מבזקים
דף הבית > התוכניות שלנו > היום הזה עם אמיר איבגי > "התנועה הקיבוצית נלחמת בשחיתות"? ההיסטוריה בהלם

"התנועה הקיבוצית נלחמת בשחיתות"? ההיסטוריה בהלם

עיזבו את הגליוטינות, תשכחו משלטי הבי די אס,  המחאה ברוטשילד צפויה לקבל במוצאי שבת הקרובה חיזוק משמעותי. תחזיקו חזק הנה זה מגיע: "התנועה הקיבוצית מצטרפת למאבק בשחיתות השלטונית. אנו קוראים לכל חברות וחברי הקיבוצים מכל רחבי הארץ להצטרף למחאת ההמונים בעד שלטון החוק ונגד השחיתות השלטונית. זה מאבק של כלל אזרחי ישראל, שרוצים שתהיה פה מדינת חוק ושהשלטון הנבחר יהיה נקי משחיתות". על החתום, התנועה הקיבוצית.

המודעה שפרסמה התנועה הקיבוצית
המודעה שפרסמה התנועה הקיבוצית

 

האמת, כשראינו בפעם הראשונה את המודעה הזאת חשבנו לעצמנו שאם זה לא היה כל כך עצוב, אולי זה היה מצחיק. התנועה הקיבוצית נלחמת נגד השחיתות? כמה רחוק אחורנית צריך ללכת כדי להבין בכלל את גודל האבסורד שבמשפט הזה? ובאיזה תחום להתקמד כדי להבין את גודל הבדיחה הזאת? מחיקת חובות במיליארדי שקלים, הקומבינות עם מפלגת העבודה במערכות בחירות, אולי העניין הקטן הזה של הקרקעות, והכסף הגדול? "נלחמים בשחיתות". עוד בימי מפא"י הם נלחמו בשחיתות.

1956, כן, כן, כבר בעיתונים מאז מספרים לנו על מאות אלפי לירות שמוזרמים לתנועה הקיבוצית ללא תכנון ופיקוח. "עתה", כותבים אז, "כאשר חובות הקיבוצים מגיעים למיליוני לירות, וכאשר אין הם רואים כבר מוצא, הם נושאים עיניהם לסוכנות לקבלת כספים נוספים".

משק הכלל

 

שלושים שנה יעברו עד שמיליוני הלירות האלה יהפכו למאות מיליוני שקלים, ואחר כך למיליארדים שיאיימו למוטט את הבנקים בישראל. התנועה הקיבוצית, על גילגוליה השונים, תמיד שם, עם הכח הפוליטי והלובי, שותפה ל"הסדר הקיבוצים". זה המושג המכובס שנמצא למה שיהפוך ברבות הימים למחיקת החובות הגדולה בהיסטוריה של מדינת ישראל. מחיקת חובות מכספי הציבור כמובן. לא אחד, לא שניים – שלושה. שלושה הסדרי חובות. קיבוצים לא עומדים בהסדר? לא נורא. עוד הסדר ועוד אחד. מערכת פוליטית שלמה, משמאל ומימין, שמשרתת את השיטה.

הסדר הקיבוצים

 

אז כמה עלה לנו התענוג הזה שנקרא "הסדר הקיבוצים"? כ-20 מיליארד שקל. "הרגולטור היה שפוט של הקיבוצים, הבנקים לחצו להסדר והמדינה ממשיכה להעלים עין מהפרות החוזה של הקיבוצים. מאז שהמדינה והבנקים מחלו על החובות, ואף שייצוג הקיבוצניקים בצמרת המפלגות ובכנסת פוחת עם השנים, הקיבוצים מצליחים לשמור על האינטרסים".

גלובס

 

הטקסט הזה הוא לא היסטוריה רחוקה, את הדברים כתב משה ליכטמן בגלובס לפני כשנתיים, בנובמבר 2015. נשאר באותה שנה, הימים ימי בחירות, אלדד יניב בא לקיבוץ לדבר אל האליטה של המחנה והדברים ההם של בגין שלא מרפים:

אלדד יניב בקיבוץ בית השיטה בינואר 2015
אלדד יניב בקיבוץ בית השיטה בינואר 2015

 

"הזכות שלו בקרקע"? מה זה אומר? אף אחד לא מערער על חלקה החשוב של התנועה הקיבוצית לדורותיה ביישוב הארץ, בהפרחת השממה, לצד השכנים מעיירות הפיתוח. אבל האם "הזכות על הקרקע" ששייכת לכולנו ויועדה לצרכים חקלאיים – יכולה לעבור שינוי ייעוד לבנייה (נדל"ן) כשהתמורה הכספית נכנסת רק לקופת הקיבוצים – ולא לקופה הציבורית של כולנו? בג"ץ ומנהל מקרקעי ישראל חשבו שלא. אבל חלומות הנדל"ן של הקיבוצים לא רק שלא נגנזו, חלקם אפילו מומשו. עכשיו חזרה לאלדד יניב, "הוא הלך בשדות".

"קחו את השדות שלכם". אלדד יניב בקיבוץ בית השיטה בינואר 2015
"קחו את השדות שלכם". אלדד יניב בקיבוץ בית השיטה בינואר 2015

 

השדות והשלטים הם רק חלק מהמנגנון של התנועה הקיבוצית שתמיד הועמד לרשות מפלגת העבודה במערכות הבחירות. יש חלקים שזה בסדר, ויש חלקים שקצת פחות. כשהתנועה הקיבוצית מתגייסת למלחמה בשחיתות, כדאי להזכיר לה את הבחירות המיוחדות לראשות הממשלה בשנת 2001: אהוד ברק, אלדד יניב – איזה צירוף מקרים לימינו. בדוח שלו על מימון המפלגות, בפרק על מפלגת העבודה, קובע אז מבקר המדינה כי פעילות התנועה הקיבוצית, בשווי כולל של כ-334,000 ש"ח, מהווה תרומה למפלגת העבודה, בניגוד לחוק מימון המפלגות. על כך ועל עבירות נוספות קובע המבקר קנס למפלגת העבודה מיליון ושלוש מאות אלף שקלים.

דוח המבקר
דוח המבקר

 

אבל עכשיו, עכשיו הם נלחמים בשחיתות. ציונות ואידאולוגיה, זה דבר נפלא. אמרנו ונאמר שוב – לתנועה הקיבוצית יש זכויות רבות – אבל יש גם מחיקת חובות במיליארדי שקלים, הקומבינות עם מפלגת העבודה במערכות בחירות, העניין הקטן הזה של הקרקעות והכסף הגדול. שלטון נבחר שנקי משחיתות כולנו רוצים, והאמת שתמיד רצינו, אפילו בימים ההם שהשיטה הזאת שרתה יותר את התנועה הקיבוצית וקצת פחות את השאר.

מפלגת 'העבודה' נקנסה ב-1.3 מיליון ש"ח בעקבות דוח המבקר
מפלגת 'העבודה' נקנסה ב-1.3 מיליון ש"ח בעקבות דוח המבקר