השגריר הרוסי לאו"ם וסילי נבנזייה בדיון במועצת הביטחון של האו"ם, הערב. צילום: רויטרס

מועצת הביטחון של האו"ם מקיימת הערב (שבת) דיון מיוחד בעקבות מתקפת המעצמות בסוריה אמש. בפתח הישיבה שהתכנסה לבקשת רוסיה, תקף השגריר הרוסי את ארה"ב ואמר כי מדובר "במעשה תוקפנות".

אחרי שורה של איומים מצד נשיא ארצות הברית – ראש ממשלת בריטניה ונשיא צרפת הורו בלילה האחרון להוציא מתקפה בסוריה בתגובה לשימוש בנשק כימי של הנשיא בשאר אל אסד על בני עמו. במשך כרבע שעה הותקפו הלילה בסוריה מטרות הקשורות לנשק כימי. על פי דיווחים בעולם, 110 טילי שיוט מסוג "טומהוק" ומטוסי קרב ששיגרו טילי שיוט מהאוויר הפילו פצצות שהחריבו מתקנים לפיתוח וייצור נשק כימי. מאוחר יותר טענו הרוסים והסורים כי רוב הטילים יורטו על ידי מערכות הגנה דבר שהוכחש על ידי האמריקאים.

ניקי היילי בדיון במועצת הביטחון של האו"ם, הערב. צילום: רויטרס

שגרירת ארצות הברית באו"ם ניקי היילי אמרה במהלך הדיון כי האמריקנים "מוכנים ומזומנים" לתקוף בסוריה פעם נוספת אם משטר אסד יעשה שימוש בנשק כימי.

היעד המרכזי שהותקף הלילה היה מרכז מחקר באזור דמשק. מרכז שהסורים טוענים כי אין בינו לבין נשק כימי שום קשר אולם על פי גורמי מודיעין במערב המתקן הוא מרכז סורי למחקר, פיתוח, ייצור ובחינת נשק כימי וביולוגי.

ההתקפה בסוריה. צילום: רויטרס

עוד מדווחים בארצות הברית כי יעד נוסף היה מחסנים הממוקמים ממערב לחומס שבהם מאוחסנים נשק כימי, כולל גז סארין. גם היעד השלישי במרחק לא רב משם הוא מרכז שליטה מרכזי שבו מאוחסן גם כן נשק כימי. הסורים אשרו כי אכן אתרים הללו הותקפו והושמדו לטענתם גם גרמו לפציעות בנפש אולם עד לשעה זו אין תימוכין לכך.

עשן מיתמר מספינת חיל האוויר שירתה לעבר המטרה בסוריה. צילום: רויטרס

כאמור לצד האמריקאים השתתפו גם בריטני וצרפת. על פי הדיווחים אחד היעדים המרכזיים הותקף על ידי הבריטים לאחר האישור לתקיפה שהעניקה ראש הממשלה תרזה מיי. הבריטים פרסמו כי ארבעה מטוסי טורנדו של חיל האוויר הבריטי המריאו מבסיס אקרוטירי בקפריסין והשתתפו בתקיפה.

בפאריס דיווחו כי עמנואל מקרון אישר את התקיפה של מטוסי קרב צרפתיים מסוג ראפאל ומיראז' ושל ארבע ספינות קרב.

הקואליציה בראשות ארצות הברית פרסמה כי לעת עתה הסתיימה התגובה לשימוש בנשק כימי על ידי אסד אולם כל הנשיאים וראי הממשלה אישרו כי יתנו אור ירוק נוסף אם ידרשו לכך.

ירי הטילים מספינת חיל האוויר במתקפה בסוריה. צילום: רויטרס
נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון