שר החוץ הגרמני הייקו מאס. צילום: רויטרס

שר החוץ הגרמני הייקו מאס: גרמניה תגדיל "משמעותית" את כספי המימון שהיא מעבירה לאונר"א. הודעתו של מאס הגיע על רקע הדיווחים כי בכוונת ארצות הברית לקצץ באופן דרסטי בתקציב הארגון הפלסטיני.

במכתב רשמי של מאס שהועבר אתמול (חמישי) לשרי החוץ של האיחוד האירופי נכתב כי גרמניה "מקצה אמצעים בהיקף משמעותי", לטובת אונר"א. עוד צויין בדבריו כי הסכום אותו תעביר גרמניה אינו עתיד לכסות את כל התקציב של אונר"א העומד כיום על כ-217 מיליון דולר, וכי הוא קורא למדינות האיחוד האירופי לתרום להשלמת הסכום.

משרדי אונר"א בעזה. צילום: רויטרס

לדברי מאס, אונר"א "משחקת תפקיד חשוב בתרומה ליציבות האזור", והפגיעה בתקציב שלה עלולה לגרום ל"תגובת שרשרת בלתי נשלטת". עד כה השנה העבירה גרמניה 80 מיליון יורו לארגון הפלסטיני.

הלילה (חמישי) דווח ב"וושינגטון פוסט" כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ החליט לעצור לחלוטין את המימון האמריקאי לתוכנית הסיוע לפליטים פלסטינים ואת העברת הכספים לאונר"א.

לפי הדיווח, בהודעה שתפורסם בשבועות הקרובים, מתכוון הממשל להביע את מורת רוחו מהאופן שבו אונר"א מוציאה את כספי המימון ולקרוא להפחתה חדה במספר הפלסטינים המוכרים כ"פליטים". ההפחתה, על פי גורמים בממשל, תעמוד על 90% ממספר הפליטים שעומד כיום על 5 מיליון, לא כולל את צאצאיהם של אותם מיליונים שגם הם מוכרים כיום כ"פליטים". אופציה אחרת להגדה מחדש אותה שוקל הממשל, היא הכללת רק אלו שנותרו בחיים מאז הקמת הסוכנות לפני כ-70 שנה. מה שיבטל למעשה את זכות השיבה.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20