ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, בית משפט השלום בירושלים גזר היום (ג') 14 חודשי מאסר על האני דארי, נהג הסעות מעיסאוויה ו-16 חודשים על מוחמד חמדאן, נהג הסעות פלסטיני. השניים הורשעו במסגרת הסדר טיעון בגרימת מוות ברשלנות והסעת שוהים בלתי חוקים, לאחר שהסיעו את שלושת המחבלים שביצעו את הפיגוע בשער שכם בשנה שעברה שבו נהרגה לוחמת מג"ב הדס מלכא הי"ד. גרסתם כי לא ידעו שהם מסיעים מחבלים התקבלה. טרם גזר הדין כתבו דוד וגאולה, הוריה של הדס, מכתב לשופט שמואל הרבסט.

הדס מלכא הי"ד

 

"ללא פעולת ההסעה שלהם והסיוע שנתנו למחבלים לצורך כניסתם לתחומי המדינה, הרי שהפיגוע לא היה מתרחש, בכך אחריותם לפיגוע אינה פחותה משל המחבלים", הודגש במכתב ההורים, אותו הקריא השופט במהלך הדיון. "ואולי הענישה הזו תביא למסר חד וברור למסייעים ולמעגל השני של הטרור שגם עליהם מוטלת האחריות לנהוג ולחשוב באופן סביר – לא יותר ולא פחות".

הוריה של מלכא הי"ד הוסיפו: "אנו מבקשים שהצדק ייעשה ויראה" וביקשו להדגש: "בקשתנו אינה נובעת מיצר הנקמנות ומתחושת האובדן ומהסבל היומיומי שלנו, אלא נובעת משיקולים רחבים יותר של מניעה, הרתעה וגמול וכן מסר חד וברור למסייעים לטרור".

אזכרה במלאות ה-30 להירצחה של הדס מלכא הי"ד. צילום: פלאש 90

 

עו"ד חיים בלייכר מארגון 'חוננו', המלווה את משפחת מלכא בדיונים, מסר: "אנו מברכים על פסק הדין אשר מכוון כלפי המעגל השני של הטרור. הנאשמים במעשיהם העברייניים גם אם מתוך אדישות לתוצאות המסוכנות אפשרות לטרוריסטים לבצע את זממם ועל כן יש להענישם בחומרה. המלחמה בטרור האיסלמי דורשת מלחמה גם בסביבת הגידול שלה. ערב יום הזיכרון לחללי צהל ונרצחי פעולות האיבה יש לשבח את אלו שמכורח הנסיבות נעשו "שליחי הציבור" נפגעי העבירה המלווים ע"י ארגון חוננו אשר שלוקחים חלק משמעותי בהליך המשפטי כנגד המפגעים ושותפיהם וכן כנגד הסייענים ובכך מחזקים את מערכת החוק בנקיטת ענישה אשר תרתיע ותעזור במיגור הטרור".

המכתב שכתב האב דוד לשופט
לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי