ראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

תכניסו את השמפניות חזרה למקררים. לא הוורודות, אלא את אלה של השמאל. גם קריאות הצהלה מוקדמות מדי. היו שחשבו שנתניהו ייפול אחרי פרשת בר און-חברון, אחרים האמינו שפרשת ביביטורס תוביל אותו ישר לכלא, אחר כך צצו חדשות לבקרים אינספור סיפורים, מעשיות וחלקיקי כותרות נגדו. אתם זוכרים איך הכל נגמר.

גם פרשת האי היווני של אריאל שרון קיבלה המלצה חמה מהמשטרה להגשת כתב אישום. גם ליברמן נאלץ להסביר לא מעט פעמים למה הוא חף מפשע גם כשהמשטרה פירסמה המלצות שונות לגמרי בעניינו. יותר מעשור הוא נלחם על חפותו. לכן אין לרתום את העגלה לפני הסוסים. אומנם החקירה יסודית ומעמיקה, אבל מה יישאר ממנה בסופו של דבר – זה רק מנדלבליט יחליט.

היועמ"ש אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90

 

והיועץ המשפטי ייקח את הזמן. הוא יצלול לעומקן של העדויות, ידקדק וילמד היטב את שתי הפרשות, ייתכן שגם יבקש השלמות חקירה מהחוקרים. על פי הערכות זהירות, הוא לא יגבש החלטות לפני חודשי הקיץ. רק אז, אולי, יהיה שימוע לראש הממשלה.

בינתיים הקואליציה צפוייה לשמור על יציבותה. כחלון, הצלע היותר לחיצה שם, ימתין לראות סקרים ולשמוע את הלך הרוח הציבורי-תקשורתי. רק אז יגיב. הערב בכנסת הוא כינס את חברתי סיעתו כדי לשמוע את דעתם על פרסום ההמלצות. את דעתו האישית הוא שומר למקורביו בלבד. הוא לא רוצה בחירות עכשיו, אמרנו את זה לא פעם וכל זמן שתהיה לו ההזדמנות הוא יישאר במשרד האוצר.

שר האוצר משה כחלון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

אבל יש מי שלוחצים על נתניהו ללכת כבר עכשיו לבחירות ולהראות לכולם שהוא חזק למרות רינוני המשטרה. זה יהיה מיותר. הסקרים, שבוודאי יפורסמו בכמויות בימים הקרובים, לא ישנו בצורה דרמטית את המספרים. הממשלה טובה, היא מציגה לא מעט קבלות בתחומים שונים ואין סיבה לפרק אותה כדי להראות משהו למישהו. בכספי ציבור עסקינן. ההערכות במערכת הפוליטית הן שהבחירות בכל זאת יוקדמו, אך יתקיימו בכל זאת בשנת 2019.

חברי הכנסת של הליכוד, אפילו מבלי שתודרכו, כבר יודעים הלילה לאן לכוון את החיצים. העד המרכזי בפרשת מילצ'ן הוא בכלל יאיר לפיד, כך התברר לנו היום. לא בטוח שלפיד מתלהב כל כך לככב בפרשה הזאת, אבל הוא נקלע אליה. בליכוד ינסו לקעקע את אמינות העד ולהסביר שהוא יריבו הפוליטי המושבע של נתניהו ועדותו צריכה להילקח בעירבון מוגבל ובספקנות.

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד בכנסת. צילום: פלאש 90

 

נתניהו משדר עסקים כרגיל. מחר (ד') הוא ינאם בכנס בתל אביב. הוא לא יבטל את השתתפותו באירוע שנקבעה מראש. בחמישי יטוס למינכן, לכנס הביטחוני החשוב בעולם, שם ינאם בפני מאות ראשי מדינות. הוא לא יספר להם על אלשייך וגם לא על הסיגרים אלא על נושאים שקשורים לביטחון המדינה ועל האיום האיראני. זאת גדולתו של ראש הממשלה. היכולת להפריד בין הסערה שמשתוללת בתוכו לבין המשימות השונות העומדות על סדר יומו כמי שעומד בראש המדינה הכי מורכבת שאי פעם נוסדה בעולם. הערב, היא נראית מורכבת יותר מתמיד.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20