דובר צה"ל מסר כי הסתיימה תקיפת מטוסי קרב של  חיל האוויר בה נתקפו מספר מטרות טרור לאורך רצועת עזה ובהן מתחם צבאי של גדוד מזרח רפיח, פיר של מנהרת לחימה מערבית לג'באליה וכמו כן שתי מנהרות לחימה שנמצאות בסמוך לחוף במרכז רצועת עזה, השייכות לארגון הטרור חמאס.

גורם פלסטיני טען כי הלחימה הסתיימה "חזרה לשגרה תלויה בישראל". ‏דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי, אמר כי "ההתנגדות הצליחה לבסס את משוואת ההרתעה, ולמנוע מישראל לכפות משוואות חדשות. ההתנגדות הוכיחה שהחישובים של ישראל מוטעים". ארגוני הטרור הוציאו הודעה לפיה "הסבב הסתיים והשקט מותנה בהתנהלות של הכיבוש".

כוחותינו תוקפים בעזה. צילום: דובר צה"ל

מדובר בהמשך מאמץ להשמדת תשתיות טרור תת קרקעיות. התקיפות הנרחבות שביצע צה"ל הביאו לפגיעה והשמדה של כ-150 מטרות צבאיות ואסטרטגיות של ארגון הטרור חמאס ומהוות פגיעה קשה בארגון הטרור חמאס.

"ארגון הטרור חמאס נושא באחריות לכל הנעשה ברצועת עזה וממנה, והוא יישא בהשלכות לפעולות הטרור המופעלות נגד אזרחי ישראל. צה"ל ערוך למגוון תרחישים ונחוש להמשיך לבצע את משימתו להגן על אזרחי ישראל", לשון ההודעה.

הודעת ארגוני הטרור המטילה אחריות על המשך המצב על ישראל

עד כה תקף צה"ל ברצועת עזה כ-150 מטרות. זוהו כ- 180 שיגורים מרצועת עזה לשטח ישראל. סוללת כיפת ברזל יירטה מעל ל-30 שיגורים. רוב הנפילות הינן בשטח פתוח. התקיפות בוצעו בתגובה לירי של למעלה מ-211 רקטות מאז אמש לעבר ישובי ישראל, מרביתן נורו לאחר חצות הלילה.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, שוחח לפני זמן קצר עם ראש עיריית שדרות ועם ראשי המועצות האזוריות בעוטף עזה. שר הביטחון שיבח את הרשויות ואת התושבים על כושר העמידה ועל הגיבוי שהם נותנים לצה"ל ולמערכת הביטחון, ואמר "נעשה את מה שצריך לעשות".

שר הביטחון ליברמן, השבוע. צילום: פלאש 90

 

 כוחותינו תקפו הבוקר (ה') בדיר אל בלאח, ברפיח ובבית לההיא בתגובה למטח הרקטות לעבר ישובי עוטף עזה. מוקדם יותר כלי טיס של כוחותינו ביצע תקיפה לעבר חוליית מחבלים ששיגרה רקטות מדרום רצועת עזה לעבר שטח ישראל. שני עובדים זרים נפצעו מירי חמאס בתלמי אליהו. הקבינט צפוי להתכנס פעם נוספת בשעה 16:00.
דיון הערכת המצב בראשות ראש הממשלה נתניה ושר הביטחון ליברמן שהתקיים הלילה בקריה בתל-אביב. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

 

לפנות בוקר תקף צה"ל פעם נוספת באמצעות מטוסי קרב למעלה מ-20 מטרות צבאיות במתחמים צבאיים ובמחנה אימונים של ארגון הטרור חמאס.

בין המטרות שנתקפו – מחסן לאחסון אמצעי לחימה, מתחם המשמש את הכוח הימי של חמאס לאימונים. כמו כן, נתקפו חמישה מתחמי אימונים, מחסן ציוד מרכזי ומקום מפגש המשמש את בכירי חטיבת חאן יונס.

מפת היעדים שהותקפו הלילה ברצועה. צילום: דובר צה"ל
"צה"ל נחוש להבטיח את ביטחון אזרחי ישראל ונמצא במוכנות גבוהה לתרחישים רבים. ארגון הטרור חמאס הוא הנושא באחריות ועליו ההשלכות למצב", לשון ההודעה.
תקיפה הלילה ברצועה. צילום: דובר צה"ל

מטרות חמאס שהותקפו: מפקדות טרור ומתחמים צבאיים

במהלך הלילה תקף צה"ל באמצעות עשרות מטוסי קרב מעל למאה מטרות צבאיות איכותיות במערכים אסטרטגיים של ארגון הטרור חמאס. צה"ל תקף עשרה מתחמים צבאיים של ארגון הטרור חמאס לאורך רצועת עזה ובהם מתחמי ייצור, יעדי התעצמות, אמצעי לחימה מתקדמים ויכולות מיוחדות.

בין המטרות נתקפו:

  • מפקדת גדוד חמאס בג'באליה ובה עשרות יעדי טרור.
  • מתחם צבאי המשמש את מפקד חטיבת צפון העיר עזה ובו מנהרה ימית.
  • מוצב צבאי של חמאס המשמש את גדוד מרכז אל ג'אבליה ובו מתבצעים אימוני לחימה בשטח בנוי ואימוני צוללנים של הכוח הימי של חמאס.
  • מתחם צבאי של גדוד זיתון המשמש לאחסון אמצעי לחימה רקטיים וחפירת מנהרות.
  • מתחם צבאי של גדוד מזרח ג'אבליה המשמש לאימונים וללוחמה בשטח בנוי, בו נחפר פיר המוביל למתחם מנהרות טרור.
  • בסיס חמאס בצפון הרצועה המשמש לאימוני פעילים בשטח בנוי ובו קיימת מסילת שיגור.
  • מתחם אימונים ללוחמה בשטח בנוי במרכז רצועת עזה.
  • מתחם גדודי של גדוד כפר ג'אבליה בו נערכים אימונים ומפגשים של בכירי הגדוד.
  • מתחם צבאי המשמש את ארגון הטרור חמאס לאחסון אמצעי לחימה וחומרי נפץ. בעבר שימש כמתחם לחפירות פירי שיגורים.
  • מתחם צבאי של חמאס המשמש את גדוד דיר אל באלאח ובו מתקיימות חפירות מנהרה.

כאמור, התקיפה בוצעה בתגובה לשיגורים לעבר יישובי הדרום בשעות האחרונות.דובר צה"ל מסר כי "ארגון הטרור חמאס מוסיף לבצע פעולות טרור נגד אזרחי ישראל ותשתיות הביטחון המגינות עליהם, מפר את הריבונות הישראלית ומסכן את אזרחי ישראל וכוחות הביטחון. בצה"ל רואים בחומרה את פעילות הטרור של ארגון הטרור חמאס. צה"ל ערוך למגוון תרחישים ונחוש להמשיך לבצע את משימתו להגן על אזרחי ישראל".

ארגון טרור החמאס פרסם הודעה בתגובה: "הבטחנו – קיימנו. ההתנגדות קיבלה על עצמה אחריות להפוך את מאזן המערכה עם האויב והיא מצליחה לעשות זאת בביטחון". דובר חמאס פאוזי ברהום: "ההתנגדות מוכיחה את הנועזות שלה ומגיבה לפשעי הכיבוש". ברצועה מדווחים על מספר הרוגים וכ-30 פצועים.

אתמול בלילה (ד') תקפו מטוסי קרב של צה"ל 12 מטרות טרור לאורך רצועת עזה.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון