הקמפיין נמשך: לאחר חתימתם של 35 סופרים ו-450 אנשי אקדמיה נגד מדיניות הממשלה המקדמת הרחקת מסתננים – ביממה האחרונה הצהירו שלושה טייסי 'אל על' כי לא יסכימו להטיס מטוסים עם מסתננים במסגרת ההרחקה העתידית.

מסתננים ברחובות נווה שאנן, דרום ת"א. צילום: סוזנה שאנן, פלאש 90
מסתננים ברחובות נווה שאנן, דרום ת"א. צילום: סוזנה שאנן, פלאש 90

 

בשבוע שעבר החל קמפיין נרחב בדמות מכתבים החתומים על ידי אנשי רוח הממוענים לממשלה במחאה על מה שהם קוראים "גירוש פליטים" למדינות עולם שלישית. לטענתם, המדינות הללו מהוות איום ממשי לאותם המורחקים, זאת על אף שבית המשפט קבע כי המדינות המיועדות לא מהוות סיכון לאותם אלו שתסתננו לישראל.

ביממה האחרונה שלושה טייסי אל על הודיעו בעמודי פייסבוק שלהם כי הם אינם מתכוונים להטיס מטוסים עם מסתננים אל עבר אותן מדינות. כך למשל, הטייס שאול בצר כתב כי "אין שום מצב שאני כאיש צוות אוויר, אקח חלק בהטסת פליטים/מבקשי מקלט בדרכם ליעד, אשר הסיכוי שלהם לשרוד אחרי ההגעה אליו ('מדינה שלישית') שואף לאפס". כמוהו גם הטייס עידו אלעד כתב: "הצטרפתי לרבים וטובים מחברי בהצהרה שלא אטיס פליטים אל מותם. לא אהיה שותף לברבריות זו".

טייס נוסף, שהצהיר גם הוא כי אינו מתכוון להטיס מסתננים, הוא יואל פיטרברג, סא"ל במילואים, טייס מסוקי קרב שקיבל את צל"ש הרמטכ"ל בשנת 1987, אך גם היה מחותמי מכתב "הטייסים הסרבנים" ב-2003. אז התנגדו הטייסים "לביצוע פקודות תקיפה בלתי חוקיות ובלתי מוסריות", כלשונם, והודיעו שלא ישתתפו במשימות תקיפה ביהודה, שומרון ועזה. פיטרברג כתב השבוע בפייסבוק: "נכון, מדינת ישראל צריכה גבולות ברורים וסגורים (שאין לנו "בזכות" הכיבוש, המתנחלים וממשלות ישראל לדורותיהן) וההגירה חייבת להיות מבוקרת. אבל, ואבל ג ד ו ל, פליטים שכבר חיים בקרבנו לא זורקים כמו כלבים שוטים, חזרה לארצותיהם, שם הסבל, אונס נשים וילדות ומוות בייסורים מחכה להם: דרום סודן ועוד ארצות באפריקה". הוא הוסיף וכתב: "אני לא אטיס פליטים מגורשים בניגוד לרצונם ולו אך מהסיבה החוקית (אין סיבה חוקית אחרת) שהם עלולים לסכן את בטיחות הטיסה".

את הפוסט שלו חתם פיטרברג בקישור לאתר של עמותת השמאל 'זזים', שם קוראים חברי העמותה לישראלים "להגביר את הלחץ ולקרוא גם לחברות שמספקות את שירותי הקרקע בנתב"ג – לסרב לשתף פעולה עם הגירוש הלא מוסרי". זו לא הפעם הראשונה שעמותת 'זזים' לוקחת חלק בקמפיינים מהסוג הזה. ליבי לנקינסקי, מייסדת שותפה של ‘זזים’ וסגנית נשיאה ב'קרן לישראל החדשה', וכמוה גם בעלי תפקידים אחרים בעמותה שחברים גם בארגוני שמאל קיצוני אחרים כדוגמת 'יש דין', לוקחים חלק בהפגנות השמאל המתקיימות מדי מוצאי שבת בשבועות האחרונים.

מאל על נמסר כי "החברה כלל אינה נדרשת על ידי המדינה להטיס פליטים. הם טסים בחברות טורקיש איירליינס וג׳ורדניאן".

מסתננים במתקן חולות, יוני 2016. צילום פלאש 90
מסתננים במתקן חולות, יוני 2016. צילום פלאש 90