בעקבות תאונת המסוק שאירעה בבסיס רמון, לפני כשבועיים, בה נהרג רס"ן (מיל') דודי זוהר ז"ל ונפצע קשה סגן און, הציג אמש (ג') צוות המומחים בצה"ל דו"ח הכולל ממצאי ביניים, כיווני חקירה להמשך והמלצות לפעולות מיידיות הנדרשות לאור הממצאים הראשוניים. הדו"ח הוצג בפני מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין.

"אהב את האנשים בטייסת ואת המקצוע"

מדובר צה"ל נמסר כי הוועדה איששה את הממצאים הראשוניים על פיהם ניתן לקבוע כי צוות המסוק זיהה תקלה ביכולת היגוי המסוק. לאחר זיהוי התקלה, הטיס הצוות את המסוק בתנאים מורכבים, בשעת לילה, ועל אף זאת הצליח להביאו לנחיתה בשטח הבסיס. תקלה מסוג זה חייבה את הצוות לחזור לנחיתת חירום בבסיס ובמהלך ניסיון הנחיתה, התרסק המסוק. על פי דוח הביניים, לא נמצא קשר טכני בין התאונה לאירוע בו נמצא סדק בלהב הרוטור האחורי שהתגלה במסוק האפאצ'י לפני כחודשיים.

רס"ן במילואים דודי זוהר ז"ל
רס"ן במילואים דודי זוהר ז"ל

 

מפקד חיל האוויר קיבל את המלצות הצוות והנחה על חקירה מקיפה תוך שיתוף חברת בואינג וצבא ארה"ב. בנוסף, הנחה מפקד חיל האוויר על המשך קרקוע מערך מסוקי האפאצ'י עד להשלמת התחקיר ומימוש כלל הפעולות הנדרשות לחזרתם לכשירות.

עיקרי הדו"ח הוצגו היום אף למשפחות. "צה"ל משתתף בצער המשפחות וימשיך ללוותן", נמסר.

מסוק אפאצ'י בבסיס רמון. צילום: עופר צידון, פלאש 90
מסוק אפאצ'י בבסיס רמון. צילום: עופר צידון, פלאש 90

 

כזכור, בהתרסקות נהרג הטייס המוביל, קצין צה"ל במילואים, רב-סרן (מיל') דודי (דוד) זהר ז"ל, לוחם צוות אוויר, בן 43, מחיפה. הטיסי הנוסף, סגן און, פונה באמצעות מסוק לבית החולים סורוקה כשהוא מורדם ובמצב אנוש.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון