בשבוע שעבר פרסמנו כאן על גירושו של משקיף בינלאומי זר שפועל בחברון אחרי שתועד מכה ילד יהודי בעיר. הערב מתפרסם לראשונה סרטון ממצלמות האבטחה שתיעדו את המעשה, בו ניתן לראות בבירור כיצד המפקח מכוח 'טיפ' (Tiph) מנקב את צמיגי המכונית ברחוב דוד המלך לא הרחק מבית הדסה.

תושב היישוב אלעד פס, שמספר כי סבל בשנה האחרונה מאותה "יד אלמונית" שדאגה לנקב את צמיגי רכבו פעם-אחר-פעם, הגיש תלונה למשטרה ואז התברר כי מדובר במשקיף של ארגון tiph שמחבל באופן מכוון ברכבו. פס פנה באמצעות עורך דינו לקבלת הסרטון. היום התקבל התיעוד המלא ובו המשקיף הזר פוגע באופן מכוון ברכבו.

"בווידאו ניתן לראות בבירור רכב של ארגון 'טיפ' אשר הגיע למקום וממנו ירדו שלושה אנשי 'טיפ'", כתב החוקר במזכר המשטרתי. "החשוד נראה בבירור ניגש לרכב הסיטרואן, עומד ליד הגלגל השמאלי אחורי ונראה מתכופף ומתעסק עם הגלגל. הגיעו אליי שלושה קציני של ה'טיפ' על מנת לספר לי האם אחד מהם זיהה את החשוד".

המשקיף נתפס במצלמות האבטחה

 

המתיישבים בחברון טוענים כבר תקופה כי המשקיפים האירופאים מחריפים את צעדיהם עד כדי ונדליזם, ובשבוע שעבר, כאמור, פורסם סרטון בו תועד משקיף של 'טיפ' כשהוא מכה באלימות ילד בן עשר תושבי הישוב היהודי בחברון במהלך סיור של שוברים שתיקה. בשל חסינותו, המשקיף לא נחקר אולם גורש מהארץ. על פי ההסכם עם ממשלת ישראל, מדי שלושה חודשים אמורה להיבחן מחדש הנחיצות שבהפעלת כוח טיפ. עד כה האישור ניתן להם באופן אוטומטי.

Tiph הוא כוח משקיפים אירופי שהוצב מטעם האו"ם בחברון בעקבות הרצח שביצע ברוך גולדשטיין בחברון. המשקיפים אמורים לדווח על הפרות של ההסכם ושל המשפט הבינלאומי. אולם נראה שמי שתפקידם לדווח על הפרות חוק הם אלה שמפירים אותו.

יממה לאחר הפרסום, ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה לזמן את מפקד כוח tiph בחברון איינר גו'הנסן לפגישה במשרד החוץ, "עקב אירועים חריגים בהם היו מעורבים אנשי הכוח".

"זו לא הפעם הראשונה בה אנשי הארגון תועדו פועלים נגד אנשי היישוב היהודי בחברון"

"אני קוראת לראש הממשלה נתניהו לסלק את אנשי ארגון TIPH מחברון", אמרה בתגובה יו"ר 'הבית היהודי' ח"כ שולי מועלם-רפאלי. לדבריה, "זו לא הפעם הראשונה בה אנשיהם תועדו כשהם פועלים נגד אנשי היישוב היהודי, ומי יודע איזה עוולות נוספות היו שלא תועדו. במקום לשמש כגורם שאמור להרגיע את השטח הם פועלים הפוך. באופן אבסורדי מזה עשרים שנה מאז כניסת הארגון לחברון, ישראל מאריכה את המנדט שלהם אחת לשלושה חודשים. אין שום טעם להמשיך באיוולת הזו, ולאפשר ל-Tiph לפעול בחברון. המסרים שהועברו לראשי הארגון דרך משרד החוץ לאחר תקריות קודמות לא הפסיקו את ההתנכלויות שלהם ליהודי חברון , לכן עלינו להוציא אותם מכאן ועד אז למצוא את הדרך להגן על התושבים מפניהם".

טל מאיר

טל מאיר

כתבת ערוץ 20 לענייני התיישבות