמה והקים בשלהי 2013 את מתקן חולות.

לפי הנתונים המתפרסמים ב"הארץ", תכניתם של אלי ישי וגדעון סער צוברת הצלחה. 1 מתוך 4 מסתננים ביקש מרצונו לעזוב את ישראל, חלקם הסכימו לחזור לארץ מוצאם, חלקם עברו מרצונם למדינה שלישית, לרוב רואנדה או אוגנדה.

שר הפנים הנוכחי מנסה לייחס לעצמו את ההצלחה

שר הפנים אריה דרעי מייחס לעצמו את שובם של המסתננים לביתם. למרות שהקמת מתקן חולות בוצעה ע"י קודמיו בתפקיד, הבוקר יו"ר ש"ס צייץ בטוויטר: "ממשיכים לדאוג לתושבי השכונות המוחלשות" עם קישור לכתבה ב"הארץ".

 

מאי גולן, יו"ר ארגון העיר העברית ותושבת דרום תל אביב, הגיבה בחריפות: ""אריה דרעי ממשיך להתהדר בהישגים שלא שלו ולתת כותרות שביניהן לבין המציאות הקשר הוא מקרי. אולי במקום לרדוף כבוד יתעסק דרעי בלעשות את מה שהבטיח לציבור בוחריו ולדאוג לאותם שקופים שהוא לא טרח להגיע ולפגוש אפילו – מאז כניסתו המחודשת למשרד הפנים", אמרה גולן.

מתייצב לצד הח"כים הערבים? שר הפנים אריה דרעי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
שר הפנים דרעי. מנכס לעצמו את יציאת המסתננים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

גולן הוסיפה: "ברור לכולנו שאת האג'נדה השמאלנית של דרעי אי אפשר לשנות וגם לא את רצונו לעשות הכל הפוך מקודמו אלי ישי, אבל אולי לפחות יטרח השר לנסות ולסייע לשקופים, הספרדים והמוחלשים בשכונות שנכבשו על ידי המסתננים ולא להעמיד פנים של מי שעושה, כשבפועל לא נעשה כלום חוץ מדיבורי סרק".

אלעד שור

אלעד שור