ראש העיר מבקש להפסיק את התפילה בטרם התקיפה

ראש העיר לוד יאיר רביבו וסגנו עמיחי לנגפלד הגיעו בשעה 4:45 אל המסגד הגדול שבכיכר הפלמ"ח (דהמש) בעיר על מנת לדרוש מהמשטרה להנמיך את עוצמת הרמקולים שהשמיעו את תפילת חג הקורבן ('עיד אל אדחא'), אשר עברה את המותר בניגוד למה שסוכם מראש מול המסגד, וגרמה לטרדה רבתי לתושבי השכונה בה ממוקם המסגד, יהודים וערבים כאחד. לאחר שהשוטרים שנקראו למקום סרבו להיענות לדרישת הנמכת העוצמה, נכנסו השניים למסגד וביקשו להפסיק את התפילה. בתגובה, הם הותקפו באלימות ע"י הנוכחים שאף חטפו את מכשיר הסלולר של רביבו. השוטרים הוציאו משם את ראש העיר וסגנו. לנגפלד אף אוים במעצר.

ילדי שכונת רמת אשכול נאלצו להגיע הבוקר ליומם הראשון בבית הספר לאחר לילה ללא שינה שלם, בעקבות הרעש. ראש העיר מתח ביקורת חריפה על התנהלות המשטרה ואמר: "אמש הוזהר האימאם של המסגד על עדי המשטרה. זה לא ממש הזיז לו. הגעתי למסגד והופתעתי שהמשטרה לא נוכחת שם בניגוד לסיכום", סיפר ראש העיר. "הודעתי למשטרה להגיע והגיע סגן מפקד התחנה. במקום התפתחה תגרה במהלכה הותקפתי על ידי כמה מתפללים ונחבלתי ביד. גם הנייד שלי נחטף. כל זה לעיני השוטרים שפשוט הסתכלו ולא עשו דבר. פשוט בושה וחרפה".

תהלוכת ה'עיד אל אדחא' בשעה 1:00 בלילה בשכונה

רביבו, הידוע דווקא ביחס הסלחני שלו כלפי הפשיעה הערבית בעיר עד כה, הורה לכל אגפי העירייה לאחר האירוע "לנתק כל מגע עם המשטרה במסגרת העבודה השוטפת בביטחון, בשיטור, ברישוי עסקים ובמחלקה המשפטית. פקחי השיטור העירוני מתבקשים להפסיק את הסיורים המשותפים עם המשטרה – עד שהם יתעשתו ויפסיקו לפחד מפורעי החוק במגזר הערבי".

חשוב לציין כי פשיעת המסגדים איננה חד פעמית, אלא יום-יומית. מידי לילה קורא המואזין בכל אחד משלושת המסגדים לתושבי האזור להגיע לתפילה בין השעות 4:00 ל-5:00, כאשר עוצמת הרמקולים עוברת את המותר בחוק ומפלחת את הלילה ברעש מחריש אוזניים החודר לבתי התושבים. אולם הפעם מדובר, כאמור, ברעש קיצוני שנמשך לאורך כל הלילה. גם התושבים הערביים סובלים מכך, ואף מבקשים בחשאיות מהתושבים היהודים לפעול להנמכת המואזין בלילות.

רק בנובמבר האחרון, עם כניסתו לתפקיד, הבטיח מפקד משטרת לוד היוצא, סנ"צ יגאל עזרא, לטפל בבעיית פשיעת המסגדים בעיר בכלל ובשכונת המדוברת בפרט. בתיעוד שצולם יום לאחר כניסתו לתפקיד, הכריז בפני התושבים כי מסגד שיפר את החוק ועוצמת הרמקולים שלו תעלה על המותר, "יהיה אפשר להחרים ואפילו לסגור אותו".

מפקד משטרת לוד היוצא, יגאל עזרא, עם כניסתו לתפקיד ב-7.11.2016

אבל הבטחות לחוד ומציאות לחוד. עזרא עזב תפקידו כמפקד משטרת לוד וקודם לתפקיד מפקד משטרת ראשון לציון. בינתיים, אין לו מחליף וההפקרות בעיר חוגגת. טרם כניסתו לתפקיד, התנהלה העיר ללא מפקד משטרה במשך שנה.

