שורה של ארגוני זכויות אדם ומפעילים חברתיים פנו ליועמ"ש בדרישה לפתוח בחקירה נגד רג'א זעאתרה בחשד להסתה נגד ציבור הערבים המשרתים בצה"ל ובשירות הלאומי.

הפונים הזכירו את ההתבטאויות החמורות שבגינן בוטל מינויו של זעאתרה לראש עיריית חיפה: "כל המדינה שמעה על התבטאויותיו בעבר בעד ארגוני הטרור חמאס וחיזבאללה". לפי הפונים, התבטאויות אלו אינן הנושא בגינו הם דורשים לחקור את יו"ר חד"ש בחיפה מכיוון ש"על רבים מפרסומיו חלה התיישנות וחלק מדבריו חוסים תחת הנסיבות של חופש ביטוי".

זעאתרה במסיבת עיתונאים עם סגניתו בחיפה. צילום: אלירן טל

 

הפניה עוסקת בפוסט שפרסם זעאתרה בדף הפייסבוק שלו, בוא תקף בחריפות את הפעילים החברתיים אשר מנסים לסייע לצעירים ערבים, נוצרים ומוסלמים, להשתלב בחברה באמצעות שירות בצה"ל ובשירות הלאומי.

"זבלי האנושות". צילום מסך מתוך עמדו הפייסבוק של זעאתרה לפני שנמחק

 

"לכל הסרסורים של גיוס הנוער הנוצרי", כתב בפוסט המדובר, "נשבע בכבוד שלי כי אלחם בכם ולא אפסיק עד שננקה את החברה שלנו מאנשים שפלים שכמותכם".

על פי פרטי הפניה, הביטוי 'סרסורים ואנשים שפלים' כלפי הפעילים והרשויות העוסקות בעידוד הגיוס, מהווה לכאורה עבירה של הסתה ושל העלבת עובדי ציבור.

"בנוסף", נכתב, "בפרסום הוא מאיים באלימות וטרור ומבטיח 'לנקות אותם מהחברה'. חשוב לזכור כי מדובר באיש ציבור ונבחר ציבור אשר לו עוקבים רבים, ביניהם בני נוער".

לפי הפניה, דברים אלו "מהווים הסתה ברורה נגד אותם מגייסים ונגד בני נוער המתגייסים". כמו כן הזכירו הפונים ליועמ"ש כי בשנים האחרונות גברו המקרים של התנכלות ואלימות כלפי צעירים נוצרים המתגייסים לצבא, תופעה שנבחרי ציבור רבים, ביניהם חברי חד"ש, מעניקים לה את הרוח הגבית.

הפונים סיכמו ואמרו כי "מדובר במקרה מבחן – האם המערכת מסוגלת להגן על בני נוער הרוצים לתרום לחברה או נכנעת לטרור האלים הקיצוני של מיעוט זניח?"

שי גליק, מנכ”ל ארגון 'בצלמו' שהוביל את הפניה ליועמ"ש מסר: "ההתנכלות של זעאתרה נגד צעירים ערבים שמעוניינים להתגייס לצה”ל ונגד בני משפחותיהם, פוגעת באינטרס של יהודים וערבים שרוצים לחיות כאן יחד ולחתור לחברה אחת. אנחנו נפעל לסיכול ההתנכלות הזאת ונגן על האינטרס הלאומי לשילובם של צעירים ערבים בצה”ל. אנחנו עוקבים מקרוב אחר פעילות ההסתה של זעאתרה ונפעל לסכל אותה", מסר גליק.

הסגן המיועד של קליש השווה את הציונות לדאעש

 

אלון מליק

אלון מליק