קשה להתמודד עם תאונת דרכים שבה נגרם מוות באשמות אחד הצדדים ולא בגלל כשל טכני או בעיות בכבישים. תאונה קטלנית כזאת גורמת להגשת כתב אישום נגד הנהג על גרימת מוות ברשלנות, ויש לדעת למה ומתי זה קורה, מהי הפסילה המנהלתית שנעשית בגללה ומדוע לא הולכים לעולם לבד למשפט כזה ללא ייצוג של עורך דין תאונות דרכים.

מהי גרימת מוות ברשלנות לפי החוק?

הנטייה האוטומטית היא להאשים כל נהג ברשלנות שגרמה לכך שקרתה תאונה. מקובל לחשוב כי מדובר בהנהגות נפשעת או אדישה לסכנות בכביש שגרמו לכך שהנהג גרם למוות. אלה באמת מקרים נדירים שמגיעים למשפט ומתבררים בו אולם רוב המקרים האלה של תאונות קטלניות מתרחשים דווקא בגלל חוסר תשומת לב שנגרמת בהיסח הדעת ולא מזדון, לא בגלל זלזול בתנועה ובחיי אדם. כאן נכנסת לשיקול הדעת העבירה של גרימת מוות ברשלנות כאשר ברור שהנהג יכול היה לצפות את התוצאה של היסח הדעת שלו מהכביש ומהאנשים מולו.

מהו רף הענישה במקרה כזה?

החוק קובע מאסר בפועל לפחות לשישה חודשים כאשר יש תאונה שבה נגרם מוות. בית המשפט רשאי להוסיף על כך לגזור מאסר של עד שלוש שנים בגין עבירת זו. למשפט כזה אין להגיע ללא ייצוג של עורך דין בתחום התעבורה בדיוק בגלל זה, כדי לחסוך עונש מאסר וכדי למנוע מצב שבו יטילו עליכם יותר מאשר מגיע לכם בנסיבות התאונה שבה הייתם מעורבים. עורך דין תאונות דרכים מיומן יידע בדיוק כיצד לטפל בתיק הראיות נגדכם ולהציג את הכשלים באיסוף שלהם בשטח. כשאין מספיק ראיות תקפות לא יוכלו לגזור עליכם מאסר ואפשר שתסיימו את הסיפור רק עם הטלת עבודות שירות, למרות המקרה הטרגי.

מה עושים עם פסילה מנהלתית במקרה כזה?

תאונת דרכים קטלנית מחייבת פסילה מנהלתית בכל מקרה של רישיון הנהג האשם בכך למשל 90 יום. הסמכות של קציני המשטרה לעשות זאת מעוגנת בחוק ואין צורך כלל להגיש כתב אישום כדי לפסול את הרישיון בכמה מקרים כאלה. הם היחידים שמחליטים במקרים אחרים לפי התנהגות הנהג, אבל במקרה של תאונת דרכים קטלנית החוק מחייב אותם לפסול אוטומטית.

אבל גם כאן עורך דין תאונות דרכים יוכל לעשות בתיק שלכם שימוש לטובתכם א ימצא שהראיות לא נאספו כחוק או בצורה תקינה, או אם היו נסיבות כלשהו שמקילות על מצבכם ויכולים לפטור אתכם מהפסילה הזאת. זה יקרה אם אכן ישתכנעו שאינכם נהגים המסוכנים לציבור, משום שהתאונה באמת נגרמה בצורה כזאת שנדיר שתקרה שוב. הנימוקים של עורך דין תאונות דרכים לפני בית המשפט ידברו על המסוכנות שלכם לציבור וינסו לשכנע את הציבור בכך שתוכלו לחזור ולנהוג ואפילו לגרום לזיכוי אם יוכח שאינכם אשמים בתאונה שכבר גרמה. הספק יתעורר רק אם עורך הדין יציג את הראיות המוצקות לחפותכם וידבר על נסיבות המקרים ועל התנאים ששררו אז. כך יוכל גם לבטל את הפסילה המנהלתית נגדכם.

כיצד פועל עורך דין תאונות דרכים?

עו"ד תאונות דרכים הוא זה שמייצג אתכם במקרה של תאונה שבה נגרם מוות או כל מקרה של תאונה חמורה אחרת. עו"ד כזה יכול לגרום למשפט להסתיים בעבודות שירות ובמקרים קיצוניים של ראיות לטובתכם אפילו לזכות אתכם מהמקרה ומהאשמה. אם אין לכם עבר של עבירות תנועה ואם תאני המקרה והתאונה מוכיחים מעל לכל ספק שהיא הייתה בלתי נמנעת ולא באשמתכם בכלל, אלא היסח דעת רגעי וללא יסוד נפשי או התנהגות פזיזה, יש לכם סיכוי מצוין לצאת במינימום ענישה.

מה שעו"ד תאונות דרכים מנסה לעשות במקרה כזה הוא להטיל ספק באשמתכם ובאחריות שלכם לתאונה ולא להגיע למצב של כתב אישום מלכתחילה. לכן עליכם לנסות לערב אותו בתיק כמה שיותר מוקדם ומיד מההתחלה. כך תוכלו להימנע מכל הסנקציות ומהשתלשלות העניינים להבא.

המאמר נכתב ע״י עו״ד ניר שלום – מומחה בתחום התעבורה.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20