התושבים מתכננים לפעול כעת מול הדרגים הגבוהים יותר, בהם השר לביטחון פנים גלעד ארדן, אולם הם אינם אופטימיים. "לא יודע אם יצא מזה משהו, המשטרה פה פחדנית", סיפר תושב השכונה, והוסיף כי במקביל הם שוקלים להתארגן היום להפגנה מול המשטרה.

ראש העיר לוד יאיר רביבו מחוץ למסגד לפנות בוקר (ו')
ראש העיר לוד יאיר רביבו מחוץ למסגד לפנות בוקר (ו')

"לא מוכנים להיות קורבנות של חג הקורבן"

אתמול, ניסו תושבי השכונה להקדים תרופה למכה ופרסמו עצומה תחת הכותרת "לא מוכנים להיות קורבנות של חג הקורבן" הקוראת למשטרה לאכוף את החוק, לאחר שבחג הקודם, ה'עיד אל פיטר', נכוו התושבים מאוזלת היד של המשטרה, לדבריהם, בשל אי אכיפת הטרדות של התפילות ההמוניות והחגיגות הרועשות בשעות הקטנות של הלילה. כמו כן, סבורים התושבים כי הריבונות היהודית בעיר נפגעת בעת קיום התפילות והתהלוכות ההמוניות ללא מפריע. "לא מדובר רק ברעש הנקודתי של התפילה אלא בתדמית השכונה והעיר כולה", מסבירים התושבים.

"אנו תושבי לוד, המתגוררים בשכנות לתושבי לוד מהמגזר הערבי, סובלים באופן מתמיד מחוסר האכיפה של מפגע הרעש שיוצר המואזין של המסגד, כל לילה, מעיר את ילדנו בשנתם ופוגע בזכותנו האלמנטרית לקיים אורח חיים תקין כאזרחים במדינת חוק", נכתב בעצומה.

תפילה המונית ברחבת השוק לכבוד החג, הבוקר (ו') בשעה 5:00. צילום: ארז ביאר

"לאור חוסר אכיפת החוק לפני כחודש, בחג ה'עיד אל פיטר', שגרם לנו נזק כאזרחים שגרים בשכונה ומנע מאיתנו ומילדנו לישון, ומאחר והובא לידיעתנו שעומדת להתקיים מחר לפנות בוקר תפילה המונית עם הגברה לכבוד חג הקרבן, באישור המשטרה – אנו קוראים ודורשים מכם, כאלו שאמונים על שמירת החוק וסדר החיים התקין, לאכוף כראוי את האמור בחוק למניעת מפגעים (מניעת רעש) תשנ"ג- 1992 ולשמור על זכותנו הבסיסית לשקט במהלך הלילה באזור מגורנו".

המסגד הגדול בלוד. צילום: אביה ריש
המסגד הגדול בלוד ביום שקט יותר. צילום: אביה ריש

תגובת משטרת ישראל: "לבקשת עיריית לוד, קיימה משטרת ישראל שיחות עם אמאמים בעיר לרגל חג הקורבן, והגיעה להבנה שבמסגדים יימנעו מלשאת דרשות ברמקולים בתפילות של יום שישי לפנות בוקר. כאשר נודע אתמול בלילה כי בכוונת ראשי מסגד דהמש בלוד לקיים דרשה ברמקולים בתפילת החג, הוזהר האמאם על ידי משטרת ישראל כי במידה ותנשא דרשה ברמקולים במקום, יינקטו נגדו הליכים בגין הקמת רעש".

עוד נמסר כי "ביום שישי לפנות בוקר, לאחר שהחלה להשמע דרשה ברמקולים של מסגד דהמש, הודיע ראש עיריית לוד למשטרה כי הוא נמצא ליד המסגד ובכוונתו להיכנס ולהפסיק את התפילה. ראש העיר התבקש להמתין להגעת המשטרה ולא להיכנס, אולם הוא בחר להיכנס עם אנשיו למסגד ובמקום פרץ עימות בינו לבין המתפללים. כוח משטרה שהגיע אל המקום הפריד בין ראש העיר למתפללים, הנמיך את עוצמת הרמקולים והשיב את השקט על כנו. אמאם המסגד יזומן למשטרה וייפתחו נגדו הליכים בגין הקמת הרעש".

גילוי נאות: הכותבת היא תושבת השכונה.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20