חבר הכנסת דוד ביטן ביציאה מהחקירה בלהב 433, אתמול בלילה. צילום: רועי חלימה, פלאש 90
חבר הכנסת דוד ביטן ביציאה מהחקירה בלהב 433, אתמול בלילה. צילום: רועי חלימה, פלאש 90

 

מנכ"ל ענקית הבנייה דניה סיבוס, רונן גינצבורג, הוא הבכיר שנחקר בפרשת השוחד בה מעורב גם חבר הכנסת דוד ביטן, כך פורסם ב"ynet". מעצרו של גינצבורג, שנחקר היום (ד') בחשד לעבירות מע"מ, מס הכנסה והלבנת הון, הוארך בשישה ימים. במקביל, מסר מקורבו של ביטן, משה יוסף, עדות במשרדי להב 433. על פי החשד, סכום של כ-300 אלף ש"ח הועברו לביטן דרך העסק של יוסף.

עורך דינו של גינצבורג, איתן מעוז, מסר כי "העובדות בפני המשטרה והוא משתף פעולה, אין סיבה להשאירו במעצר". השופט מיכלס קבע כי "קיים חשד סביר הקושר את החשוד למיוחס לו. עתה לאחר שייחשפו בפניו חומרי החקירה יגדל החשש משיבוש. המעשים המיוחסים לו ופעולות החקירה מחייבים את השארתו במעצר".

חקירת פרשת 1803 בה מעורב ח"כ דוד ביטן ממשיכה להתפתח: הבוקר הודיעה 'אפריקה ישראל להשקעות בע"מ' לבורסה לניירות ערך על חקירת שמתנהלת בפרויקט שבה מעורבת לכאורה חברת 'סיבוס דניה'. "בהמשך לפרסומים בכלי התקשורת מהימים האחרונים, החברה מעדכנת כי למיטב ידיעתה, מתנהלת חקירה משטרתית בקשר עם פרויקט/ים בו/הם מעורבת דניה סיבוס בע"מ בראשון לציון", נמסר לבורסה בהודעת החברה.

אחרי שמוקדם יותר עיכבה המשטרה לחקירה באזהרה מנכ"ל חברת בנייה ציבורית גדולה בחשד למעורבות לכאורה בעבירות שוחד, הלבנת הון ועבירות לפי חוק מע"מ ופקודת מס הכנסה, היא החליטה לעצור אותו. לאחר מכן הוארך מעצרו ב-6 ימים. גם ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, וסגנו, יוסי חממי, נחקרו היום במשך מספר שעות במסגרת החקירה המנוהלת בלהב 433.

דב צור. צילום: עיריית ראשל"צ
דב צור ראש עיריית ראשון לציון. צילום: עיריית ראשון לציון

אתמול דווח כי במשטרה חושדים ששתי חברות גדולות העבירו כספי שוחד לח"כ דוד ביטן. לפי חשד המשטרה, כספי השוחד יצאו מהחברה הציבורית לידיו של משה יוסף, מקורבו של ביטן, שהעבירם לביטן עצמו. יוסף, הוגדר בפרשה  "הבנקאי", זה שהיה גובה ומעביר את כספי השוחד לביטן. משה יוסף נחקר אתמול במשרדי להב 433 בלוד  במשך כעשר שעות ומסר עדות מפורטת ושיתף פעולה עם החוקרים.

אתמול נרשמה התפתחות דרמטית בחקירת הפרשה, שבשלב זה לא ניתן להרחיב עליה. גורם המעורה בחקירה אמר לערוץ 20 כי: "זה לא יגמר בקול ענות חלושה, היקפי השוחד לכאורה הם גדולים, ליד פרשת הולילנד זה נראה כמו משחק ילדים".

פרשת החשד לשחיתות בראשון לציון נחקרת כבר כשנה וחצי באופן סמוי. במסגרתה נחקר ח"כ ביטן מספר פעמים בחשד לעבירות שוחד. בחקירתו האחרונה הוא שמר על זכות השתיקה. עוד מעורב בפרשה הוא ראש העיר ראשון לציון דב צור שחשוד אף הוא. המשטרה ביקשה אתמול להאריך את תקופת ההרחקה של צור מהעירייה בעוד  ארבעה חודשים. כמו כן ביקשה המשטרה להרחיק מהעירייה גם את סגנו של צור, אייל מושיוב. צור הגיש התנגדות לבקשה שתידון ביום חמישי הקרוב בבית המשפט.

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי