אלו היו 22 שעות של לחימה בין מדינה ריבונית לארגוני טרור חסרי רסן. כמעט שלוש שנים וחצי התהדרו בצה"ל במושג הרתעה. "חמאס מורתע", "חמאס לא רוצה הסלמה", טענו רבים בתקופה האחרונה. אולם, בחודשים האחרונים חמאס לקח את ישראל למשחק מוחות אסטרטגי מתוחכם.

תיעוד: יירוטים בשמי ארצנו. צילום: רפאל חיון, 0404

צה"ל עשה בית ספר לחמאס והביך אותו אל מול הניסיונות לגרור מאות אלפים אל הגדר והיה מצופה שחמאס יחזור למחילות לחשב מסלול מחדש. אגב, סבירות גבוהה שזה מה שיעשה ארגון הטרור המפורק הזה, אלא שהערבים בעזה הצליחו לאחד כוחות ליום אחד, לפזר את ענן הסכסוך ביניהם ולייצר יום קרב מביך מול ישראל. מעל 100 רקטות שוגרו לעבר יישובי הדרום במה שנראה כמו מהלך מתוכנן היטב, מתוזמן היטב ובנוי בצורה אסטרטגית מופלאה. בעזה סיימו את יום הקרב הזה עם אפס נפגעים ותחושת ניצחון ובצדק.

מנגד, ישראל מצאה עצמה מופתעת ביום קרב שהתחיל לפי ראות ארגוני הטרור והסתיים לפי ראותם. צה"ל יכול היה לסיים את הסבב סמוך לחצות, אך בחר לתת מכה ניצחת בדמות תקיפת 25 מטרות. אולם אז קרה דבר שלא ציפו אותו בישראל, חמאס והג'יאהד האיסלאמי שיגרו רקטות כל הלילה, דבר שלא אופייני לסבבים צבאיים, גם לא מול ארגוני טרור. הבוקר מחזירים ארגוני הטרור את הכדור לישראל ומכריזים שוב על הפסקת אש. ישראל לפי שעה מסיימת את האירוע למרות שהבטיחה להגיב על כל שחרור רסן מצד עזה. ובכן, הלילה בין חצות לארבע בבוקר שוחרר רסן, ישראל כרגע לא עומדת במילה שלה.

מחבלי הג'יהאד האיסלאמי מתכוננים לשיגור רקטות. צילום: עבד ראחים ח'טיב, פלאש 90

 

לסיכום, 22 שעות של לחימה. בנק המטרות שישראל מפגיזה לא רע, אבל עדיין קיימת שליטה מוחלטת של ארגוני הטרור בעזה על כל האירוע. הם ירו ראשונים, הם ירו אחרונים וישראל שמרה על האסטרטגיה שלה – להגיב ולא ליזום. עד לפני חצי שנה צה"ל התהדר במה שנקרא הרתעה. לא עוד (לפי שעה).

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון