מבזקים
דף הבית > התוכניות שלנו > חדשות 20 > הלילה: המסע של 'בראשית' אל הירח מתחיל

הלילה: המסע של 'בראשית' אל הירח מתחיל

הלילה ב-3:45 זה קורה: החללית הישראלית הראשונה לירח – 'בראשית' – משוגרת אל החלל. בעוד חודשיים, בתקווה שהכל ילך חלק, היא צפויה לנחות על הירח

לינק לצפייה בשידור החי >>

החללית הישראלית הראשונה לירח – 'בראשית' – תשוגר בשעה 3:45 לפנות בוקר (ו') מקייפ קנוורל שבפלורידה, ארה"ב, על גבי טיל שיגור מדגם פאלקון 9 (Falcon-9) של חברת SpaceX ותתחיל את המסע שלה אל הירח, שנמצא כ-384,000 ק"מ מכדור הארץ. ביציאתה למסלול, היא תגיע למהיות של 36,000 קילומטר לשעה.

על כן השיגור: החללית הבלתי-מאוישת, שמשקלה כ-600 ק"ג בלבד, ממוקמת מעל לווין התקשורת (הנוסע הראשי בשיגור) השוקל מספר טונות. מתחת ממוקם המתאם שבין המשגר ללווין התקשורת. 'בראשית' תשוגר לירח על גבי משגר מסחרי ענקי, טיל פלקון 9 של חברת SPACEX. אחרי שהחללית תנותק מהמשגר, במרחק 60 אלף קילומטר, היא תתחיל להקיף את כדור הארץ במסלולים אליפטיים ותעבור 6.5 מיליון ק"מ- זהו המסלול הארוך ביותר שנעשה אי פעם לנחיתה על הירח.

לאחר שתיכנס למסלול סביב הירח, היא תערוך, בין היתר, מחקר מדעי בשיתוף 'מכון ויצמן' העוסק בשדה המגנטי של הירח. בתום חודשיים מהיום, בתקווה שהכל יעבור בשלום, היא תנחת על הירח.

מדובר בתקדים היסטורי עולמי, שכן עד היום רק שלוש מעצמות הנחיתו על הירח חללית: ארה"ב, רוסיה וסין. 'בראשית' תהיה החללית הקטנה ביותר שתנחת על הירח עד היום, רביעית במספר בסך הכל.

"יום היסטורי ומרגש"
"לפנות בוקר יחל מסע שרק מדינות מעטות הצליחו בו – שיגור והגעה לנחיתה על הירח", אומר שר המדע אופיר אקוניס שנמצא באירוע השיגור בארה"ב. "זה לא פחות מיום היסטורי ומרגש לכל אזרחי ישראל והוא מביא לידי ביטוי מעשי את היותנו מעצמת מדע וטכנולוגיה בינלאומית שרק מדינות מעטות מאוד, שהן הרבה יותר גדולות וחזקות מאיתנו מבחינה כלכלית, מתחרות ביכולותינו. שיגור החללית איננו רק רגע היסטורי שמבטא יכולות טכנולוגיות. מדובר באירוע חינוכי ממדרגה ראשונה, כזה שדוחף את נוער העתיד הישראלי לחלום בגדול, לדעת שאין גבולות והמעז – מצליח".