כתב אישום הוגש היום (א') ולרי סאקוביץ בן 63 מירושלים בגין רציחתה של ורדית בקרקנוט ז"ל בשנת 1993 ביער אשתאול. כתב האישום כולל אישומים בגין רצח בכוונה תחילה ומעשה סדום. הפרקליטות מבקשת לעצור את הנאשם עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.

במהלך החודשים האחרונים חוקרי היחידה המרכזית של מחוז ירושלים ביצעו מגוון פעולות חקירה סמויות לאור פיתוחים טכנולוגיים מתקדמים הנמצאים מזה מספר שנים בידי משטרת ישראל, ובעקבות הצלבתם יחד עם ראיות וממצאים שאותרו בשנת 1993 בזירת הרצח, נרשמה פריצת דרך משמעותית בתיק החקירה שהובילה לאיתור זהותו של החשוד ברצח.

ביום 30.11.1993 בשעות אחר הצהריים עמדה בקרקנוט ז"ל (ילידת 1966) ברחוב הרכבת בתל אביב והושיטה את ידה בניסיון לתפוס "טרמפ" לכיוון מקום מגוריה בקיבוץ קריית ענבים. סאקוביתץ, אשר נהג באותה עת ברכב מסוג סובארו לגאסי ברחוב הרכבת, הבחין במנוחה, סטה לכיוון המדרכה ונעצר בסמוך אליה על מנת שתעלה לרכבו. המנוחה עלתה אל המושב האחורי של הרכב, והנאשם נסע מן המקום כשהמנוחה ברכבו.

במהלך הנסיעה, פנה הנאשם לכביש 395, ובין מושב כסלון למושב אשתאול סטה מהכביש אל דרך עפר והמשיך בנסיעתו לתוך היער המצוי מדרום לכביש. בעודם ביער, חבט הנאשם בחזקה בראשה, בחזה ובבטנה של המנוחה וביצע בה מעשה סדום בניגוד לרצונה. בהמשך, הנאשם חנק בכוח את המנוחה תוך שהוא לוחץ בשתי ידיו בחוזקה על צווארה, עד שהביא למותה, וזאת בין השאר כדי להבטיח את הימלטותו מן הדין. מכתב האישום עולה כי הנאשם גרר את המנוחה כ-17 מטרים, אל עבר מסלעה מוסתרת ביער, הותיר את גופתה במקום, והסתלק מהמקום ברכבו.

עו"ד אשרת שהם ועו"ד שמואל ברזילי מפרקליטות מחוז ירושלים: "מאז הרצח בנובמבר 1993 ועד לימים אלו לא שקטה מערכת אכיפת החוק, נעשו פעולות חקירה מאומצות במשך 26 שנים שכללו איסוף ראיות וניסיונות לאיתור החשוד ברצח על ידי ימ"ר ירושלים. בעקבות התפתחויות טכנולוגיות הקשורות בהתאמת DNA ועם חזרתו לארץ של החשוד לאחר שהיה בבלרוס במשך 25 שנה, אותר הנאשם ולאחר פעולות חקירה נאספו די ראיות שהביאו להגשת כתב אישום כנגדו. הגשת כתב האישום מעבירה מסר כי משטרת ישראל, הפרקליטות לא נחות ולא שוקטות עד אשר אף בחלוף חצי יובל מוגש כתב אישום נגד מי שמיוחס לו ביצוע עבירות נתעבות כפי שמצוין בכתב האישום. אנו מחזקים את ידי בני משפחת המנוחה ומקווים כי הגשת כתב האישום הינה ראשיתו של תהליך סגירת המעגל שנים רבות לאחר המקרה הטראגי״.

אילת כהנא

אילת כהנא