לרגל חגיגות ה-50 שנה לשחרור העיר ירושלים, רשות העתיקות חשפה פרטים אודות התקופה העתיקה בירושלים מימי חורבן בית שני.

(צילום: EYECON, רשות העתיקות)

מנהלי החפירות נחשון זנטון ומורן חג'בי אמרו כי הגילויים תואמים לגרסתו של יוספוס פלאביוס, לפיו הרומאים פרצו את הבונקר של המורדים היהודים שהתבצרו בעיר. "תיאורי הקרב של יוספוס בעיר התחתונה, פוגשים לראשונה את העדויות שנחשפו בשטח באופן מובהק ומצמרר. בחפירה נתגלו אבני בליסטרה שנורו על ידי מכונות מלחמה שהפגיזו את ירושלים בעת המצור הרומי על העיר. כמו כן מצאנו ראשי חצים, אשר שימשו את המורדים היהודים בקרבות הקשים נגד הלגיונות הרומיים, ממש כפי שמתאר יוספוס", אמרו החוקרים.

בתוך כך, ברשות העתיקות חשפו רחוב בגודל מאה מטר אורך ו-7.5 מטר רוחב מאותה תקופה. הרחוב מרוצף באבנים גדולים, בהתאם לסגנון הבניה של האימפריה הרומית הקדומה.

הארכאולוגים אמרו: "2000 שנה לאחר חורבן ירושלים וחמישים שנה מאז שחרורה, אנו חוזרים לבורות המים, לשוק ולכיכר של ירושלים ערב חורבנה. נעמי שמר בוודאי לא חלמה שנזכה לשוב ולגלות את ירושלים של ימי בית המקדש השני".

ארכאולוג מרחב ירושלים ד"ר יובל ברוך אמר כי בכוונתו של הצוות להמשיך לחקור את העיר ולגלות גילויים נוספים. "בכוונתנו לחשוף את הרחוב במלוא אורכו ורוחבו בתוך כ-5 שנים, ובכך להשלים, למעשה, את חפירתו של אתר ייחודי זה, שמשך את תשומת ליבם של ארכיאולוגים מהעולם כבר לפני כ-100 שנה. למעשה ניתן להתייחס לחפירות הנוכחיות בעיר דוד כהמשכן הטבעי של החפירות הארכיאולוגיות הקודמות באתר, שהחלו בעבר על ידי חוקרים אירופאים ואמריקנים. לפני כארבע שנים חודשו החפירות הארכיאולוגיות לאורכו של הרחוב, והפעם – במטרה לחשוף את מלוא אורכו ורוחבו".

אלעד שור

אלעד שור