ארגון 'לביא לזכויות אזרח ומינהל תקין בישראל' פנה לפרקליט המדינה שי ניצן וליועמ"ש לממשלה אביחי מנדלבליט בבקשה להורות על פתיחה בחקירה פלילית נגד ח"כ יאיר לפיד, מראשי 'כחול לבן' בגין חשד לשוחד, מרמה והפרת אמונים, שיבוש הליכי משפט והשמדת ראיה.

זאת בשל הסתרת פגישותיו המרובות, לדבריהם, עם ארנון (נוני) מוזס, עורך 'ידיעות אחרונות' בתקופת כהונתו של ח"כ לפיד כשר האוצר, הימנעות מלהצהיר על הפגישות האלה במהלך עריכת הסדר ניגוד עניינים וטיפול של ח"כ לפיד ושל השרים מטעם מפלגתו בעניינים בעלי חשיבות כלכלית ל'ידיעות אחרונות' ולמוזס, אשר למעשה הוא גם מו"ל של כמה מספריו ומעסיק של בת זוגו, ליהיא.

לפיד. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

"במהלך תקופת הכהונה כשר האוצר, נפגש לפיד עם מוזס באופן חשאי וללא רישום הפגישות ביומנו", כתב פרקליט הארגון במכתב ששוגר ליועמ"ש ולפרקליט המדינה. "על פי הודאתו של לפיד, בפגישותיו החשאיות עם מוזס, ביקש לפיד ממוזס לסקר באופן חיובי את פעילותו של לפיד במשרד האוצר באופן חיובי – ולהימנע מסיקור שלילי של פעילותו של לפיד במשרד האוצר, וכלשונו: "בעיקר אני אגיד לך על מה דיברנו, הייתי אז שר האוצר ובעיקר היה חשוב לי.. התקשורת הישראלית כיסתה את התקופה שלי באוצר באופן שהוא בעיני עד היום לא הגון, הם קנו את המנטרה של אנשי נתניהו, במקום להסתכל ולראות איך אנחנו לקחנו את הכלכלה הישראלית שעמדה לפני משבר בנוסח של יוון…". הודאתו של לפיד על כך שהפגישות החשאיות נסובו סביב בקשתו של לפיד ממוזס לסיקור חיובי ולהימנעות מסיקור שלילי, ניתנה על ידי לפיד בריאיון טלוויזיוני לשרון כידון בערוץ 13 בנובמבר 2018".

לדבריהם, "בתקופה בה התקיימו הפגישות החשאיות, באותה העת נדון ועבר בקריאה טרומית בכנסת חוק 'ישראל היום', שביקש להגביל את הפצת החינמון שהינו העיתון המתחרה העיקרי של 'ידיעות אחרונות'. יוזמת חקיקה זו הייתה שווה למוזס סכומי עתק מכיוון שהיא הייתה עלולה לחסל את המתחרה העיקרי של עיתונו. מרבית אנשי מפלגת 'יש עתיד' תמכו בהצעת החוק". עוד הם מדגישים, כי רשימת 'יש עתיד' לכנסת וחלוקת התפקידים בה נקבעים בלעדית בידי לפיד.

מוזס מגיע לחקירה ביאח"ה. צילום: קוקו, פלאש 90

 

כמו כן, בארגון טוענים כי "בתקופת כהונתו כשר אוצר ח"כ לפיד לא דיווח על עוצמת הקשר שלו עם ארנון מוזס בעת הכנת הסדר ניגוד עניניים. אם לא די בכך, ח"כ לפיד פעל לכאורה "להעלים" את הפגישות האמורות עם מר מוזס מיומנו על מנת להסתירן משומרי הסף ומן הציבור. עמותת 'לביא', בשיתוף עם גורמים נוספים, פעלה לחשוף את רישום הפגישות הללו ביומן, אך הסתבר כי "יד נעלמה" מחקה אותן".

"יש להוסיף גם את הסתרתה המוחלטת של הזיקה שבין לפיד למר ארנון מילצ'ן, שנעדרה כליל מחוות דעת המשנה ליועמ"ש שהתבססה על הצהרתו של לפיד ליועמ"ש משרד האוצר. שכן בניגוד לטענתו של לפיד בפוסט שפרסם בפייסבוק ולפיו יידע את יועמ"ש משרד האוצר על קשריו עם מילצ'ן, הרי שבהודעת משרד המשפטים נאמר במפורש כי יאיר לפיד לא דיווח על קשריו עם מילצ'ן ליועמ"ש משרד האוצר, ובלשון ההודעה: 'לאחר כניסתו של לפיד לתפקיד שר האוצר, נקבעה חוות דעת למניעת ניגוד עניינים. מבדיקה שערכנו במסמכים הקשורים לחוות הדעת לצורך עריכת ההסדר, לא הוזכר שמו של מילצ'ן'. עוד נאמר כי 'אין בעובדה זו כדי להביע עמדה בשאלה האם הייתה חובה לדווח על הקשרים עם מר מילצ'ן או לא'".

"לפיד לא דיווח על קשריו עם מילצ'ן ליועמ"ש משרד האוצר". איש העסקים ארנון מילצ'ן. צילום: פלאש 90

 

כזכור, על פי הדיווחים בתיק 2000, מוזס נחשד גם בכך שהציע שוחד לראש הממשלה בדמות סיקור אוהד בתמורה לקידום חקיקה שתיטיב עם קבוצת 'ידיעות אחרונות' ותרע עם המתחרים. "העקביות מחייבת להניח, כי מה שנכון לגבי ראש הממשלה נתניהו נכון גם לגבי לפיד", נכתב במכתב התלונה. בנוסף, בפגישות בין לפיד למוזס, לטענתם, התקיימו כל המרכיבים המתקיימים לכאורה בתיק 4000 של רה"מ.

אם לא תיפתח חקירה, ב'לביא' מודיעים כי יעתרו לבית המשפט.

 

מטעמו של יאיר לפיד טרם נמסרה תגובה.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20