נמל התעופה בן גוריון.  צילום: פלאש 90
נמל התעופה בן גוריון. צילום: פלאש 90

היום, (ה' הגישה רשות הגבלים עסקיים כתב אישום כנגד איגוד נהגי המוניות בישראל ומר יהודה בר אור, יושב ראש האיגוד. כתב האישום הוגש בעקבות חקירה שניהלה הרשות בחודש יוני השנה ביחס לחשדות לפיהם האיגוד ומר יהודה בר אור המליצו לחברי האיגוד על קו פעולה עסקי אחיד לפיו נהגי המוניות לא יתנו הנחה ממחיר המחירון לנוסעים מנתב"ג וזאת בניגוד לחוק ההגבלים העסקיים.

על פי כתב האישום, במהלך חודש מאי, זכו חברת Gett בשיתוף תחנת מוניות הדר במכרז שערכה רשות שדות התעופה לאיסוף נוסעים מנתב"ג, הצעתן של Gett ומוניות הדר כללה הנחה של 31% ממחירון משרד התחבורה לנוסעים הלוקחים מוניות משדה התעופה. בעקבות תוצאות המכרז, פנה מר יהודה בר אור יו"ר האיגוד והמליץ לנהגי המוניות ולחברי האיגוד לא לקחת נוסעים מנתב"ג במחיר ההנחה שהוצעה על ידי המציעים במכרז אלא על פי מחיר מונה או על פי מחירון משרד התחבורה בלבד בכך יסוכלו תוצאות המכרז.

ההמלצה הופצה על ידי יהודה בר אור והאיגוד, בין היתר, באמצעות מתן ראיונות ברדיו ובערוצי הטלוויזיה וכן באופן ישיר לתחנות המוניות ולנהגי המוניות באמצעות פקסים ובהודעות SMS.

בהמשך, בשל אי חתימת החברות הזוכות על החוזה בוטל המכרז ורשות שדות התעופה נאלצה לספק פתרונות זמניים עד לפרסום מכרז חדש.

בר אור אמר בתגובה להגשת כתב האישום: "אני, כיו"ר איגוד נהגי המוניות, לא התערבתי במכרז ולא אמרתי לאף אחד אם לגשת למכרז או לא. אמרתי לנהגי המוניות לנהוג לפי החוק ולתת הנחה רק דרך המונה. כל קריאתי היתה לנסוע לפי חוק ולפי המונה.

"לצערי, אם זה לא הובן כך, אנחנו נוכיח את צדקתנו בבית המשפט באמצעות עורכי דיננו. אנחנו מאמינים בבית המשפט, שם יובהר שכל מה שעשינו היה אך ורק לטובת הנהגים, על מנת למנוע מהם להגיע לאישומים פליליים (בנסיעה במחירים שאינם לפי נסיעה עם מונה, לפי חוק משרד התחבורה)".

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי