שני לוחמי יחידת המסתערבים דובדבן שנחשפו על ידי שוטרים פלסטינים יעברו הבוקר תחקיר מקיף ביחידתם במטרה לבדוק מה קרה שם במחסום שהביא לחשיפתם ולכישלון מוחלט של משימתם הראשונה – להסתערב. הבוקר מתבררים פרטים חדשים וחמור מכך מתפרסמים סרטונים ברשת שמשמשים את המחבלים להבנה כיצד מתמודדים הלוחמים במשימתם העיקרית לסכל טרור מתחת לפני השטח.

זירת האירוע. צילום: תקשורת ערבית

אחד היתרונות הגדולים של צה״ל והשב״כ בתוך יהודה ושומרון זו הפעילות השקטה, זו שמביאה בסיכומו של דבר לסיכול פיגועי טרור. למסתערבי דובדבן זכויות רבות והם אף זכו על כך בלא מעט צלש״ים בזכות דרך פעולה מבצעית שקטה שאף אחד לא נחשף אליה ושתרמה רבות לסיכול טרור משמעותי.

בכירי היחידה צריכים כעת לבדוק כמה נזק נגרם בחשיפתם וכמה צריך כעת לחדד נהלים. הערכה ראשונית מאוד מצביעה על שילוב של חוסר מזל גדול לצד כנראה התנהגות חריגה של השניים שגרמה לשוטרים הפלסטינים לבצע עליהם בדיקה עמוקה יותר. עבור השוטרים הפלסטינים מדובר בתחקור אירוע מצוין שאגב בדומה לו מתרחש במחסומים בכניסות לישראל כל יום וכמעט כל כמה שעות. היה מצופה ממפקדי היחידה שידעו כי גם הפלסטינים מתקדמים בשיטות העבודה שלהם וגם הם מפתחים יכולות זיהוי במחסום בדרך כלל על פי התנהגות מחשידה. התורה שנלמדת במחסומים בישראל היא לא תורת לחימה צה"לית. צה"ל אומנם פיתח אותה אבל התנהגות זה משהו שכל שוטר מחסום מיומן רוכש גם אם הוא פלסטיני ולא צריך לזלזל בזה.

שני הלוחמים שנתפסו אתמול תוחקרו על ידי השוטרים הפלסטינים, וגם אם חטפו כמה סטירות מהם, הם לא העבירו מידע מסווג אולם עצם חשיפתם, מצלמות אבטחה שמתעדות את התנהלותם במחסום רגע לפני תפיסתם, הציוד שהם נתפסו איתו אפילו ברמת הבגדים והתחפושת שעטו על גופם, הרכב בו נהגו – כל זה מידע מסווג שלא היה צריך ליפול בידי האויב. בכל זאת, הבוקר צריכים מפקדם לחבקם חזק ולא להפוך אותם לשעירים לעזאזל. בסיכומו של יום לא נגרם להם כל רע. מלבד פגיעה קטנה באגו, השניים חזרו בריאים ושלמים וזו השורה התחתונה.

בצה״ל מקווים מאוד שלא נגרם נזק כבד ליחידה ומיד לאחר סיום התחקיר יפיקו לקחים בנושא. את מסקנות התחקיר הם יציגו לבכירים בדובדבן ואז יורידו הפקת לקחים לכל לוחם מסתערב באשר הוא. נקודת אור חיובית אחת ניתן לקחת מהאירוע החמור וזו נקודת התיאום מול המנהל האזרחי. זו הסיבה היחידה שישראל צריכה להמשיך ולשמור על התיאום הביטחוני מול הפלסטינים, בניגוד מוחלט אליהם שהתיאום עבורם הוא צורך קיומי.

 

 

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון