אח ואחות, אורי (13) ורואי (8) ליפניק ז"ל, הם ההרוגים בתאונת הדרכים שאירעה הלילה (ג') סמוך ליישוב שבי שומרון, בה סטה רכב פלסטיני מנתיבו ופגע ברכב המשפחה. ההורים, שירלי ואוהד, ושני ילדים נוספים נפצעו ומאושפזים בבית החולים 'מאיר' בכפר סבא. המשפחה החליטה לתרום את קרניות עיניהם של אורי ורואי ז"ל.

משפחת ליפניק. צילום: באדיבות המשפחה
משפחת ליפניק. צילום: באדיבות המשפחה

 

הבוקר נמסר מבית החולים 'מאיר' כי אם המשפחה (35) מוגדרת במצב קשה, מונשמת ומורדמת ועדיין לא יודעת על מותם של ילדיה. מצבו של הילד בן ה-12 מוגדר גם הוא במצב קשה, מונשם ומורדם הוא נכנס לניתוח. בעוד שלושה שבועות בלבד היה אמור לחגוג את בר המצווה שלו. התינוק בן החמישה חודשים נמצא בהתאוששות במצב יציב בטיפול נמרץ ילדים, אב המשפחה מוגדר כעת במצב קל עד בינוני ובשלבי בדיקות.

צילום: דוברות איחוד הצלה סניף שומרון
צילום: דוברות איחוד הצלה סניף שומרון

 

התאונה אירעה בכביש 557, סמוך לצומת שבי שומרון, כאשר רכב ישראלי ורכב פלסטיני התנגשו האחד בשני. בסך הכל נפצעו באירוע 11 בני אדם, 6 מהם ישראלים ו-5 פלסטינים. חובשים ופאראמדיקים של מד"א, בסיוע כוח רפואה של צה"ל, קובעו את מותה של אורי בת ה-13 במקום ופינו לבי"ח 5 פצועים, בהם את רואי, בן ה-8 שהוגדר במצב אנוש ולאחר מאמצי החייאה נקבע מותו עם הגעתו לבית החולים, וכן האם שנפצעה באורח קשה, הבן הבכור, בן ה-12, שמאושפז בטיפול נמרץ ו-3 נוספים שנפצעו באורח קל.

כמו כן, נקבע מותו של פצוע פלסטיני כבן 25 שהיה לכוד ברכב השני ופונה במסוק צבאי. ארבעה פלסטינים נוספים נפצעו, בהם שלושה במצב בינוני עד קשה ופונו לבתי החולים בשטחי הרשות הפלסטינית.

צילום: דוברות איחוד הצלה סניף שומרון
צילום: דוברות איחוד הצלה סניף שומרון

 

מחקירה ראשונית של בוחני התנועה של המשטרה עולה כי נהג הרכב הפלסטיני, שנהרג אף הוא בתאונה, נסע ככל הנראה במהירות מופרזת, פגע במעקה בטיחות, נזרק למרכז הכביש וחסם את נתיב הנסיעה שבו נסעה משפחת ליפניק, מכיוון כפר יונה אל ביתה בשבי שומרון.

"בית שבי שומרון מודיע בצער רב על האסון הנורא שפקד אותנו אמש בתאונת הדרכים הקשה שאירעה למשפחת ליפניק, שירלי ואוהד וארבעה מילדיהם", נכתב הבוקר (ד') בהודעה מטעם היישוב. אנו כואבים את אובדנם של הילדים היקרים הבת אורי והבן רואי ז"ל אשר קיפחו את חייהם בתאונה זו. הורי הילדים הלומדים במוסדות החינוך מתבקשים לשוחח עם ילדיהם לפני הגיעם למוסדות".

"כולנו עצובים ונתפלל יחד להחלמת בני המשפחה הפצועים", הוסיפו ביישוב. "הצוות החינוכי בכל המוסדות ערוך ללוות ולתמוך בילדים. במהלך היום ימסרו פרטים והנחיות נוספות. 'אִישׁ אֶת רֵעֵהוּ יַעְזֹרוּ וּלְאָחִיו יֹאמַר חֲזָק'".

צילום: דוברות איחוד הצלה סניף שומרון
צילום: דוברות איחוד הצלה סניף שומרון

 

שלושה צוותי כיבוי פעלו בחילוץ לכודים, בהם מספר פצועים ברמות שונות ביניהם תינוק וילד. לוחמי האש, באמצעות ציוד חילוץ הידראולי יעודי, פעלו בשני הרכבים שהתעוותו כתוצאה מההתנגשות.

