הבוקר (שישי) נערך בקיבוץ הראל אירוע "תיקון" מוסרי והיסטורי לאחת הפרשיות העגומות והנשכחות יותר ממלחמת העצמאות – פרשת "הקצין שלא בגד" סרן מאיר טובינסקי ז"ל.

 

70 שנים אחרי שהוצא להורג על לא עוול בכפו ובאופן לא חוקי, התייצבו היום נציגים מטעם חיל האוויר וחברת החשמל בסמוך למקום ההוצאה להורג ולקחו אחריות חברתית ומוסרית, על אותו יום ארור ב-30 ביוני 1948.

היום באירוע: יעקב בנטוב, בנו של טובינסקי, היה בן 11 כשאביו הוצא להורג

 

באירוע, שאורגן על ידי מכון ז'בוטינסקי בראשות המנכ"ל גדעון מיטשניק, בסמוך למקום ההוצאה להורג ב"בית הקשתות", השתתפו כ-200 איש וביניהם נציגים של חיל האוויר וחברת החשמל, מקומות העבודה האחרונים של טובינסקי.

הנציג מטעם חיל האוויר הודיע כי טובינסקי יוכר כחלל של חיל האוויר וכי החיל ידאג להנצחתו, ונציג חברת החשמל התנצל בשם החברה והבטיח כי זו תעמוד בקשר רציף יותר עם המשפחה.

מי היה טובינסקי ומדוע נדרש "תיקון"?

פרשת טובינסקי כמעט ואינה מוכרת לציבור הישראלי הרחב וגם לא לרוב מפקדי וחיילי צה"ל. לעומת זאת, בפרקליטות הצבאית הפרשה מוכרת היטב ואף מוזכרת תדירות בבחינת "דגל שחור".

מאיר טובינסקי היה חבר ארגון ה"הגנה" מסוף שנות ה-20 ששירת במהלך מלחמת העולם השנייה בצבא הבריטי, ושימש במלחמת העצמאות בקיץ 1948 כמפקד שדות התעופה של ירושלים מטעם צה"ל שאך זה הוקם. כמנהג התקופה וכמהנדס בהכשרתו עבד טובינסקי במקביל ולפרנסתו בחברת החשמל הירושלמית, שעדיין נוהלה ע"י בריטים.

לאחר שהירדנים הפגיזו מתקנים חיוניים של 'ההגנה' בירושלים בראשית חודש יוני התעורר חשד לקיומו של "בוגד" בירושלים.  שירות הידיעות (הש"י) של ה"הגנה" בירושלים בראשותו של בנימין גיבלי החל לחפש את "הבוגד". בשלב מסויים עלו טענות כלפי טובינסקי וחשדות שהוא זה שהעביר ידיעות לבריטים שהועברו ללגיון הירדני ושימשו להפגזות.

על בסיס חשדות בלבד הואשם טובינסקי והובא אל הכפר הנטוש בית ג'יז (עליו הוקם לימים קיבוץ הראל), שם התכנס בית דין שדה שהקים איסר בארי, ראש הש"י, ובו נטלו חלק שלושה מקציניו הבכירים, שהפכו בהנחייתו לשופטים.

לאחר דיון קצר שכלל את חקירתו של טובינסקי (ללא עו"ד) והאשמתו בבגידה מצא אותו חבר ה"שופטים" אשם.

גזר הדין היה מוות.

כיתת היורים כבר המתינה בחוץ.

חיילים שסירבו לקחת חלק בהוצאה להורג, שוחררו.

הביצוע – עליו פיקח בנימין גיבלי – היה מיידי.

לטובינסקי לא נתנה האפשרות לערער או להיעזר בייעוץ משפטי.

 

שנה לאחר מכן, בראשית יולי 1949, בתום חקירה לטיהור שמו, הכריז בן גוריון כי טובינסקי לא בגד והוא נקבר כחלל צה"ל (כיום קבור בחלקת חללי תש"ח בהר הרצל) והחלה חקירה משטרתית.

במשך השנים נדחקה הפרשה הצידה הן בתחום ההנצחה, הן במודעות הציבורית והן באשר לעיסוק בנושא זה בצה"ל ובמערכת החינוך, והיום נסגר מעגל.

 

נציין כי האירוע התאפשר הודות לזאב זמיר מקיבוץ הראל והגופים שהצטרפו: המכון למורשת בן גוריון, ארגון יוצאי ההגנה, יד לבנים וחברי קיבוץ הראל.

יהי זכרו של מאיר טובינסקי ברוך לעד!

לינור בר-אל

לינור בר-אל