3 ישראלים נרצחו וכ-80 נפצעו בפיגוע שביצע מחבל מתאבד ברחוב קינג ג'ורג' בירושלים במרץ 2002. הימים הם ימי האינתיפאדה השנייה. גדודי חללי אל אקצה, הזרוע הצבאית של ארגון הטרור פת"ח, נטלו אז את האחריות לפיגוע, מה שלא הפריע למקימו, נשיא הרש"פ דאז יאסר ערפאת, לגנותו מאוחר יותר.

"הפיגוע הוא תגובה על חיסולו של אבו חלווה, מראשי גדודי אל אקצה ועוזרו של ברגותי, ועל חיסולו של עווייף, אחיו של אחד מבכירי אל אקצה", הבהירו בפת"ח ולא הותירו מקום לספק.

הידיעה למחרת הפיגוע בעיתון 'ידיעות אחרונות', 22 במרץ, 2002

 

אתמול (ה'), 16 שנים וחצי אחרי, קבעה לראשונה שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים עירית כהן כי הוכח שבפיגוע קיימת מעורבות ישירה של אנשי מנגנון הביטחון הפלסטיני. זאת במסגרת תביעת נזיקין נגד הרש"פ שהגישו מיד אחרי הפיגוע בנותיהן היתומות של שניים מהנרצחים, בני הזוג גדי וציפי שמש הי"ד, אשר יקבלו פיצוי מהרשות.

עורכי הדין הישראליים יוסף ויונתן ארנון, שייצגו את הרשות הפלסטינית בתביעה, טענה בשמה כי טענות המשפחה לכך שהפיגוע הוא תוצאה של מדיניות מכוונת והסתה של הרש"פ – הן היסטוריות, מורכבות וכלליות ולכן לא שפיטות.

עוד טענו עורכי הדין לטובת הרש"פ, כי התשלום שהיא מעניקה למשפחות המחבלים הוא במסגרת דאגתה לנפגעיה כמקובל בשני צידי העימות.

"מבחינת המשפחה זו סגירת מעגל מאז אותו יום נורא בו איבדנו את יקירנו. הרצון למצות את הדין לא רק עם מבצעי הפיגוע, אלא למצות את הדין עם אלה שדחפו ותמכו בגלוי ובהסתה פרועה וצמאת דם, וקראו בגלוי לרצח של ישראלים", צוטט יגאל שמש, אחיו של גדי הי"ד, ב-ynet. "לשמחתנו, בית המשפט גילה אומץ בהחלטה חשובה והטיל את האחריות לפיגוע הרצחני על הרשות הפלסטינית וקבע שיש לה אחריות ישירה למעשה הרצח הנתעב".

על פי הדיווח ב-ynet, פסק הדין התבסס על חוות דעתו של סא"ל (במיל) אלון אביתר, יועץ לענייני ערבים למתאם הפעולות בשטחים לשעבר, לפיה בכיר פת"ח חוסיין א-שייח (כיום השר לעניינים אזרחיים ברש"פ) שלח את המחבל ושני סייעניו עם נשק וכסף לביצוע הפיגוע.

עוד עלה מחוות דעתו, כי חומר הנפץ ששימש לחגורת המחבל הגיע ממשרדו של ראש מנגנון המודיעין הכללי, תאופיק טיראווי – מי שהיה כפוף לערפאת והוצב בראש רשימת המבוקשים בשל מעורבותו בהוצאה לפועל של פיגועים. טיראווי אף שילם בעצמו לסייען הפיגוע שהסיע את המחבל למרכז הבירה.

כל זאת, כמובן, לצד העברת הכספים המוכרת מצד הרשות הפלסטינית לטובת ביצוע הפיגוע ולמשפחות המחבלים. גובה הפיצויים לטובת משפחת הנרצחים ייקבע בהמשך.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20