אבו מאזן ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ בפגישתם בבית לחם. צילום: רויטרס

 

שר בכיר החבר בקבינט המדיני-ביטחוני, אומר בשיחה עם כתב ערוץ 20 כי הנשיא טראמפ נחוש שלא להעביר כספי סיוע אמריקנים לרצועת עזה.

בירושלים מודאגים מהמצב ההומניטרי הקשה ברצועה. גם הרמטכ"ל גדי איזנקוט, שנתן אתמול בישיבת הממשלה סקירה אזורית התמקד בסוגייה הזאת וטען שהסיכוי לסבב לחימה נוסף מול חמאס כבר במהלך 2018 עולה בגלל הבעיות הפנים-עזתיות.

לדברי השר, אחד הפתרונות שעלו היה להציע לאמריקנים להפנות את הכספים שהוקפאו, אשר היו מיועדים לטובת סיוע לאונר"א, ישירות למטרות הומניטריות בעזה. הכסף, כ-70 מיליון דולר, אמור לשמש לאספקת חשמל לתושבים, שיפור התשתיות ורכישת מוצרי מזון.

הנשיא טראמפ סירב להצעה הישראלית ואנשיו אמרו שאין בכוונתו לסייע כספית למי שאינו משתף עמו פעולה, גם כשהמצב ההומניטרי בעזה קשה וההשלכות לכך ידועות גם לפקידי הבית הלבן.

מחאה ברצועת עזה נגד הקיצוץ בתקציב אונר"א. צילום: רויטרס

 

בשבוע שעבר התקיימה שביתה כללית ברצועת עזה במחאה על החלטת ארצות הברית לקצץ בתקציב אונר"א. כ-13,000 עובדים מטעם אונר"א השביתו את בתי-הספר, המרפאות ומרכזי חלוקת האוכל ברצועה.

סוכנות אונר"א מממנת את קיומם של 278 בתי ספר ברצועה בהם לומדים כשלוש מאות אלף תלמידים. המפגינים טענו שההחלטה האמריקנית מחריפה את המצב בעזה  – וצעגו לעבר מפקדת האו"ם ברצועה כשהם מניפים את דגלי אש"ף. דובר אונר"א אבן-חסנה אמר ל'רויטרס' שלסוכנות יש כעת מספיק די כסף כדי למממן את פעולותיה למשך עוד שלושה חודשים.

במקביל, הודיע הבוקר משרד הבריאות בעזה על הפסקת מתן השירותים בבית החולים בבית חאנון. הסיבה להפסקת הפעילות: מחסור בסולר. כמו כן הזהירו ברצועה מפני הפסקת הפעילות של מוסדות רפואיים נוספים ברצועה בשל הצורך לצמצם את השימוש בגנרטורים הפועלים באמצעות סולר.

כזכור, לפני כשלושה שבועות הודיעה ארצות הברית לארגון אונר"א כי היא מעכבת עשרות מיליוני דולרים מתקציב הארגון. הבית הלבן הודיע כי הכספים נמצאים ב"בחינה מחודשת".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20