אל תצפו להפתעות, זה משחק עם סוף ידוע מראש. אחרי שנים של חקירות, והשלמות חקירה, וצוות פרקליטים מלווה, ומשאבים רבים, עדי מדינה, ישיבות אל תוך הלילה ומה לא – הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לא יכולים להרשות לעצמם לומר את האמת: שוחד אין כאן. במקרה הטוב – הפרת אמונים.

המערכת המשפטית שוב תתגלה במערומיה היום. תסמכו עליהם, שיידעו להדליף גם הפעם ולתאר את תיקי נתניהו כ"פרשיות חמורות וחסרות תקדים". סביר להניח שרוב כתבי החצר והפרשנים בעלי הפנים חמורות הסבר יישבו באולפנים ובעמדות השידור ויפמפמו את המסרים של מנדלבליט והעומד מאחוריו – שי ניצן. מה שהיה הוא שיהיה.

היועמ"ש אביחי מנדלבליט ורה"מ בנימין נתניהו. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

לפחות דבר אחד טוב יקרה היום – יסתיימו ההדלפות המכוונות ולעיתים המגמתיות והזדוניות מתיקי נתניהו. עכשיו הכדור עובר למגרש הציבורי ומיד אחר כך להכרעת בית המשפט.

על פי כמה מהדיווחים, שלא הוכחשו, מנדלבליט סבור שאין מקום להאשים את נתניהו בתיק 2000, שיחותיו עם מוזס. היועמ"ש יודע בדיוק למה. התיק הזה יכול לפתוח תיבת פנדורה שייכללו בה בכירים רבים – בעולם העיתונות ומהמערכת הפוליטית. צוות ההגנה של רה"מ בנימין נתניהו לא יפספס את ההזדמנות להציג לכולם את האמת שכולם מנסים להסתיר. נתניהו לא הראשון ולא היחיד שדרש סיקור אוהד. היו אחרים שקיבלו, ונתנו. האמת עוד תתברר. עם זאת – בפרקליטות לחצו והיועמ"ש נכנע, וכנראה יוסיף כתב אישום נוסף לראש הממשלה גם בפרשת שיחותיו עם מוזס, שכזכור לא הבשילו לכדי מעשה.

פרקליט המדינה שי ניצן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

אז תעשו היום פרצוף מופתע כשמנדלבליט יכריז על החלטותיו, קצת יותר מחודש לפני הבחירות ובלי אפשרות מבחינתו של נתניהו להגיב בהליך שימוע הוגן עוד לפני התשעה באפריל. ותיערכו לקרקס, כי מהיום – השיח במערכת הבחירות מקבל טוויסט נוסף בעלילה.

בליכוד הכינו מבעוד מועד שורה של צעדי תגובה לפרסום ההחלטות. נתניהו יוצג בסרטונים ובמסרים שיופצו כקורבן של מערכת המשפט, כמי שנערך לו משפט דרייפוס. ראש הממשלה צריך, עכשיו יותר מתמיד, לקבל את תמיכת הקהל בימין. פחות מ-30 מנדטים ייחשבו כאיבוד האהדה.

נתניהו יפנה לציבור בכל דרך, גם באמצעות הרשתות החברתיות כאשר נבחנת גם האפשרות שאפילו יסכים סוף סוף להתראיין לכלי התקשורת השונים. מי היה מאמין. המטרה של הליכוד היא לשים ברקס על הסחף שעלול להיווצר נגד העומד בראש המפלגה. השעות הראשונות לפרסום עלולות להיות קריטיות לעיצוב דעת הקהל הציבורית. לפחות על פי כמה סקרי עומק, כתב אישום בגין שוחד יפחית מהליכוד לפחות 3 מנדטים, יש כאלה האומרים אפילו 5. זה תלוי כמובן בגודל הכותרות, בחומרת האישומים ובנרטיב שישלוט בשיח ברשתות החברתיות.

לאן ילכו המנדטים האבודים של אותם אילו שלא מצביעים 'מחל' באופן אוטומטי? כחלון מצפה לקבל מנדט אחד, הוא זקוק לו "נטו" כמו אוויר לנשימה. זאת הסיבה שהקמפיין שלו שינה כיוון – עכשיו הוא לא רק חברתי אלא ימין שפוי, ולצידו תמונת מנחם בגין, סמל למנהיגות עם יושרה. גם 'הימין החדש' של בנט&שקד ישמח לקבל נתח מהקולות המתלבטים במחנה. כנ"ל לגבי איחוד מפלגות הימין.

גנץ זומם גם הוא על העברת מנדט אחד או שניים של מצביעי ימין לייט מ'הליכוד' ל'כחול לבן'. אם יצליח – זה יכול להיות מהלך שובר שוויון. לשם כך יגייסו במפלגה את הכוחות הניציים יותר – מבוגי ועד הנדל. המתקפה על נתניהו תגיע מכל הכיוונים, יכול להיות שגם מתוך הבית הליכודי.

הימים הקרובים הולכים להיות קריטיים במיוחד ואולי אפילו לשנות לחלוטין את הלך הרוח בסקרים ובציבור. והיו כאלה שטענו שמערכת הבחירות משעממת…

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20