הכוח החזק ביותר בעולם, הוא החלום. הוא המניע את הכל, והוא מנצח את הכל.

לאורך הדורות, יהודים מכל רחבי העולם חלמו על ירושלים, ערגו למגע אבניה, הזכירו אותה בתפילות, בשמחות, ועל קירות הבתים. מדוד המלך לרבי יהודה הלוי, דרך נעמי שמר ועד ר' דוד חסין, באינספור שירים ופיוטים לא פסקנו מלכסוף אליה.

בנט בכותל. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
בנט בכותל. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

רובם של החולמים לא ראו אותה ולו פעם אחת במציאות. אך האמונה המדהימה של העם שלנו הולידה מהחוסר את הכיסוף, את החלום, את השאיפה לשלמות, של עם בארצו, עם המסורת הענפה שלו. החלום הזה שימר אותנו כעם וברבות השנים איחד היה הכוח החזק שאיחד אותנו חזרה בארץ אבותינו.

לא במקרה קבע הרצל את שמה של ירושלים, ציון, כשמה של התנועה לחזרה אל הארץ – התנועה הציונית. גם חכמנו אומרים בתלמוד כי "הנצח זו ירושלים", יש משהו בשמה של ירושלים שנוגע בנקודה השורשית של כולנו.

זה הכוח שהניע את לוחמי הרובע היהודי, נערות ונערים צעירים שנלחמו עד הסוף מול הלגיון הירדני בתש"ח. זה הכוח, שהריץ את הצנחנים לכותל ששאגת רבבות יהודים ותקיעת השופר של הרב גורן דוחפת אותם מעבר ליכולת. זה הכוח שהניע את מנחם בגין להתדפק על דלתות ביתו של רה"מ דאז, לוי אשכול, בלילה לפני הפסקת האש, לפני חמישים שנה, ולומר לו "עכשיו. אחרת תהיה זו בכייה לדורות".

היום, כשאנחנו פוסעים ברחובות הסואנים של ירושלים, אנו חוזרים למעשה על העקבות של אבותינו, אברהם ויצחק בדרכם להר המוריה. אנחנו חוזרים אל ימי ממלכת דוד ושלמה שהפכו את ירושלים למרכז עולמי, אנו ממשיכים את עלייתם של תלמידי רבי יהודה החסיד, הבילויים וגם של יהודי אתיופיה, שהכמיהה שלהם אל 'ירוסלם' מעוררת השראה.

"עֹ֤ד יֵֽשְׁבוּ֙ זְקֵנִ֣ים וּזְקֵנ֔וֹת בִּרְחֹב֖וֹת יְרוּשָׁלָ֑‍ִם". צילום: נתי שוחט, פלאש 90
"עֹ֤ד יֵֽשְׁבוּ֙ זְקֵנִ֣ים וּזְקֵנ֔וֹת בִּרְחֹב֖וֹת יְרוּשָׁלָ֑‍ִם". צילום: נתי שוחט, פלאש 90

 

מי שמתבונן לעומק, יכול לראות לנגד עיניו את התגשמות נבואתו של זכריה הנביא "כֹּ֤ה אָמַר֙ יְהֹוָ֣ה צְבָא֔וֹת עֹ֤ד יֵֽשְׁבוּ֙ זְקֵנִ֣ים וּזְקֵנ֔וֹת בִּרְחֹב֖וֹת יְרוּשָׁלָ֑‍ִם וְאִ֧ישׁ מִשְׁעַנְתּ֛וֹ בְּיָד֖וֹ מֵרֹ֥ב יָמִֽים. וּרְחֹב֤וֹת הָעִיר֙ יִמָּ֣לְא֔וּ יְלָדִ֖ים וִֽילָד֑וֹת מְשַׂחֲקִ֖ים בִּרְחֹֽבֹתֶֽיהָ" (זכריה, ח', ד'-ה').

עכשיו, כשחזרנו אל בורות המים, אל המקור ממנו אנו שואבים את הזהות שלנו, הכוח שלנו להיטיב עם העולם הוא עצום. תפקידנו לנתב אותו לטוב, לשלום, לאחדות, לחסד. הטכנולוגיה המדהימה שיוצאת מכאן – מצילה את האנושות מרעב באמצעות חידושים בתחום המים. באמצעות החדשנות של הרכב האוטונומי, אנחנו מצילים אנשים מתאונות דרכים. וכן בתחומים רבים נוספים, אנחנו מהווים מודל לחיקוי. מציון יוצאת תורה בקנה מידה עצום יחסית לגודלה של ציון, יחסית לאחוזנו באוכלוסיית העולם.

כבר חמישים שנה אנחנו כאן, בירושלים המשוחררת, ואנחנו כאן על מנת להישאר. אבל לא רק בשביל להישאר, אנחנו כאן על מנת להגשים את החלום המפורש בפסוקי התנ"ך "כי מציון תצא תורה ודבר ה' מירושלים".

יום ירושלים שמח,

נפתלי בנט

20 News

20 News