מבזקים
דף הבית > התוכניות שלנו > מיוחדים > צפו: תרגיל משותף של חיל האוויר הישראלי והאמריקאי

צפו: תרגיל משותף של חיל האוויר הישראלי והאמריקאי

ביום חמישי האחרון הסתיים תרגיל משותף של חיל האוויר הישראלי וחיל האוויר האמריקאי. שני החיילות תרגלו מעל 50% משמי המדינה. למעלה מ-30 כלי טייס במשך שבועיים התאמנו יחד ואחד נגד השני במשך שבועיים במגוון רב של תרחישים כולל תרחישי קיצון.

"לקחנו מדינת ייחוס ותרגלנו מולה את כל האיומים שאנחנו רואים כרלוונטים", מספר גורם בכיר בחיל האוויר. "התרגיל דימה תרחיש של איום ממדינה שיש לה יכולות גם אוויריים וגם קרקעיים. במשך שבועיים פתחנו במשחק מלחמה מולם ותרגלנו שלל איומים והתפתחויות שעלו בדרגות הקושי. אחד הדברים החשובים שתרגלנו זה את נושא הטיסה ביחד. יש שיטות הפעלה ודרכי הפעלה של כל חייל ולנו ולאמריקאים יש שיח בנושא. השיח על איך להתמודד ביחד מול מדינה זה שיח חשוב".

מטוס החמקן האדיר טרם לקח חלק בתרגול המשותף, אולם ההערכה היא כי הוא יכנס לאימונים בקרוב ויצטרף לאימון המשותף הבא. "העובדה שגם לאמריקאים וגם לנו יש את המטוס הזה עוררה שיח על שימוש בו בתרגיל הקיים, אולם באימון הזה הוא לא לקח חלק. חשוב להבין שכשמגיעים לפה טייסים אמריקאים יש שיח על הכל", הוסיף הגורם הבכיר.

בחיל האוויר נערכים לתרגיל מסוג כזה זמן רב ובין היתר רושמים מספר תרחישים של אימונים שונים מול מטרות שונות. יחד עם הטייסים האמריקאים יצאו טייסינו למשימות תקיפה "במדינת אויב", משימות לחימה מול טייסים ומשימות אימון ומודיעין משותפות. השיח בא לידי ביטוי  בהכנת המשימות,  באוויר בשיח פתוח וגם בסיכום המבצעים בשיח ער בין טייסים אמריקאים ובין טייסים ישראלים.