בצה"ל חושפים את תמונות המל"ט האיראני שחדר היום לשטח ישראל, שהה כדקה וחצי באוויר עד שהופל ע"י מסוק אפאצ'י של חיל האוויר

שרידי המל"ט האיראני שהופל היום. צילום: דובר צה"ל
שרידי המל"ט האיראני שהופל היום. צילום: דובר צה"ל

בתוך כך, צה״ל ממשיך גם בשעה זו לחקור את נסיבות נפילתו של מטוס הקרב מדגם סופה אף 16, ששני טייסיו נאלצו לנטוש אותו מעל שמי הגליל. בחיל האוויר מעריכים כי טיל קרקע אוויר סורי הצליח לפגוע במטוס מעל שמי ישראל. לאחר הפלת המטוס התבצעה "התקיפה הרחבה ביותר מאז שלום הגליל".

תא״ל תומר בר, ראש מטה חיל האוויר, סיפר לכתבנו נועם אמיר על האירועים מאז טיסת המל״ט האיראני לשטח ישראל: ״לפנות בוקר סמוך לשעה 4 זיהו מערכי הגילוי של חיל האוויר מטוס ללא טייס איראני שעושה דרכו לשטח ישראל. המטוס חדר בפועל לתחומי מדינת ישראל, חיכינו לו ואז הפלנו אותו באמצעות מסוק קרב מעל צפון הבקעה. היה חשוב לנו שהוא יחצה את הגבול מבלי לסכן את שטח מדינת ישראל כי זה אירוע שלראשונה כלי טייס איראני עם חתימה איראנית חוצה והכלי נמצא בידנו״ הוא מסביר.

שרידי המל"ט האיראני שהופל היום. צילום: דובר צה"ל

״מיד לאחר הפלתו חיל האוויר יצא לתקוף את קרון השליטה והבקרה האיראני בעומק סוריה בלילה ובתנאי עננות קשים״, מסביר תא״ל בר. ״הקרון הושמד כשהוא תוך כדי תנועה ומנוסה וזו הצלחה גדולה.

"במהלך התקיפה שוגרו עשרות טילי קרקע לעבר המטוסים. אחד המטוסים כאמור ככל הנראה נפגע ושני הטייסים נאלצו לנטוש״ הוא מספר. ״לאחר שיגור של עשרות הטילים לעבר מטוסינו בעצם מתבצעת תקיפה הרחבה ביותר מאז שלום הגליל לעבר הצפון. תקפנו סוללות טילים מתקדמות ומערכות הגנה אוויריות כולל מערכות איראניות בסוריה.
הסוללות האלה יצאו מכלל שימוש גם תוך כדי התקיפה הזו שוגרו טילים נוספים״. בצה״ל מעריכים כי האירוע מאחורינו אולם עדיין מקיימים הערכות מצב בכל רגע. ״אנחנו בהערכת מצב וערוכים על כל תרחיש בדגש על הגנת שמי המדינה״ מבהיר רמ״ט חיל האוויר תא״ל בר.
״הייתה פה תקיפה רחבה והעליונות של חיל האוויר לא נפגעה. הייתה פה הצלחה מבצעית מלאה״, אומר תא"ל בר.

על הפלת המטוס מסביר תא״ל בר ״המטוס שנפגע היה במהלך משימתו. הוא נפגע מעל שטח ישראל. הטייסים לא דיווחו על משהו חריג עד לנטישה. שרידות היא חלק מהמשימה. מאז 1982 לא נפגע לנו מטוס מהסוג הזה. המטוס כנראה נפגע מטיל קרקע אוויר. לקחנו סיכון רב ונתנו את כל המעטפת למשימה זו תהיה טעות לחשוב שתהיה הגנה הרמטית״.

כוחותינו בגבול ישראל-סוריה, היום. צילום: פלאש 90
שרידי מטוס ה-F16 שהופל בצפון. צילום: ענת חרמוני, פלאש 90
הגעת שני הטייסים שנטשו את מטוסם במהלך התקיפות בסוריה, לבית החולים רמב"ם..צילום: שי וקנין/TPS
נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון