בשבילם גיבורים עפים, גרסת המציאות: חיל האוויר מפרסם היום (ש') סרטון תיעוד קצר מרגעי החילו הדרמטי של הנערים הניצולים באסון השיטפון בנחל צפית שאירע לפני כחודש. המטושטשים הנראים בסרטון הם הנערים המחולצים אל תוך המסוק הצבאי.

כזכור, בשעות הצהריים של יום חמישי, ה-26 באפריל, נסחפה קבוצת נערים ונערות מהמכינה הקדם-צבאית 'בני ציון' בשיטפון אליו נקלעה בנחל צפית שבאזור צומת הערבה. עם תחילת האירוע, הוקפצו לנקודה צוות רפואי מגדוד "ברדלס", שלושה מסוקי "יסעור" (CH-53) ושני מסוקי "ינשוף" (בלאק-הוק) ועליהם לוחמי יחידה 669, וכן מסוק קרב מסוג "שרף" (אפאצ'י-לונגבואו) לצורך סריקות וחיפוש אחר הנעדרים. באסון נספו עשרה צעירים, שניים נוספים נפגעו באורח קל עד בינוני ו- 13 צעירים חולצו בשלום על-ידי אנשי טייסות מסוקי-הסער ולוחמי יחידה 669.

תיעוד חילוץ הנערים מנחל צפית. צילום: חיל האוויר

 

"לוחם מהצוות שלי נכנס לתוך השיטפון, הוא טיפס לגומחה בתוך הסלעים. היו שם ארבעה נערים בתוך חריץ קטן בסלע שנופפו למסוק שלנו עם בגד. אנשים חושבים שהכבל שאיתו יורדים המחלצים מהמסוק עומד ישר, אך במציאות הוא מטלטל מצד לצד וראיתי איך הלוחם התנגש שוב ושוב בסלעים. כשהגיע אל הנערים, הוא חילץ קודם נערה שהייתה במצב הכי פחות טוב מבין הארבעה והעלה אותה למסוק. ככה, ארבע פעמים עד שחילץ את כולם. בכל פעם אתה מבין עד כמה התרחיש הזה מסוכן והבטן מתהפכת", כך שחזר רס"ן ד', סגן מפקד יחידה 669 (יחידת החילוץ והפינוי הקרבי בהיטס) את רגעי החילוץ הדרמטיים מזירת אסון השיטפון בערבה.

בעקבות הטיול לדרום שהסתיים בטרגדיית מותם של תשע נערות ונער, הודיעה ביום חמישי האחרון מועצת המכינות כי החליטה לסגור את מכינת 'בני ציון' לתקופה של שנה. חברי ההנהלה התפטרו מתפקידם.

המכינה הקדם-צבאית 'בני ציון' בתל-אביב, שהוציאה בחודש אפריל תלמידי תיכון למסע גיבוש אתגרי במדבר יהודה, צפויה ככל הנראה להיסגר לשנה אחת ואז להיפתח מחדש. התלמידים שהיו אמורים ללמוד בה בשנה הבאה, ככל הנראה יפוזרו במכינות אחרות.
הרוגי אסון השיטפון בנחל צפית.
מועצת המכינות הקדם-צבאיות הודיעה על סגירתה הזמנית של המכינה. יחד עם זאת "המועצה רואה ערך גדול בהמשך קיומה של מכינת בני ציון כחלק ממפעל המכינות". במועצה הוסיפו כי "הוועד המנהל של מועצת המכינות החליט להציע למכינת בני ציון שותפות בתהליך בנייתה מחדש, בתהליך ציבורי שקוף שהמועצה היא חלק ממנו. אנו סבורים כי אין לפתוח את המכינה לפני השלמת התהליך". .חברי ההנהלה התפטרו מתפקידם.
מחקירת האסון עולה כי המדריך אביב ברדיצ'ב יואשם בהריגה וכי המנהל יובל כאהן יואשם בגרימת מוות ברשלנות. במשטרה חושדים שברדיצ'ב הוא זה שארגן בפועל את הטיול. בנוסף עלה חשד לסתירות בין הגרסאות של השניים בנוגע למסלול הטיול שאושר. השניים ממתינים לפתיחת משפטם. מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, הורה בנוסף לאנשי משרדו להיערך לביקורת מערכתית של משרדי הממשלה המעורבים בקבלת ההחלטות – משרד הביטחון, משרד החינוך והמשרד לביטחון פנים.
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20