שופטת בית המשפט המחוזי ורדה מרוז, שסערה סביבה התעוררה השבוע עם דחייתה את שלילת אזרחותו של מחבל שהניח מטען חבלה באוטובוס בת"א בטענה שלא מדובר ב"מעשה חריג או קיצוני", נענתה ב-2016 לעתירת ארגון השמאל הקיצוני עדאלה נגד המשטרה בדרישה לחשוף את הוראות הפתיחה באש לעבר מחבלים. בית המשפט העליון הפך את החלטתה.

שופטת בית המשפט המחוזי מרכז ורדה מרוז. צילום: אתר בתי המשפט

בינואר 2016 פסקה השופטת מרוז לטובת המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי 'עדאלה' בעתירה שהגישו נגד משטרת ישראל כדי לחשוף את הוראות הפתיחה באש שלה, להעמיד את הנוהל לעיון הציבור ולפרסמו באתר האינטרנט של המשטרה.

משרדי 'עדאלה' בחיפה. צילום: ניר ודל, CC BY-SA 4.0

 

לאחר הגשת העתירה מצד עדאלה, העבירה המשטרה את הנוהל המלא ולמעט מספר משפטים שהושחרו הנוגעים להוראות פתיחה באש נגד מחבלים מתאבדים, הוראות פתיחה באש נגד רכב נמלט החשוד כי מוחזק בו בן ערובה והוראות שימוש ברובה מסוג "רוגר" קליבר.

בפסק הדין קבעה השופטת מרוז כי על משטרת ישראל לחשוף את הנוהל בשני הנושאים הראשונים במלואו, ולגבי הוראות השימוש ברובה ה"רוגר", הורתה לחשוף שני סעיפים מתוכו. לפסיקתה, דווקא חשיפת הנוהל "תשפוך אור על הזהירות וההקפדה שמחויבים בה שוטרי משטרת ישראל גם בנסיבות ובמצבי דחק".

"חשיפת הנוהלים עלולה להשפיע על פעולות מפגעים". כוח מג"ב בתרגיל ליד חיזמא. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

לאחר שרובו ככולו של הנוהל הותר לפרסום, ערערה המשטרה לבית המשפט העליון, אשר החליט לקבל את הערעור וקבע לבסוף כי אין לחשוף את הנוהל בשלושת הנושאים אותם צנזרה המשטרה. "השאלה הצריכה לעניין אינה תדמיתה של משטרת ישראל, אלא אם יש בחשיפת הנוהל כדי לפגוע בביטחון הציבור", קבע העליון. "חשיפת הנוהלים עלולה להשפיע על פעולות של עבריינים ומפגעים. ענייננו בנוהלים מבצעיים של המשטרה, בסיטואציות רגישות מאוד של סיכון חיי אדם, ואיני רואה במה ייגרע חלקו של הציבור אם נוהלים אלה לא ייחשפו", סיכם שופט העליון יצחק עמית.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20