ח"כ לבני במליאת הכנסת. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

28 טיסות, נוכחות רק מול חוקי ימין מובהקים ולשכה "ריקה": תחקיר חדש של "100 ימים של שקיפות" בחן את פועלה של ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) והעלה תמונה מטרידה למדי. למעט חוקים שנחשבים לחוקי ליבה עבור השמאל, לבני ככל הנראה כמעט ולא נמצאת בכנסת.

לבני, נזכיר, יו"ר מפלגת התנועה שהתאחדה עם העבודה, חברה בוועדת כנסת אחת: ועדת חוץ וביטחון. ממצאי התחקיר, אותו כתב עידן בנימין, עולה כי לבני כמעט ולא השתתפה בדיוני הוועדה. על אף טענות לשכתה כי היא נוכחת בדיוני תת-הוועדות, גורמים המעורבים בוועדת חוץ וביטחון מסרו כי היא אכן כמעט לא מגיעה.

לבני הייתה בתחילת הכנסת הנוכחית חברה בוועדת חוק ומשפט, אך הגיעה רק לארבעת הדיונים המיוחדים על חוק הלאום. כזכור, בדיונים אלו לבני הייתה משתתפת פעילה ובהם הביעה התנגדות חריפה לנוסח שמציע הימין, לפיו המדינה תוגדר כמדינת העם היהודי.

בדיון שנערך ביולי, למשל, קבעה לבני כי "החוק הזה הוא תעודת הקבורה של הדמוקרטיה. אם היום מוגשת מגילת העצמאות לממשלת ישראל הנוכחית אתם לא יכולים לחתום עליה כי אתם מסרבים להכניס את המילה שוויון לחוק שקובע שישראל היא מדינת העם היהודי. תוסיפו מילה אחת – 'שוויון' – ותקבלו אחדות. אם לא תוסיפו, תקבלו מלחמה בכלים דמוקרטיים".

חוק נוסף שמילא את סדר יומה של לבני הוא חוק ההסדרה, שהדיונים על ניסוחו גרמו להופעות תכופות ונדירות של לבני בוועדת חוק ומשפט של הכנסת.

לבני נכחה גם בוועדת חוק ומשפט – רק סביב חוק ההסדרה. בדיון שנערך בנובמבר 2016, אמרה לבני כי "הנזק של חוק ההסדרה גרוע יותר מכל הנזק שאנשי בצלם או שוברים שתיקה עשו כשהלכו לדבר בחו"ל".

באופן אירוני, לפי ממצאי תחקיר "100 ימים של שקיפות", הנאום היחיד אותו נשאה ח"כ לבני במליאה עסק בחוק שעסק בנזק שיצר אותו ארגון שמאל קיצוני, חוק "שוברים שתיקה". לבני אמרה מעל דוכן הכנסת כי: "'אנשי שוברים שתיקה'" הם חיילי צה"ל שחושבים אחרת מהממשלה. אני שלחתי את החיילים האלה לקרב והמינימום שנדרש ממני זה לשמוע את אלה שחזרו ויש להם מה לומר גם אם אני לא אוהבת את מה שהם אומרים".

"הלשכה סגורה": 28 טיסות והצעת חוק אחת

מה לבני כן עשתה? טסה לחו"ל, לא פחות מ-28 פעמים. לפי "100 ימים של שקיפות", הסך הכולל של ימי השהות של לבני בחו"ל הגיע ללא פחות מ-100 ימים. הטיסות מומנו ע"י גופים זרים. בנימין כתב כי "שלוש מהן מטעם התקשורת המסחרית ולא ברור כיצד עברו את אישור ועדת האתיקה: עיתון הארץ שהטיס אותה לארבע ימים בארה"ב, RAITRE – ערוץ תקשורת איטלקי שהזמין אותה ליום במילאנו, מגזין Fortune שהזמין אותה על חשבונו ליומיים לבריטניה ופורום סבן שהזמין אותה בשני מועדים שונים לארה"ב".

לבני במסדרונות הכנסת. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

בכתבה צוטטו גורמים בכנסת כאומרים כי לשכתה של לבני נחשבת ל"סגורה, ריקה ונטושה" מכל לשכות הח"כים.

גם פועלה של לבני בחקיקה דל למדי (ואולי טוב שכך). לפי התחקיר, לבני יזמה 16 הצעות חוק פרטיות, כשרק אחת התקבלה בחקיקה מלאה לאחר שמוזגה עם הצעת חוק ממשלתית. למעט אותו חוק, שהוגש באוקטובר 2015, קרוב לשנתיים וחצי, לבני לא קידמה אף הצעת חוק.

לשכת לבני מסרה ל"100 ימים של שקיפות בתגובה": "מבדיקה ראשונית של הנתונים שהוצגו על-ידכם, עולה כי מדובר בנתונים שבחלקם מוטים, שגויים או חד-צדדים, בדיוק כפי שאתר 100 ימים של שקיפות פרסם לפני מספר חודשים מידע שקרי ביחס לנסיעותיה של לבני לחו"ל. בעקבותיו אגב, נאלצתם להוריד את הפרסום אך לא טרחתם להתנצל. חבל שאתר שמתיימר להביא לידיעת הציבור מידע אמין נופל כך שוב במודע. למעלה מן הצורך נציין, כי לבני עומדת בראשות מפלגה שחברי הכנסת שלה פעילים באופן אקטיבי בחקיקה ובוועדות כשלבני מתווה את מדיניות החקיקה בהתאם לחזון המפלגה ואת מדיניות ההצבעה של הסיעה יחד עם יו"ר העבודה. לבני עצמה מובילה מאבקים חשובים בכנסת ובציבור הישראלי והיא גאה להיות מוזמנת לחו״ל לייצג את ישראל ואת עמדות הציבור שבחר בה".