מבזקים
דף הבית > התוכניות שלנו > לפני כולם > 25 משפחות בדרום ת"א יושלכו לרחוב

25 משפחות בדרום ת"א יושלכו לרחוב

לפני למעלה מ-64 שנים שלחה ממשלת בן גוריון עולים מעדות המזרח לגור במה שהיה קרוי אז שכונת 'אבו כביר' (כיום 'נווה עופר') בדרום תל אביב. היום, עיריית תל אביב לא מכירה בזכותם על הקרקע ומבקשת לפנות מביתן כ-25 משפחות שלטענתן לא מקבלות כל פיצוי או חלופה מהעירייה.

המשפחות, שבקרוב יושלכו לרחוב, הגיעו לשכונה בשנות החמישים, עלו ארצה מאיראן והממשלה דאז שלחה אותם לגור במבנים שהיו במקום, כאשר הם מספרים כי באותה התקופה היו נתונים לירי חי של ערבים ולטרור לעבר השכונה, ולמרות הכול התיישבו בשטח. זה היה נכס אסטרטגי בעבור המדינה הצעירה והם היו החלוצים. את עיריית תל אביב של שנת 2017 זה פחות מעניין. מה שכן מעניין אותה, הוא התכנית להרחיב את פארק החורשות הצמוד למתחם. מה עם התושבים במקום? הם כנראה יצטרכו להסתדר לבד. מי שיבקר בשכונה לא יאמין שהוא נמצא בתל אביב. כיאה לשכונות דרום העיר, ניכרת שם ההזנחה, העובש והתשתיות הרעועות. את הארנונה התושבים כמובן שילמו במהלך כל השנים כחוק לעירייה ומשלמים עד עצם היום הזה.

אבו כביר

"האנשים האלה קנו את הקרקע הזאת. הם שילמו עליה, היא שייכת להם", אומרת כרמן אלמקייס, פעילה חברתית שמלווה את מאבק המשפחות, בשיחה עם ערוץ 20. אלמקייס מסבירה כי "אין להם מסמך שמעיד על כך, כי ממשלת בן גוריון לא דאגה לבוא לאנשים האלה בשפה שלהם. בשכונות האלה גרים מזרחיים. כולנו יודעים איך הממשלות האלה התייחסו לעולים שהגיעו מארצות ערב".

"אני אפגע בעצמי בסוף"

אלירן גולן שגר במתחם עם ביתו התינוקת ורעייתו סיפר: "רוצים לפנות אותנו מכאן. יש ילד קטן בן חצי שנה. רוצים להוציא אותנו מהבית מבלי לתת תמורה, מבלי לקבל דירה או חלופה אחרת למגורים".

גם שמעון גולן חי כבר שנים ארוכות בשכונה. "אנחנו התיישבנו פה בשנת '53. אבא חתם באוויר, הם לא ידעו קרוא וכתוב בעברית", סיפר בכאב. "לזרוק אותנו החוצה? אני לא מבין את זה. לי אין מה להפסיד, אני כבר בן 72, נהייתי חולה פיזית. אני לא ישן בלילות, כל לילה אני מתעורר מהמחשבות. אני אפגע בעצמי בסוף".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה לכתבה כי "בשנה האחרונה ניהלה העירייה שיח מול כל המחזיקים בשטח או בא כוחם. העירייה הציעה בעבר לרוב הדיירים המוגנים, הצעות לפיצוי שנדחו על ידם".

עוד נמסר, כי "העירייה תעניק לכל מחזיק שהינו בעל זכויות דיור מוגנות, את הפיצוי הראוי בהתאם לשווי זכויותיו. העירייה תעשה מאמץ גדול בכדי למצוא פתרונות הוגנים למשפחות המתגוררות במקום ויחד עם זאת, תפעל בנחישות להמשך קידום ופיתוח שכונות הדרום לרווחת כלל תושבי העיר".

מחברת עמידר נמסר בתגובה: "נבהיר כי נכסים במתחם 'פארק חורשות', נוהלו בעבר ע"י חברת 'עמידר' עבור רשות הפיתוח אך נדגיש כי נכסים אלו הופקעו לפני שנים על ידי עיריית ת"א והועברו לניהולה. כאמור, חברת עמידר אינה בעלת הנכסים, אלא ניהלה אותם בעבר וכן לא מדובר בדיור ציבורי".