זירת הטבח בחלמיש. צילום TPS
זירת הטבח בחלמיש. צילום TPS

בצה״ל ובפיקוד המרכז השלימו את תחקיר הפיגוע הרצחני בו נטבחו בני משפחת סלומון ביישוב חלמיש בבנימין. מהתחקיר שהוצג לרמטכ״ל גדי איזנקוט עולה כי בפועל התקיימו שורה של תקלות חמורות ושורה של בעלי תפקידים הודחו וננזפו. כזכור, במהלך ארוחת שבת בחודש יולי האחרון, חדר מחבל אל בית המשפחה ורצח בדקירות סכין את אבי המשפחה יוסף סלומון (70), וילדיו אלעד (35) וחיה (46) הי"ד. סמ"ר ע' (22), לוחם ביחידת עוקץ ושכן של המשפחה, שמע את הצעקות, נכנס לבית באקדח שלוף וניטרל את המחבל

"אנחנו לוקחים אחריות כוללת על כל האירוע", אמר היום (ב') דובר צה״ל תא״ל רונן מנליס. "בתחקיר נמצא כי לא בוצעו הפעולות הנכונות על ידי הפלוגה. הסיור הקבוע ביישוב לא ביצע חבירה כנדרש ולמעשה ההפעלה שלו התגלתה כלא אפקטיבית. מצאנו שעל הפלוגה הוטלה האחריות לביצוע הערכת המצב לאור אירועי הר הבית כולל התייחסות לכוננות. להבנתנו, הפלוגה הייתה צריכה לנקוט בשורה צעדים שלא בוצעו". הדובר הוסיף כי "בתפקוד מערך הביטחון האזרחי, לא היה קשר טוב בין הש״ג, הרבש״ץ והסייר (תפקידים אזרחיים – נ.א.) והופקו לקחים כולל חילופי תפקידים".

בתחקיר עולה כי הגדר שהייתה אמורה להיות מוחלפת לא הוחלפה בגלל בירוקרטיה שעכבה את תחילת העבודות. "מרגע שהגדר התריעה לש״ג הוא לא יידע את גורמי הצבא", הסביר תא״ל מנליס. "הש״ג פנה לסייר האזרחי שהגיע לנקודה, לא ראה שם כלום ולמעשה עזב את המקום. גם סגן הרבש"צ שקיבל התרעה לא עשה כלום כי לא מבין את החומרה שלה. כשמחברים את כל הנקודות האלה ניתן להבין שהחיבור בין הצדדים לא בוצע ולא הובן שיש אירוע חמור".

יוסף אלעד וחיה סלומון הי"ד שנרצחו בפיגוע בחלמיש (נווה צוף) בליל שבת. צילום רפרודוקציה: TPS
יוסף אלעד וחיה סלומון הי"ד שנרצחו בפיגוע בחלמיש (נווה צוף) בליל שבת. צילום רפרודוקציה: TPS

כזכור, בנובמבר 2016 לאחר שריפה ביישוב, הוקצה תקציב להקמת מערכת הגנה יישובית. בפועל, בגלל ביורוקרטיה הכסף שהוקצה לא ממומש בתוך פרק הזמן הרלוונטי לאירוע. כמעט שנה חלפה ולא מומשה העבודה. הגדר הייתה ישנה, סביבה צמחיה והמערכת הטכנולוגית לא הייתה מספיק טובה להזהיר.

בעקבות התחקיר הוחלט בצה״ל על שורת החלטות פיקודיות ובהן:

  • קצין ההגמ״ר של חטיבת בנימין קיבל הערה פיקודית ממח״ט בנימין על אי קיום נהלים.
  • מפקד הפלוגה הגזרתית ננזף פיקודית על ידי מח"ט כפיר וזאת בשל כך שלא ביצע את ההוראות המחייבות בהגנה על היישוב.
  • מפקד הסיור הצבאי שהיה אמון על גזרת היישוב נשפט אצל מח״ט כפיר ל-21 ימי ריתוק וזאת בשל כך שלא עמד בנהלים המחייבים בעת משימת הסיור שהוטלה עליו.
  • רבש״צ היישוב ננזף על ידי מח״ט בנימין על כך שיצא מהיישוב ולא דיווח על כך לפלוגה ועל אי קיום נהלים.
  • סגן הרבש״צ וש״ג הישוב סיימו את תפקידם בעקבות האירוע בשל התנהלות חסרת מקצועיות ואי עמידה בנהלים המחייבים.
  • הסייר שפעל בישוב בעת האירוע קיבל הערה על תפקודו.
  • כוחות צה״ל ימשיכו לפעול כבכל ימות השנה לסיכול הטרור ולהגנה על תושבי הגזרה ותושבי ישראל.
נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון