צילום מתוך פייסבוק
צילום מתוך פייסבוק

 

תושבים חילוניים מהיישוב מגדלים, שבסמוך אליו נעשה אתמול (ה') לינץ' בילדים היהודים, הוציאו הודעה ובה גינו דווקא את המותקפים. בעמוד הפייסבוק "מצילים את יישוב מגדלים" שפתחו תושבים חילוניים במטרה "לצאת למאבק להצלת יישוב מגדלים מהדתיים הקיצוניים שהשתלטו על היישוב", נכתב: "אנו תושבי מגדלים החילוניים, מקימי היישוב ובנים ממשיכים, אשר חיים ביחסי כבוד ושלום עם שכנינו הערבים מהכפר קוצרה ועם יתר כפרי הסביבה, מגנים בכל תוקף את האירוע החמור אשר התרחש היום בסמוך ליישוב ובו נהרג פלסטיני".

הנפגעים הישראלים בתקרית
הנפגעים הישראלים בתקרית

 

התושבים האשימו: "ה'טיול' אורגן על ידי תושב מגרעין דתי קיצוני אשר עבר לגור ביישוב לפני מספר שנים ללא ידיעת התושבים ומבלי לעבור הליך קליטה. אנו חורטים על דגלנו חיי סובלנות, שוויון והדדיות – כך עשינו ונמשיך לעשות בעתיד ואנו מגנים ניסיונות להפוך את מגדלים מיישוב שוחר שלום ליישוב מחרחר מלחמה".

לאחר ששוחררו מבית החולים, שני ההורים המלווים נושאי הנשק בטיול שנפצעו בלינץ', שאחד מהם היה האב שירה מנשקו האישי, הגישו אתמול המותקפים תלונה במשטרה. אולם לדברי עורך דינם של השניים, עם קבלת תלונתם, חקרה אותם המשטרה "בחשד לשימוש רשלני בנשק ולגרימת מוות ברשלנות". לאחר החקירה הם שוחררו בערבות.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' .צילום: מרים אלסטר/פלאש90
ח"כ בצלאל סמוטריץ' .צילום: מרים אלסטר/פלאש90

סמוטריץ' לדיכטר: "בדוק בדחיפות את התנהלות הכוחות"

ח"כ בצלאל סמוטריץ' פנה הבוקר (ו') ליו"ר ועדת חוץ וביטחון ח"כ אבי דיכטר בדרישה לבדוק את התנהלות הכוחות בעקבות הלינץ' שנערך לילדים שהיו בטיול הבר-מצווה בסמוך לכפר קוצרה בשומרון.

"אני סמוך ובטוח כי אתה מכיר את אירוע הלינץ' שביצעו פורעים ערבים בקבוצת מטיילים יהודית בסמוך לכפר קוצרה", כתב סמוטריץ', "מהאירוע עולות לא מעט תמיהות ביחס לתפקוד הכוחות בשטח. כך ביחס לטענה כי לקח כשעה עד להגעת הכוחות לשטח, בה הסתתרו הילדים במערה והיו במצב של סיכון חיים, כך ביחס לתמונות המטרידות בהן נראים חיילי צה"ל מנהלים ויכוח עם הפורעים הערבים שעה שהילדים עודם מסתתרים במערה, כך ביחס לשחרור הפורעים לדרכם מבלי לעצור אותם ולהביאם לחקירה ולדין, וכך ביחס להימנעות מתפיסת הציוד הרב שנגנב מהמטיילים והשבתו להם".

"מדובר באירוע חמור מאוד שיכול היה להסתיים בצורה קשה בהרבה ועל כן ישנה חשיבות רבה לבחינת תפקוד הכוחות לכל אורכו. על פניו זה תפקידה של וועדת החוץ והביטחון בהפעלת ביקורת פרלמנטרית יעילה על מערכת הביטחון. אבקשך לכנס בדחיפות את הוועדה ולערוך את הבחינה האמורה", לשון המכתב.

התקרית ליד מגדלים. צילום: TPS
התקרית ליד מגדלים. צילום: TPS

 

יצאו לטיול בר מצווה – והותקפו

כזכור, אתמול נעשה לינץ' ע"י מחבלים פלסטינים בקבוצת ילדים שיצאו לטיול בר-מצווה סמוך למגדלים. תושבי הסביבה תכננו להגיע היום (ו') למקום האירוע, יחד עם הילדים, ולהמשיך את "הטיול שנקטע בידי הפורעים". אולם, לבקשת הצבא התושבים החליטו לבטל את הטיול.

במהלך הטיול, התפתחה הפרת סדר של עשרות פלסטינים סמוך לכפר, במהלכה התבצע ירי של אחד המטיילים לעבר מפרי הסדר למטרת הגנה עצמית. כתוצאה מהירי אחד המחבלים נהרג, על אף מאמצי ההחייאה של כוחותינו. בתקרית נחטף נשק, מה שגרם להעלאת רמת הכוננות במרחב שילה. שני ההורים שליוו את ילדי טיול ונפצעו באורח קל כתוצאה מהפרת הסדר פונו לבית חולים בילינסון ואחרי שהשתחררו לאחר שעברו סדרת בדיקות וטיפולים עשו השניים את דרכם לתחנת המשטרה בכדי להגיש תלונה כנגד הפורעים הערבים, מלווים בעורכי דין ממחלקת נפגעי עבירה בארגון 'חוננו' ובראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן.

התקרית ליד מגדלים. צילום: TPS
התקרית ליד מגדלים. צילום: TPS

 

בטיול, אשר עבר בתוואי שאושר ע"י הצבא בסמוך לכביש אלון, השתתפו כ-25 ילדים ושני מבוגרים אשר ליוו את הקבוצה. לפי דיווחים המגיעים מהשטח, הפורעים השליכו במשך דקות ארוכות אבנים וסלעים לעבר הילדים, קבוצת הילדים נאלצה להידחק אל עבר המדרון והמצוקים עד לסכנת חיים של ממש, גם מהסלעים שהושלכו לעברם וגם מהמדרון והצוקים במקום.

בשלב מסוים הצליחו הפורעים להגיע אל אחד המאבטחים תוך שהם תוקפים אותו וחוטפים את נשקו. המאבטח נפצע בפניו כתוצאה מהאבנים. בנוסף, מוסרת סוכנות הידיעות TPS, נגנבו על ידי הפורעים מכשירי פלאפון וארנקים מהקבוצה. כמו כן, במהלך שהות הקבוצה בתוך המערה, ריססו הערבים גז מדמיע לתוך המערה.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם