בסקר שמבצעת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה אחת לשנתיים נבדקת תחושת הביטחון האישי של הציבור בכמה פרמטרים, אחד מהם הוא הביטחון במרחב הפרטי. בסקר האחרון, "סקר ביטחון אישי 2017" ניתן לראות כי בשנה המדוברת 10% ממשקי הבית (259 אלף) נפגעו מעברת רכוש כלשהי (עברה כלפי דירת המגורים או כלפי כלי רכב שעומד לרשות משק הבית). 6.1% ממשקי הבית נפגעו במהלך השנה הזו מעברה כלשהי כלפי דירת המגורים. 4.7% ממשקי הבית נפגעו מגנבת רכוש מהדירה או מחוץ לדירה וכ-1.7% ממשקי הבית נפגעו מפריצה או מניסיון פריצה לדירה (ללא גנבה).

המאמר באדיבות עמי ג'רבי – בעלים ומנכ"ל גל חקירות ייעוץ ומידע

הממצאים ובעיקר המציאות הובילה אנשים רבים להעסיק אנשי מקצוע כמו חוקר פרטי בכדי להתקין מצלמות אבטחה בבית, בחצר או בעסק. הרצון להיות בטוחים ומוגנים, לפחות למראית עין והרתעה, פיתחו במהלך השנים גם פתרונות נגישים שמצלמים ומקליטים 24/7 את המרחב הרצוי.

זאת כבר עובדה ברורה, גלויה ומקובלת שמצלמות מותקנות במרחבים ציבוריים ע"י אנשי מקצוע כמו חוקרים פרטיים, המטרה היא מעקב, תיעוד ושמירה על הסדר הטוב. הן נמצאות בגנים ציבוריים, בקרנות רחוב, במוסדות ציבור מגוונים, בקניונים ובחנויות.

רבים מתקינים מצלמות בעסק בעזרת בלש פרטי , בין אם להגן מפריצה וגנבה לאור היום, בלילה או במטרה לדעת מה מתרחש מאחורי גבם כאשר הם לא נמצאים ועובדיהם נותרים לבדם במרחב העסקי. בין אם מדובר על חנות בה יש סחורה, כסף מזומן או Data ונגישות לחומרים רגישים, התחושה היא שכדאי להיות Safe Than Sorry ולעקוב אחר המתרחש לכל צרה שלא תבוא.

טרנד המעקב התמידי נכנס גם לאזור הפרטי, לא רק עסקים או מוסדות, גם אנשים פרטיים מעסיקים חוקר פרטי ומתקינים מצלמת מעקב או ביטחון בביתם ומרחבם האישי. עיקר השימוש במצלמה בבתים פרטיים בחדרים או מחוץ להם ע"י חוקרים פרטיים, זה בעיקר לשתי מטרות עיקריות. האחת, מעקב אחר אנשי מקצוע, צילום ותיעוד מעשיהם של שירותי ניקיון, משפצים וכד' או במידה ומועסקים מטפלים לחסרי ישע, לפעוטות וזקנים במטרה לוודא שלא מתרחשת אלימות כלפניהם והכל מתנהל על מי מנוחות.

המצלמה במרחב האישי מבטיחה גם תיעוד סביב השעון של מעשי פריצה או ניסיונות לפרוץ הביתה. סרטונים רבים המגיעים לרשתות החברתיות או לתקשורת מציגים את הקלות הבלתי נתפסת של גנבים ועבריינים לנסות להיכנס למרחב פרטי ולגנוב מכל הבא ליד. המצלמות המותקנות בעזרת משרד חקירות מראות לפרטי פרטים את המעשה ואת המבצעים.

בשנים האחרונות, עם ההתפתחות הטכנולוגית הכללית, גם מצלמות האבטחה התפתחו מאוד והפכו לנגישות הן בתפעול והן במחיר. חוקר פרטי יכול להתאים מצלמות בכל גודל, צורך ויכולת כלכלית וחשוב לבחון היטב כמה סוגיות חשובות בטרם מתקינים מצלמה.

הדבר הראשון שחשוב לבדוק הוא את הצורך, מדוע מבקשים להתקין מצלמה, האם למטרות מעקב, הרתעה או אבטחה. וכן מומלץ להבין מה אומר החוק על מצלמות אבטחה המצלמות אנשים ללא ידיעתם. באופן עקרוני, בכל הנוגע לצילום במצלמה נסתרת אין חוק חד משמעי והוא די פרוץ לפרשנויות, שלא כמו האזנות סתר או הקלטת אודיו ללא ידיעה.

ניתן להתקין במרחב הפרטי בפנים הבית ומחוץ לו מצלמת אבטחה כל עוד זה לא במקומות רגישים ואינטימיים כגון חדרי שינה, מקלחות ושירותים בשל צנעת הפרט. בבית משותף או חללים ציבוריים אחרים ניתן להתקין מצלמת אבטחה במקום גלוי ולהתריע על קיומה בשילוט במקום בולט. כדי לבחור נכון מבין מגוון המצלמות הקיים בשוק חשוב להבין את מה רוצים לצלם ולתעד, האם מדובר על שטח רחב או מיקום מדויק, האם פעילות של אנשים, צילום 24/7 או רק באור יום, אם נדרשת ראיית לילה, האם נדרשת מצלמה לצילום באיכות גבוהה או שאיכות בינונית מספקת את הצורך.

לאחר שחוקר קיבל תשובות על השאלות הטכניות האלה חשוב להבין לאיזו מערכת מתחברים, האם אל חוטית, חיבור למחשב, חיבור למערכות ממוחשבות מורכבות שיש צורך באנשי מקצוע כדי להתקינן או לתפעלם. בענף מצלמות האבטחה קיימות מצלמות שונות ומגוונות העונות על שלל צרכים ויכולות, ברובן הן ממונעות החולשות על שטח רחב ובעלת יכולת זום גבוהה במיוחד, אך יש גם מצלמות כיפה, מצלמות פנורמיות ומצלמות זעירות, הכל תלוי בצורך ובמיקום כאשר לכל פרמטר השלכה עם בחירת המצלמה הנכונה וכמובן על המחיר.

כאשר כל הארץ מצולמת, במרחבים הציבוריים והפרטיים גם יחד, מעניין יהיה לראות את תוצאות "סקר ביטחון אישי 2019" שממש לאחרונה יצא לפועל.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20