"כשהגענו המראה היה מזעזע, ראינו על הכביש 2 כלי רכב מעוכים לחלוטין, המקום היה חשוך, גשום ובוצי", סיפרו הפאראמדיקים של מד"א, ענת גילגל ותומר פיין. "כוח רפואה של צה"ל שהגיע התחיל לטפל בנפגעים ובסיוע אמבולנסים שלנו שהגיעו מהישובים הענקנו טיפול ראשוני לנפגעים וסייענו לחלץ אותם מהרכבים. מסוקים של צה"ל נחתו במקום. לאחר מיון הנפגעים בשטח טיפלנו ב-11 נפגעים, נערה כבת 13 הייתה מחוסרת הכרה, ללא דופק וללא נשימה, בסיוע פאראמדיקים ורופא צבאי הענקנו לה טיפול רפואי וביצענו פעולות החייאה ולאחר מאמצים נאלצנו לקבוע את מותה במקום.

"ילד כבן 8 היה גם הוא מחוסר הכרה, הוא קיבל טיפול רפואי מהיר ופונה תוך כדי פעולות החייאה בניידת טיפול נמרץ צבאית לבי"ח. אישה כבת 35 פונתה בהכרה כשהיא סובלת מפציעות קשות והשאר במצב בינוני. הנפגעים מהרכב הפלשתינאי קיבלו טיפול ראשוני מכוחות רפואה של צה"ל שסייעו לנו ופונו באמבולנסים של הסהר האדום שהגיעו למקום למעט אחד מהם שנפגע באורח קשה ופונה במסוק של צה"ל".

אורי ורואי ליפניק ז"ל. צילום: באדיבות המשפחה
אורי ורואי ליפניק ז"ל. צילום: באדיבות המשפחה

 

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, שכנם וחברם של המשפחה, היה עם בני המשפחה לאורך הלילה בבעת החולים, ומסר הבוקר: "אנחנו קמים לבוקר קשה מאוד. משפחה צעירה ויפה. חברים טובים ותורמים לקהילה, איבדה אמש את היקר מכל. שני ילדים מקסימים כל כך. שני מלאכים. אי אפשר לתאר את הזעזוע והכאב. משפחת ליפניק עברה את הגירוש משא-נור והיא משפחה מדהימה ומיוחדת, מעמודי התווך של הקהילה בשבי שומרון.
המועצה האזורית שומרון ומשפחת שבי שומרון באבל כבד. אנחנו נפעל לסייע למשפחה המורחבת, לאם ולאב המשפחה ולאחים, לחזק אותם מכאן והלאה ולנסות לסייע בכל מה שניתן".

על האכיפה והתשתיות בכבישי יו"ש בעקבות תאונת הדרכים, אמר דגן: "לצערי גם אנחנו וגם מרחב שומרון פועלים כבר זמן רב בכדי לקבל תוספת של שוטרי תנועה. ולהגביר את האכיפה על הכבישים בשומרון והבקשות הרבות שלנו פשוט לא נענו לצערי אנחנו רואים נהיגה פרועה של ערביי האיזור בכל המרחב. באותו כביש בדיוק נהרגה לפני פחות משנה תושבת עינב הישוב הסמוך. גם במקרה הזה בשל נהיגה פרועה של ערבי תושב המקום. אני חייב לומר ישנה תת אכיפה בכל יו"ש וזאת מכיוון שיש מי שלא רואה לנכון לספק כאן כוח אדם לנושא כפי שמספקים באיזורים אחרים בארץ.  אין כמעט שוטרי תנועה ואין דגש מספיק על האכיפה ועל הנסיעה הפרועה של נהגים הערביים המקומיים ועל חינוך לתרבות נהיגה דבר שהיה יכול להציל הלילה הן את חיי הערבים והן את חיי היהודים בתאונה הנוראית הזו. הכביש  בו אירעה התאונה הוא כביש שאין בו תאורה עם פיתולים וסיבובים ואין בו מספיק תשתיות. אני קורא לשר התחבורה והשר לביטחון פנים ששניהם אנשים טובים שאכפת להם. להוביל את הנושא ולכנס ישיבה דחופה יחד איתנו ולהוביל תוכנית חירום לשיפור התשתיות והאכיפה בכל יו"ש. אסור שנראה עוד מקרים מזעזעים כאלו בוודאי אם יש מה לעשות בעניין".

עדי מן, חברה קרובה ושכנה של המשפחה מסרה לערוץ 20 כי "המשפחה הם בנים למשפחה מוותיקי הישוב. אוהד הוא מהנדס מאוד מוכשר. שירלי היא אשת קהילה וחברה, מפיקת אירועים הם חלק אינטגרלי מהקהילה. רבים מהתושבים לא ישנו הלילה, הכאב גדול ולא מצליחים להכיל את האובדן".

טל מאיר ובן זגדון

טל מאיר ובן זגדון