שר האוצר משה כחלון ושר האוצר הניו זילנדי גארת רוברטסון נפגשו היום (שלישי) בוועידה הכלכלית המתקיימת בדאבוס. השניים דנו בהקמת 'פורום המדינות הקטנות עם כלכלות מתקדמות' וסיכמו על פתיחת שיח בין משרדי האוצר של המדינות.

שר האוצר הניו זילנדי העלה במהלך הפגישה  רעיון לקיום יוזמה שתוביל להקמת פורום מדינות מתקדמות קטנות יחד עם פינלנד, דנמרק, אירלנד, סינגפור ומדינות נוספות. השר רוברטסון ציין כי מדינות מתקדמות בעלות כלכלות קטנות כמו ניו זילנד וישראל לא מקבלות מענה מספק ב-OECD, בבנק העולמי ובארגון הסחר העולמי לעומת הכלכלות המתקדמות הגדולות.

שר האוצר כחלון וצוותו בפגישה עם השר הניו זילנדי וצוותו

 

כמו כן, ציין שיש למדינות האלו אתגרים משותפים וששיתוף מידע יתרום לכל אחד מהצדדים. השר כחלון הסכים עם הנושאים שהעלה השר הניו זילנדי והביע את הסכמתו לצרף את מדינת ישראל לפורום החדש שיוקם. השר רוברטסון הביע את הערכתו על הסכמת ישראל להיות שותפה בפורום, וימשיך סבב פגישות עם שרי אוצר להקמת הפורום בדאבוס בימים הקרובים.

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, העלה בפגישה את היוזמה להקמת צוותים ללמידה הדדית בין משרדי האוצר בנושאי הקלות ברגולציה וביורוקרטיה, דיור בר השגה, הייטק, טכנולוגיה פיננסית ויזמות. שר האוצר רוברטסון נענה ליוזמה להקמת צוות העבודה המשותף ואמר שיש לניו זילנד הרבה מה ללמוד מישראל בנושא מחקר ויוזמה בטכנולוגיה.

השר הניו-זילנדי הציע את הידע של ארצו כמובילת העולם במדד Doing Business. השר כחלון אמר שנושא הקלת הרגולציה וביורוקרטיה על עסקים נמצאת בראש סדר העדיפויות ושמדינת ישראל תשמח לקבל מהידע וההצלחה הניו זילנדית.