מבזקים
דף הבית > התוכניות שלנו > הפטריוטים > מה בחוק הלאום מפריע לנשיא ריבלין?

מה בחוק הלאום מפריע לנשיא ריבלין?

הנשיא שלח מכתב לח"כים בדרישה לשנות את הסעיף המקנה זכות להקמת ישובים יהודים בלבד. הפטריוטים מזכירים כי בבג"ץ קעדאן-קציר הוא דווקא חשב אחרת

בצעד חריג, שיגר הבוקר (שלישי) נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין מכתב לחברי הוועדה המשותפת לוועדת הכנסת ולוועדת החוקה, חוק ומשפט בו הוא מביע חשש מהנוסח הנוכחי של הצעת חוק יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי. הנשיא דורש לשנות את הסעיף המקנה זכות להקמת ישובים יהודים בלבד. "חושש כי האופן הרחב שבו נוסח הסעיף, עלול לפגוע בעם היהודי", כתב לח"כים.

איתמר פליישמן מבקש להזכיר כי "נשיא המדינה בעצמו היה בעד חוק בכנסת שפעל כדי לעקוף את בג"ץ קעדאן-קציר שמאפשר לערבים לגור גם ביישובים קהילתיים יהודיים". הוא מוסיף כי "יותר מדי פעמים האיש הזה אומר משהו אחד בתפקיד הזה, וביצע דברים הפוכים לגמרי מהכיוון השני".

עו"ד ארי שמאי לעומת זאת, חושב שהנשיא צודק ועדיף שהסעיף הזה לא היה נכתב. אלא שלדבריו, השערוריה פה היא בכלל שהנשיא "מתערב ברשות המחוקקת ושולח מכתב לחברי הכנסת".

נשיא המדינה ראובן ריבלין. צילום פלאש 90

לדברי ריבלין, סעיף 7(ב) של הנוסח הנוכחי הקובע כי: "המדינה רשאית לאפשר לקהילה, לרבות בני דת אחת או בני לאום אחד, לקיים התיישבות קהילתית נפרדת", עלול לפגוע בעם היהודי, ביהודים ברחבי העולם ובמדינת ישראל.

המכתב נשלח אל ראש הממשלה, יו"ר הכנסת, יו"ר הוועדה וחבריה, מספר שעות לפני כינוס הוועדה, אשר צפויה לדון הבוקר בהצעת החוק כהכנה לקריאה שניה ושלישית.

"אני מבקש גם להפנות את מבטינו פנימה", כתב נשיא המדינה בין היתר, "לתוככי החברה הישראלית: האם בשם החזון הציוני אנו מוכנים לתת יד להפליה והדרה של איש או אישה על רקע מוצאם? הנוסח המוצע של סעיף 7(ב) העומד בפניכם לדיון, מאפשר למעשה לכל קהילה, בצורה הרחבה ביותר וללא שום הגבלה או איזון, להקים יישוב ללא מזרחיים, ללא חרדים, יישוב ללא דרוזים, ללא להט"ב. האם זו משמעותו של החזון הציוני? בטוחני כי לא זאת הייתה כוונת מציעי החוק, וכי אין זאת כוונתכם, חברי הוועדה, חברי הכנסת".

ריבלין הוסיף כי "לאור האמור לעיל אני שב ומבקש מכם לבחון מחדש ולעומקן את השלכותיו ומשמעויותיו של הנוסח המוצע בסעיף האמור. בטוחני כי כנסת ישראל תפעל באחריות המתבקשת ביחס לחוק יסוד זה, המבקש להוסיף פרק בחוקתה המתהווה של מדינת ישראל, כמדינה יהודית ודמוקרטית".