בני גנץ שוקד על נאום חייו כבר שבועות ארוכים. איתי בן חורין הוא שהופקד לכתוב את הנאום, שמתבסס על נקודות מרכזיות שהעביר לו הרמטכ"ל לשעבר. בחודשים האחרונים גנץ נפגש עם לא מעט אנשים שהוא מחשיב את דעתם. רבים מהם, כמוהו, גנרלים במילואים.

בשיחות אתם הוא אמר מעט מאוד ובעיקר הקשיב. הוא שוחח גם עם אסטרטגים ועם יועצים מקצועיים, ועם לא מעט כאלו שרצו לרכוב על ההצלחה ולהיות בין אלו שלוחשים לאוזנו של מושא התקווה החדשה בשמאל.

כשהחל לשקול את כניסתו לפוליטיקה, גנץ חשב בקטן, רצה להשתלב במפלגה קיימת או מתגבשת ולשריין לעצמו את תיק הביטחון. אלא שמשהו קרה לו בדרך. הסקרים המחמיאים, התגובות ברחוב, הציפייה, הכירכורים סביבו מצידם של פוליטיקאים בכירים מכל המפלגות הציוניות, להוציא מרצ. כל אלה גרמו לו לחשוב בגדול. פתאום הוא הבין שהוא יכול לדלג ישר ללשכת ראש הממשלה. נכון, אין לו ניסיון מדיני או כלכלי והוא לא מכיר את עבודת הכנסת. הוא לא היה חבר כנסת, שר או חבר קבינט, אבל אם הבוסריות לא מפריעה לאיש, אז למה שלו היא תפריע?

השתיקה המתמשכת והביקורת החלקית עלייה פחות מפריעה ליועציו. ההיפך. היא רק יוצרת ציפייה – אפילו כמיהה – לשמוע אותו. אם את נאומיו של נתניהו קטעו הערוצים המסחריים, תהיו בטוחים שהפעם כל 12 הדקות (הזמן המתוכנן לנאום) יועברו בכל הערוצים, ללא הפרעות ובלי קטיעות. איזה מועמד טרי ונטול מצע יכול לפלל לפתיחת קמפיין חלומית שכזו?

להיט הבחירות

 

שינויים ותיקונים לנאום יוכנסו עד הרגע האחרון. הרקע והתפאורה חשובים גם הם. זהו המבחן הראשון של המנהיג החדש. נכון, הוא לא ייאלץ להתמודד עם שאלות העיתונאים, אלא בסך הכל לקרוא נאום שכתוב בקפידה, אבל גם גנץ יודע שאירוע שיוגדר מוצלח ימנף אותו על פני יאיר לפיד, שמוטרד אפילו יותר מנתניהו מכוחו העולה של הגנרל.

אם הסקרים ימשיכו לחבק את גנץ, הסיכוי לאיחוד עם לפיד ירד. גנץ יעדיף את בוגי יעלון ואולי גם את גל הירש וזהו. גבאי, כפי שפירסמנו כאן בעבר, לא בתוכניות של גנץ. גם לא לבני שנתפסת כשמאלנית מדיי. אורלי לוי ניהלה מגעים מתקדמים עם גנץ אבל כרגע היא מתכוונת לרוץ לבד. אתמול היא אמרה ש"עיניים יפות זה לא מספיק" והדברים מדברים בעד עצמם. אם מפלגתה, 'גשר', תתקרב לקו האדום של אחוז החסימה, לא מן הנמנע שתבקש בכל זאת להבטיח את מקומה בכנסת הבאה באמצעות חבירה פוליטית, אולי גם לתכול העיניים. בפוליטיקה, את זה אנחנו כבר יודעים, הכל הוא "נכון לעכשיו".

גנץ מצידו מקווה שאחרי האירוע הערב הוא יצליח להאמיר בסקרים. המטרה הראשונית שלו היא להתקרב ל-20 מנדטים. הוא בנה כוורת של אנשים, שכוללים בין היתר את הרל"ש שלו מתקופת הצבא ועוד כמה פעילים מרכזיים, הבולט בהם הוא מיכה ביטון שגם ישא דברים הערב בגני התערוכה. עם נבחרת נכונה הוא מאמין שהיעד הזה אפשרי.

ממחר נתחיל לראות את שאר המפלגות מכוונות את החיצים שלהן ביתר שאת לעברו. 'הליכוד' ו'העבודה' כבר החלו במלאכה, האחרים שמרגישים גם מאויימים מהלהיט של בחירות 2019 יצטרפו כבר בקרוב. עד כמה זה ישפיע על התמיכה שהוא זוכה לה בציבור? נדע כנראה רק לקראת ה-9 באפריל.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20