הרשות הפלסטינית השיקה תוכנית לימודים חדשה בשנתיים האחרונות, שהיא למעשה רפורמה ראשונה במערכת החינוך מאז שנת 2000. על פי ניתוח של ספרי לימוד לכיתות א'-י"ב על ידי 'המכון לניטור סובלנות השלום והתרבות בחינוך הממלכתי' (IMPACT-se), אשר נחשף לראשונה אמש (ה') בערוץ החדשות הבינלאומי i24NEWS, אחת ממטרות תוכנית הלימודים היא לעודד "התנגדות אלימה" נגד ישראל, הסתה, סגידה ל"שאהידים" ולהקריב חיים בשם הדת. התכנים שזורים טרמינולוגיה מסיתה ועידוד לאלימות נגד ישראל בכל מקצועות הלימוד, החל מספרי ההיסטוריה וכלה בדוגמאות המשמשות לפתרון בעיות בחשבון ופיזיקה.

"נשבע שאקריב את דמי ואשמיד את שרידי הגוזל". מתוך הספר 'שפתנו היפה' לכיתה ג'

 

על פי הדו"ח, ניתן לזהות בספרי הלימוד שיח רדיקאלי המשלב "דמוניזציה של ישראל" ומוטיבים אנטישמיים, לצד נרטיב המעודד "שחרור אלים של פלסטין", כך על פי ניתוח ספרי הלימוד. "האסטרטגיה של הרשות הפלסטינית היא לשמור על מיליוני אנשים צעירים מוכנים לאלימות בכל פעם שיידרש", הסביר מנכ"ל IMPACT-SE בראיון ל-i24NEWS.

על פי ממצאי הדו"ח, מוטיבים אלימים מופיעים בשלל זוויות ולאורך כל תוכנית הלימודים. כך למשל במקצוע המדעים, 'חוק התנועה השני של ניוטון' נלמד באמצעות תמונה של ילד שמכוון רוגטקה לעבר חיילי צה"ל. התמונה משמשת את ההסבר למושגים כמו "כוח", "מסה", "עוצמה", "תנועה מעגלית" וכו'.

מתוך הספר 'מדע וחיים' לכיתה ז'

 

באחד מספרי הלימוד בפיזיקה אפילו מופיעה שאלה השואלת את הילדים באיזה אמצעי זהירות עליהם לנקוט בעת השימוש ברוגטקה נגד חיילי צה"ל.

"מה טווח הביטחון שצריך לקחת בחשבון כשיורים קליעים?". מתוך הספר 'מדע וחיים' לכיתה ח'

 

ילדים לומדים על הורמונים על ידי תיאור עימותים עם צה"ל והסבר על "עמוד השדרה" ניתן ללמוד דרך סיפור העוסק ב"תוקפנות ציונית". שאלה בספר החשבון לכיתות ד' מבקשת מהתלמיד 'לחבר את מספר השאהידים באינתיפאדה הראשונה ומספר השאהידים באינתיפאדה השנייה'.

"מספר השאהידים באינתיפאדה הראשונה ועוד מספר השאהידים באינתיפאדת אל-אקצא". לומדים חיבול וחיסול בספר מתמטיקה לכיתה ד'

 

בכיתה א', תלמידים לומדים אותיות באמצעות מילים. בין הדוגמאות שניתן למצוא בספרי לימוד השפה הערבית: "שאהיד", "התקפה" ו"לברוח".

דוגמא נוספת ניתן למצוא בלימודי השפה והבנת הנקרא. באחד השירים בספר הלימוד של כיתה ג' מופיעה השורה: "אני נשבע שאקריב את דמי / כדי להרוות את הארץ של הנדיבים / ואסלק את הגוזל מארצי / ואשמיד את שרידי הזרים".

הדו"ח חושף כי "טרור" הוא כלי לגיטימי של "תנועת השחרור". כך למשל דלאל מוגרבי, ממובילות חוליית הפת"ח אשר ביצעה את הטבח בכביש החוף ב- 1978, בו נרצחו 38 ישראלים בהם 11 ילדים, נקראת "גיבורה" ו"קדושה". הטבח באולימפיאדת מינכן, בו פלסטינים רצחו 11 ישראלים, מתואר בספר ההיסטוריה כ"פעולה" המהווה חלק מההתנגדות הפלסטינית.

בית ספר לשאהידים. צילום: באדיבות i24NEWS
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20