הקבינט שמתכנס הבוקר (ג'), באיחור של שעה וחצי, אמור לקבל הכרעה לא פשוטה. אחרי שהרמטכ"ל יפרוש את כל הנתונים, המבצעיים והמודיעניים, יגיע רגע האמת. בנט וליברמן צריכים להניח את המחלוקות האישיות שלהם בצד. השיקולים הפוליטיים אינם על הפרק. חיי אדם על הכף. ביטחונם של תושבי הדרום הוא החשוב עכשיו.

רה"מ, שר הביטחון, הרמטכ"ל ובכירי מערכת הביטחון וצה"ל. צילום: לע"מ

 

טרם תחילת הפגישה, אמר שר בקבינט בשיחה עם ערוץ 20 כי לא מן הנמנע שישראל תצא לסבב לחימה מוגבל. לא 'צוק איתן 2', הוא מסתייג, אך תקיפה משמעותית שתבהיר לחמאס שגם לנו יש את הקווים האדומים שלנו, והם נחצו מזמן.

כולם תמימי דעים – איבדנו את יכולת ההרתעה מול חמאס, ואם אנחנו באמת מעוניינים שההסדרה תחזיק מעמד יותר מכמה שבועות, כנראה שאין מנוס מהנחתת מהלומה כואבת לארגון הטרור השולט ברצועה.

מטרות נדל"ן

התקיפות הלילה של חיל האוויר היו משמעותיות יותר מתקיפות בסבבים קודמים השנה, אבל עדיין מדובר במטרות נדל"ן – מפקדות, משרדים ואולפן טלוויזיה. לפחות שר אחד החבר בקבינט ידרוש להחזיר את החיסולים הממוקדים לבנק המטרות של צה"ל. אף אחד מהשרים לא מעוניין בכיבוש הרצועה, אם כי לשר בנט יש משנה מסודרת שמדברת גם על כיבוש חלקים מסויימים ברצועה, אבל כולם מבינים שאי אפשר להמשיך כך יותר. חמאס מצפצף עלינו, משתולל בירי לכל ישובי הדרום, ומראה תצוגת תכלית שמדאיגה מאוד את מערכת הביטחון בישראל. זה לא איום אסטרטגי, אבל זה איום שיכול להטריד את צה"ל כמה שבועות לפחות.

הריסת המטה לביטחון פנים של חמאס. צילום ערבי

 

במקביל, ניסיונות הפסקת האש נמשכים. שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, מסרב להרים ידיים למרות שכרגע הוא מקבל כתף קרה, לפחות מהצד הישראלי. השירות שלו בהחלט יהיה נחוץ, אבל קודם כל צריכים לתת לבכירי חמאס להזיע ולהבין שהפעם באמת הם עברו כל גבול. הדרישה הישראלית היא שחמאס יפסיק לגמרי את הירי כדי לחזור לדבר.

חמאס מצידו נתן תצוגת תכלית מרשימה. וירי מסיבי שהגיע עד אשקלון וים המלח, המחיש שהיכולת הרקטית של ארגון הטרור חזרה לימי טרום צוק איתן. ירי הנ"ט לעבר האוטובוס והתצפית המתועדת העבירו מסר לצה"ל – 'אתם חשופים'. עם זאת, בחמאס מיהרו לרסן את ההשתוללות הזאת כי גם הם, כמו ראש הממשלה מעבר לגדר, לא באמת רוצים להיכנס לעוד מלחמה.

הבית שנפגע מרקטה באשקלון. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

 

נתניהו חוזר ואומר, גם בשיחות סגורות וגם במסיבת העיתונאים המאולתרת בפריז השובע, כי הוא לא שש אלי קרב. הוא מבין את מחיר המלחמה ויודע שבסופו של דבר אותו הסכם מול חמאס יושג, רק שהמחיר שישראל תשלם יהיה כבד – לעורף, לתחמושת של צה"ל וכנראה גם בחיי אדם. לכן, נראה כי הוא ל אסוגר את הדלת בפני אופציה של הפסקת אש, אם כי הפעם ישראל תדרוש התחייבות מפורשת של חמאס וערבות של המתווכים להפסיק את הירי ולעמוד מאחורי כל הסיכומים.

תחמושת לבחירות

בצד הדברים, הבחירות ככל הנראה יוקדמו, מה שאומר שרגע אחרי שהשקט יחזור לדרום – אם לאחר מבצע צבאי ואם בעקבות הסכמות מול חמאס – הפוליטיקאים יצאו לאולפנים ולטוויטר ויתחילו לדבר לקהל התומכים שלהם. בנט יתקוף את המדיניות הרופסת של ליברמן כשר ביטחון, ליברמן יחזיר, ובשמאל יטענו שלנתניהו אין מדיניות ברורה מול חמאס. פרופסור דן שיפטן, מבכירי המזרחנים בארץ, חוזה כי סוגיית עזה תמשיך להטריד גם את ילדינו ונכדנו. זו תחזית לא מעודדת, שממחישה עד כמה אנחנו רחוקים מלפתור את הצרה הגדולה הזאת שנקראת רצועת עזה.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20