בצעד תקדימי, ההוצאה לפועל הוציאה למשרד האוצר צו חילוט כספים עבור כספי המסים שישראל גובה עבור הרשות הפלסטינית. זאת על מנת לממש כספי פיצויים שנפסקו בתביעה נגד משפחת המחבל מאהר חמדי זוהיר רשדי אל-השלמון, שדרס ודקר למוות את דליה למקוס הי"ד בפיגוע בצומת אלון שבות בנובמבר 2014. כך פורסם לראשונה ב'ישראל היום'.

במרץ 2015 פסק בית המשפט הצבאי ביהודה כי פרט לעונש שהושת על המחבל – שני מאסרי עולם במצטבר – עליו לפצות את משפחת למקוס ב-3.9 מיליון שקלים. משפחת למקוס, באמצעות ארגון 'שורת הדין', תבעה אישית את משפחת המחבל דרך ההוצאה לפועל, למימוש פסק הדין.

 

ההוצאה לפועל פנתה למשפחת המחבל, ומשלא נענתה פנתה לאש"ף, המספק משכורת חודשית של 8,000 שקלים ישירות למחבל, תוך התייחסות אל המשכורת כאל נכס שאותו ניתן לחלט. משלא נענתה, הוצא צו העיקול למשרד האוצר, שגובה את כספי המסים עבור הרשות. היות והמחבל נהנה ממשכורת מהרשות כבר כשנה, צו העיקול הוא על כ-100 אלף שקלים. ב'שורת הדין' מתכוונים להמשיך ולגבות את משכורתו בכל פעם שיצטברו כספים.

"הרשות, שמשלמת למחבל הרוצח עבור הרצח שביצע, תשלם מעתה גם למשפחה של הנרצח", אמרה יו"ר הארגון, עו"ד ניצנה דרשן־לייטנר. "קורבנות הטרור לא יעמדו מנגד ויסתכלו איך אלה שהמיטו אסון על משפחותיהם מקבלים פרס כספי. לא נשקוט עד שהאחראים לפיגוע הטרור הנתעב ישלמו על מעשיהם".

טל מאיר

טל מאיר

כתבת ערוץ 20 לענייני התיישבות